Architektura MuratorKonkursyKonkurs na projekt promenady nadmorskiej w Ustce

Konkurs na projekt promenady nadmorskiej w Ustce

Słupski oddział SARP zaprasza do udziału w konkursie na projekt nowego zagospodarowania promenady nadmorskiej w Ustce. Jury pod przewodnictwem Zbigniewa Maćkowa czeka na projekty do 23 listopada.

Konkurs na projekt promenady nadmorskiej w Ustce
Promenada nadmorska w Ustce, stan obecny; fot. materiały konkursowe

Promenada nadmorska stanowi jedną z najważniejszych przestrzeni publicznych uzdrowiska. Ale jednocześnie, jak przyznają władze miasta, jest to również obszar najbardziej problemowy pod względem zagospodarowania sezonowego. Występuje tu chaos w zakresie struktury funkcjonalno-przestrzennej, chaos w zakresie estetyczno-stylistycznym i  chaos w zakresie komunikacji. Mnogość stylistyk istniejących rozwiązań architektonicznych nie sprzyja budowaniu właściwego wizerunku tego miejsca – czytamy w wytycznych projektowych. Brakuje ponadto nieprzerwanej trasy rowerowej, zjazdu technicznego na plażę i wyodrębnionego pasa dla pojazdów takich jak hulajnogi czy gokarty. Aby to zmienić, magistrat zdecydował się na przeprowadzenie konkursu architektonicznego. Jego organizację powierzył słupskiemu oddziałowi SARP.

Promenada nadmorska w Ustce: konkurs

Zadaniem uczestników jest stworzenie nowoczesnego, funkcjonalnego, przyjaznego mieszkańcom i turystom układu urbanistycznego z uwzględnieniem takich elementów jak nowe molo, scena, budynek usługowy, parking podziemny, toalety. Teren objęty konkursem to obszar o powierzchni ok. 5,7 ha, położony we wschodniej części Ustki, przy ujściu rzeki Słupi do morza. W jury znaleźli się architekci Zbigniew Maćków (przewodniczący), Andrzej Poźniak, Marek Perepeczo, Witold Sikorski i Mirosław Zwolski, a także Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni oraz Bartosz Gwóźdź-Sproketowski reprezentujący urząd miasta Ustki. Pula nagród w konkursie wynosi 50 tys. zł. Za zajęcie pierwszego miejsca przewidziano 25 tys. zł, za miejsce drugie 15 tys. zł, a za trzecie – 10 tys. zł.  Składanie wniosków o wyjaśnienie treści regulaminu do 8 października, składanie prac – do 23 listopada, ogłoszenie wyników 20 grudnia. Więcej informacji oraz regulamin na stronie www.architektsarp.pl.

Autor: Piotr Prus
Art in Architecture: konkurs na najlepsze instalacje artystyczne we wnętrzach Trwa trzecia edycja Art in Architecture Festival. Wydarzeniu towarzyszy konkurs na najciekawsze instalacje artystyczne zrealizowane zarówno we wnętrzach prywatnych, jak i publicznych. W jury m.in. architekci Przemo Łukasik, Katarzyna Kuo Stolarska, Oskar Zięta i Witold Dudek.
Konkurs na projekt kładki i wieży widokowej w Augustowie Trwa konkurs na projekt kładki pieszo-rowerowej nad rzeką Nettą w Augustowie. Zadaniem uczestników jest też zaproponowanie wieży widokowej z tężnią i parkiem ekologicznym.
Nagroda Quadro – najlepsze realizacje Poznania 2021 Poznaliśmy wyniki konkursu o Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro 2021! W 23. edycji konkursu na najlepszą realizację minionego roku zwyciężyła pracownia Insomia za projekt kolejnego etapu osiedla Nowy Strzeszyn.
Konkurs na aranżację wystawy stałej Muzeum KL Plaszow Trwa konkurs na wykonanie koncepcji aranżacji plastycznej wystawy stałej w nowo utworzonym Muzeum – Miejscu Pamięci KL Plaszow. Ekspozycja zostanie zrealizowana w dwóch lokalizacjach: nowo projektowanym budynku Memoriału oraz zabytkowym obiekcie, tzw. Szarym Domu.
Twój dom – dialog z tradycją. Konkurs na wzorcowy dom dla Podlasia i nabór na warsztaty z projektowania architektury regionalnej Narodowy Instytut Dziedzictwa zaprasza do udziału w konkursie na projekt domu jednorodzinnego dla terenów wiejskich i podmiejskich województwa podlaskiego. Konkursowi towarzyszą warsztaty z projektowania regionalnego.
Konkurs na Muzeum Śniegu w Rovaniemi: The Unbelievable Challenge 2021 Święty Mikołaj z Rovaniemi zaprasza studentów i młodych architektów do zaprojektowania muzeum śniegu. Ta znana na całym świecie postać martwi się zmianami klimatycznymi i znikającą pokrywą śnieżną, i chce zwrócić na to uwagę innych. Partnerami konkursu są miasto Rovaniemi oraz pracownie WXCA i Snøhetta!