Architektura MuratorKonkursyKonkurs KOŁO 2021: rusza 22. edycja konkursu KOŁO na projekt łazienki

Konkurs KOŁO 2021: rusza 22. edycja konkursu KOŁO na projekt łazienki

Od ponad dwudziestu lat pod marką KOŁO organizowany jest konkurs na projekt toalety publicznej skierowany do studentów architektury i młodych projektantów. Dzięki inicjatywie dotychczas udało się zbudować cztery obiekty – w Kazimierzu, Warszawie, Krakowie i Płocku.

Konkurs KOŁO 2021: rusza 22. edycja konkursu KOŁO na projekt łazienki
Grand Prix konkursu KOŁO na projekt łazienki z 2010 roku, toaleta publiczna nad Wisłą w Warszawie, proj. Katarzyna Szpicmacher, Maja Matuszewska, Aleksandra Krzywańska

Konkurs KOŁO na projekt łazienki organizowany przez firmę GEBERIT co roku dotyczy innego miejsca w Polsce. Choć w założeniu ma on charakter ideowy, dzięki zaangażowaniu firmy, która za każdym razem dba o dobór sędziów i przemyślaną lokalizację, a ponadto oferuje wyposażenie i pomoc w realizacji, dotychczas udało się już zbudować cztery obiekty – w Kazimierzu, Warszawie („A-m” 06/2014), Krakowie i Płocku. W każdej edycji bierze udział ok. 300 projektów zgłaszanych nie tylko przez studentów architektury, ale też młodych projektantów.

Czytaj też: Miejska toaleta w Płocku |

Konkurs KOŁO na projekt łazienki 2021

Geberit stworzył „Konkurs na projekt łazienki”, ponieważ jesteśmy głęboko przekonani, że każdy biznes powinien angażować się społecznie. Z jednej strony inicjatywa ta wywołuje ważną dyskusję na temat deficytu toalet w przestrzeni publicznej w polskich miastach, z drugiej strony – angażuje młodych projektantów u progu kariery, aby stawali w poważne szranki konkursowe, mierzyli się z zadaniem stworzenia projektu, który będzie zaakceptowany przez publicznych włodarzy oraz autorytety z branży architektonicznej Projekty konkursowe, które udało się zrealizować, bez wątpienia należą do najlepszych sanitarnych przestrzeni w Polsce – mówi Przemysław Powalacz, prezes zarządu Geberit.

Konkurs KOŁO: więcej niż toaleta

Jednym z nagrodzonych projektów, który został zrealizowany, jest Pawilon Plażowy w Warszawie, zlokalizowany na prawym brzegu rzeki w pobliżu mostu Poniatowskiego, nieopodal Stadionu Narodowego. Praca trzech studentek Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej: Katarzyny Szpicmacher, Mai Matuszewskiej i Aleksandry Krzywańskiej zwyciężyła w 2010 roku. Nagroda została przyznana za bardzo trafną interpretację głównego problemu tamtej edycji konkursu – wpisania toalety publicznej w naturalny krajobraz Wisły. Powódź, która miała wówczas miejsce, nadała nowe znaczenie określeniu rewitalizacja nabrzeża, wskazując wagę sposobu rozwiązania projektowego na zmienność stanu wód w cyklach rocznych i wieloletnich. Jurorzy docenili bezpieczną lokalizację projektu, podkreślenie spacerowego charakteru nadrzecznych lasów, nastawienie na turystów pieszych i rowerowych, jak też potencjalnych plażowiczów. Znaczenie miała dostępność z rejonu chodników miejskich, wpisanie projektu w topografię terenu i struktury lasu w mało inwazyjny sposób, bez konieczności eliminacji drzew i zakłócenia naturalnego obrazu lasu łęgowego.

Pandemia nie pokrzyżowała planów firmie GEBERIT, organizatorowi Konkursu KOŁO na projekt łazienki, która już niebawem ogłosi start kolejnej edycji. Warto wspomnieć, że projekty konkursowe często oferują więcej niż tylko toaletę. W koncepcjach młodych architektów pojawia się przestrzeń przeznaczona do drobnego handlu, informacja miejska czy wypożyczalnia sprzętu wodnego, jak w przypadku zrealizowanego Pawilonu Plażowego.

Najważniejsze konkursy dla młodych architektów
Najważniejsze konkursy dla młodych architektów Publikujemy przegląd najważniejszych nagród i konkursów skierowanych wyłącznie do młodych architektów. Jak wynika z zestawienia, organizatorzy przyjmują różne cezury wieku i w różny sposób poszukują najbardziej obiecujących projektantów. Pod uwagę brana jest pierwsza realizacja, portfolio bądź obiekt, ale też opracowanie projektu na zadany temat. Warto zauważyć, że wśród laureatów coraz częściej pojawiają się Polacy – pisze Tomasz Żylski

Dyplom Roku SARP 2021 – zgłoszenia do Dorocznej Nagrody im. Zbyszka Zawistowskiego Dyplom Roku SARP Trwa przyjmowanie zgłoszeń do Dorocznej Nagrody im. Zbyszka Zawistowskiego Dyplom Roku SARP. „Architektura-murator” tradycyjnie jest patronem medialnym konkursu.
Wyniki konkursu KOŁO na projekt toalety w Łazienkach Królewskich Rozstrzygnięto 22. edycję konkursu KOŁO. Tym razem zadaniem uczestników było zaprojektowanie toalety publicznej w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Jak zapowiada Kamila Pereta, główna konserwator muzeum, placówka będzie się starała zrealizować zwycięską koncepcję.
Autor: (Red.)
Konkurs SARP Izabelin: zaprojektuj nowe centrum Izabelina Gmina Izabelin oraz warszawski oddział SARP ogłosiły konkurs realizacyjny na zagospodarowanie centrum miejscowości. Zadaniem uczestników jest m.in. zaprojektowanie przebudowy istniejącego Urzędu Gminy oraz dwóch nowych obiektów użyteczności publicznej.
Wyniki konkursu na projekt świetlicy sportowej w Żabieńcu Gmina Piaseczno oraz oddział warszawski SARP rozstrzygnęły konkurs na projekt budynku świetlicy sportowej we wsi Żabieniec. Zwyciężyła pracownia M.O.C. Architekci z Katowic.
Plac Wolności w Poznaniu: wyniki konkursu Rozstrzygnięto konkurs na koncepcję tymczasowego zagospodarowania placu Wolności w Poznaniu. Za najbardziej elastyczną propozycję uznano projekt biura UGO Architecture. Prezentujemy wszystkie prace nadesłane na konkurs.
Teatr Zagłębia w Sosnowcu: konkurs na rozbudowę zabytkowej siedziby Teatru Zagłębia Teatr Zagłębia i katowicki oddział SARP ogłaszają konkurs na rozbudowę i modernizację zabytkowej siedziby placówki w samym centrum Sosnowca.
Nowy Ratusz w Łodzi: wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt nowej siedziby Urzędu Miasta Łodzi. Zwyciężyło konsorcjum biur Draft, Lumioo, Projekt Officyna i AMP. Jak zapowiada Hanna Zdanowska, nowy ratusz będzie realizowany w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Prezentujemy wszytskie prace nagrodzone i nadesłane na konkurs.
Gmach prokuratury w Katowicach: wyniki konkursu Katowicki SARP rozstrzygnął konkurs na nową siedzibę prokuratury. Gmach, mieszczący siedem różnych instytucji, zaplanowano w Załężu, między Drogową Trasą Średnicową a zborem zielonoświątkowców.