Architektura MuratorKonkursyKonkurs KOŁO 2021: trwa głosowanie internautów

Konkurs KOŁO 2021: trwa głosowanie internautów

Rozpoczął się kolejny etap konkursu KOŁO 2021 na projekt łazienki. Do 28 października trwa głosowanie internautów na najlepszą koncepcję toalety publicznej dla Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Konkurs KOŁO 2021: rusza 23. edycja konkursu KOŁO na projekt łazienki
Projekt plakatów promujących Konkurs KOŁO 2021: Ola Woldańska-Płocińska

Konkurs KOŁO na projekt łazienki organizowany przez firmę GEBERIT co roku dotyczy innego miejsca w Polsce. Choć w założeniu ma on charakter ideowy, dzięki zaangażowaniu firmy, która za każdym razem dba o dobór sędziów i przemyślaną lokalizację, a ponadto oferuje wyposażenie i pomoc w realizacji, dotychczas udało się już zbudować cztery obiekty – w Kazimierzu, Warszawie („A-m” 06/2014), Krakowie i Płocku. W każdej edycji bierze udział ok. 300 projektów zgłaszanych nie tylko przez studentów architektury, ale też młodych projektantów.

Czytaj też: Miejska toaleta w Płocku |

Partnerem tegorocznej edycji konkursu jest Tatrzański Park Narodowy. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie toalety publicznej w rejonie polany Huciska w Dolinie Chochołowskiej, licznie odwiedzanej zwłaszcza przez rodziny z dziećmi. Jak czytamy w informacji prasowej, Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN, podjął decyzję, by przenośne toalety typu toi-toi sukcesywnie zastępować stacjonarnymi. Między innymi w Dolinie Chochołowskiej obecnie znajdują się przenośne szalety, a szlak jest jednym z najpopularniejszych w Tatrach. Koncepcja miała wpisywać się w otoczenie, nawiązywać do lokalnej tradycji, kultury, przyrody, historii, w projekcie muszą być wykorzystane produkty marek Geberit i/lub KOŁO.

Ważne było zastosowanie rozwiązań umożliwiających dostęp do obiektu wszystkim grupom odbiorców,  w tym turystom o szczególnych potrzebach, takim jak osoby z niepełnosprawnościami, osoby starsze czy opiekunowie z małymi dziećmi. Istotne było także projektowanie w duchu zrównoważonego rozwoju (wykorzystanie materiałów naturalnych oraz przyjaznych dla środowiska, zastosowanie źródeł energii odnawialnej, odzysk wody, projektowanie rozwiązań mających na celu zmianę nieekologicznych zachowań turystów).

W skład jury konkursu KOŁO 2021 wchodzą architekci Ewa Kuryłowicz, Magdalena Federowicz-Boule, Jan Sikora, Robert Konieczny, Przemo Łukasik i Jan Karpiel-Bułecka senior, a także prezes zarządu firmy Geberit Przemysław Powalacz, Filip Zięba, zastępca dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego, Aleksandra Kozłowska, laureatka konkursu „Projekt Łazienki 2018”, Ewa Holek-Krzysztof z Działu Komunikacji i Wydawnictw Tatrzańskiego Parku Narodowego, Agnieszka Grzegorczyk , przedstawicielka Gminy Kościelisko oraz Marcin Rząsa, rzeźbiarz z Zakopanego.

Projekty można było zgłaszać do 11 października 2021 roku. Wszystkie nadesłane prace można już obejrzeć na stronie www.konkurskolo.pl/projekty i raz na dobę oddać głos na swojego faworyta. Do 28 października trwa bowiem towarzyszący konkursowi plebiscyt. Autor wybranego przez internautów projektu otrzyma nagrodę w wysokości 1000 zł. Laureatów konkursu wybranych przez jury poznamy podczas gali, która odbędzie się 29 listopada.

Konkurs KOŁO na projekt łazienki 2021

Geberit stworzył „Konkurs na projekt łazienki”, ponieważ jesteśmy głęboko przekonani, że każdy biznes powinien angażować się społecznie. Z jednej strony inicjatywa ta wywołuje ważną dyskusję na temat deficytu toalet w przestrzeni publicznej w polskich miastach, z drugiej strony – angażuje młodych projektantów u progu kariery, aby stawali w poważne szranki konkursowe, mierzyli się z zadaniem stworzenia projektu, który będzie zaakceptowany przez publicznych włodarzy oraz autorytety z branży architektonicznej Projekty konkursowe, które udało się zrealizować, bez wątpienia należą do najlepszych sanitarnych przestrzeni w Polsce – mówi Przemysław Powalacz, prezes zarządu Geberit.

W tym roku konkursowi KOŁO na projekt łazienki 2021 towarzyszyła anonimowa ankieta. Organizatorzy sprawdzali m.in. czy dostępność toalet przy górskich szlakach jest wystarczająca i spełnia potrzeby turystów. Na pytania odpowiedziało podad 1000 osób, większość respondentów stanowiły kobiety (77,6%), a najliczniej reprezentowaną grupą wiekową byli ankietowani w wieku 35-50 lat (49,5%). jak wynika z podsumowania, niemal 80% respondentów ocenia stan toalet negatywnie – ich czystość, braki w wyposażeniu, nieprzystosowanie do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami czy opiekunów z dziećmi. Więcej o wynikach ankiety w artykule „Stan toalet publicznych na górskich szlakach: raport”.

Najważniejsze konkursy dla młodych architektów
Najważniejsze konkursy dla młodych architektów Publikujemy przegląd najważniejszych nagród i konkursów skierowanych wyłącznie do młodych architektów. Jak wynika z zestawienia, organizatorzy przyjmują różne cezury wieku i w różny sposób poszukują najbardziej obiecujących projektantów. Pod uwagę brana jest pierwsza realizacja, portfolio bądź obiekt, ale też opracowanie projektu na zadany temat. Warto zauważyć, że wśród laureatów coraz częściej pojawiają się Polacy – pisze Tomasz Żylski

Konkurs KOŁO 2021: rusza 23. edycja konkursu KOŁO na projekt łazienki
Projekt plakatów promujących Konkurs KOŁO 2021: Ola Woldańska-Płocińska
Dyplom Roku SARP 2021 – laureaci Dorocznej Nagrody im. Zbyszka Zawistowskiego Dyplom Roku SARP Poznaliśmy laureatów konkursu o Doroczną Nagrodę im. Zbyszka Zawistowskiego Dyplom Roku SARP 2021. „Architektura-murator” tradycyjnie była patronem medialnym konkursu.
Wyniki konkursu KOŁO na projekt toalety w Łazienkach Królewskich Rozstrzygnięto 22. edycję konkursu KOŁO. Tym razem zadaniem uczestników było zaprojektowanie toalety publicznej w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Jak zapowiada Kamila Pereta, główna konserwator muzeum, placówka będzie się starała zrealizować zwycięską koncepcję.
Autor: (Red.)
Konkurs na zagospodarowanie terenów przy Roosevelta w Poznaniu Trwa dwuetapowy konkurs na projekt zagospodarowania terenów przy ulicy Roosevelta w Poznaniu. W skład zespołu projektowego muszą wejść nie tylko architekci, ale też urbaniści. Składanie wniosków do 28 października.
Finał programów Fundacji im. Stefana Kuryłowicza – konkursu TEORIA i stypendium PRAKTYKA 2020 Już 4 listopada poznamy efekty pracy zwycięzców konkursów TEORIA i PRAKTYKA organizowanych przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza. W programie premiera książki „Extra Muros” autorstwa Marcina Kitali i Zygmunta Maniaczyka oraz publiczna prezentacja projektu „PLASTOPIA” Sandry Przepiórkowskiej.
Art in Architecture: konkurs na najlepsze instalacje artystyczne we wnętrzach Trwa trzecia edycja Art in Architecture Festival. Wydarzeniu towarzyszy konkurs na najciekawsze instalacje artystyczne zrealizowane zarówno we wnętrzach prywatnych, jak i publicznych. W jury m.in. architekci Przemo Łukasik, Katarzyna Kuo Stolarska, Oskar Zięta i Witold Dudek.
Konkurs na projekt kładki i wieży widokowej w Augustowie Trwa konkurs na projekt kładki pieszo-rowerowej nad rzeką Nettą w Augustowie. Zadaniem uczestników jest też zaproponowanie wieży widokowej z tężnią i parkiem ekologicznym.
Nagroda Quadro – najlepsze realizacje Poznania 2021 Poznaliśmy wyniki konkursu o Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro 2021! W 23. edycji konkursu na najlepszą realizację minionego roku zwyciężyła pracownia Insomia za projekt kolejnego etapu osiedla Nowy Strzeszyn.
Konkurs na aranżację wystawy stałej Muzeum KL Plaszow Trwa konkurs na wykonanie koncepcji aranżacji plastycznej wystawy stałej w nowo utworzonym Muzeum – Miejscu Pamięci KL Plaszow. Ekspozycja zostanie zrealizowana w dwóch lokalizacjach: nowo projektowanym budynku Memoriału oraz zabytkowym obiekcie, tzw. Szarym Domu.