Architektura MuratorKonkursyKonkurs SARP na projekt nowego budynku Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

Konkurs SARP na projekt nowego budynku Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

Setną rocznicę utworzenia Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie władze uczelni chcą uczcić nowym budynkiem dydaktyczno-konferencyjnym. Właśnie ogłosiły konkurs na jego projekt. Składanie wniosków do 11 marca.

Konkurs SARP na projekt nowego budynku Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
Gmach główny Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie na terenie kampusu przy ul. Rakowickiej; fot. DarIsKot / CC BY-SA 4.0

W 2025 roku przypada setna rocznica założenia Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Z tej okazji władze uczelni we współpracy z lokalnym oddziałem SARP organizują dwuetapowy konkurs architektoniczny na projekt nowego obiektu. Jubileuszowy budynek ma  stanąć na terenie kampusu przy ul. Rakowickiej 27. Chcemy, by nowy budynek był ważną częścią „tkanki miejskiej” Krakowa. Aby nie był to kolejny obiekt, a obiekt wyjątkowy, podnoszący walory architektoniczne miasta. Perełka na mapie uczelni krakowskich – mówił Stanisław Mazur, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie podczas konferencji zapowiadającej ogłoszenie konkursu.

Zadaniem uczestników jest zaprojektowanie gmachu, który będzie w maksymalnym stopniu elastyczny i energooszczędny. Na powierzchni 7,4 tys. m² należy rozplanować m.in. pomieszczenia dydaktyczne i biurowe, a także aulę na 500 miejsc z zapleczem gastronomicznym oraz pokoje gościnnie dla wykładających naukowców. W 9-osobowym jury zasiadają architekci Zbigniew Maćków (przewodniczący), Michał Szymanowski, Oana Bogdan i Marcin Pawłowski, a także Karolina Klecha-Tylec, prorektor ds. Kształcenia i Studentów UEK, Krzysztof Głuc, dyrektor Departamentu Zasobów i Rozwoju UEK, Agnieszka Lakner, kierownik Działu Planowania i Rozwoju UEK, Piotr Polek, kierownik Działu Inwestycji i Remontów UEK oraz jego zastępca Włodzimierz Dębowski.

Pula nagród w konkursie wynosi 230  tys. zł. Za zajęcie pierwszego miejsca przewidziano 60 tys. zł. oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie dokumentacji projektowej, za miejsce drugie 30 tys. zł., a za miejsce trzecie – 15 tys. zł. Dodatkowo uczestnicy zakwalifikowani do drugiego etapu otrzymają po 25 tys. zł. Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie mija 11 marca, składania opracowań studialnych w I etapie – 20 maja. Ogłoszenie wyników planowane jest do 9 września 2022 roku. Więcej informacji oraz regulamin na: www.sarp.krakow.pl.

Autor: Piotr Prus
Konkurs na projekt rozbudowy wojewódzkiej straży pożarnej w Toruniu Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu we współpracy z lokalnym oddziałem SARP zaprasza do udziału w konkursie na projekt modernizacji i rozbudowy historycznego obiektu przy ul. Prostej. Składnia wniosków do 14 lipca.
Konkurs na projekt modelowego placu zabaw bez barier PFR Nieruchomości i Fundacja Integracja zapraszają do udziału w konkursie na projekt uniwersalnego placu zabaw dla użytkowników w różnym wieku i o różnym stopniu sprawności ruchowej. Założenie powstanie na terenie realizowanego właśnie w Katowicach osiedla społecznego autorstwa Kuryłowicz & Associates.
Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej w Warszawie: konkurs SARP Trwa konkurs na projekt nowej siedziby Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej przy ul. Flisa w Warszawie. Składanie wniosków do 15 czerwca.
Laureaci Konkursu TEORIA i Stypendium PRAKTYKA 2022 Fundacja im. Stefana Kuryłowicza ogłosiła tegorocznych laureatów konkursów TEORIA i PRAKTYKA. Za najlepszą pracę teoretyczną doceniono Annę Jarugę-Rozdolską, absolwentkę Wydziału Architektury Politechniki Łódzkiej, natomiast stypendystą fundacji został Cezary Adamowicz, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.
Wyniki konkursu na zespół budynków Sądu Apelacyjnego i Sejmiku Województwa Mazowieckiego w Warszawie Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt budynków Sądu Apelacyjnego i Sejmiku Województwa Mazowieckiego przy ul. Świętojerskiej w Warszawie. Główną nagrodę zdobyła warszawska pracownia Projekt Praga.
Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy 2022: znamy laureatów Poznaliśmy laureatów 8. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Grand Prix dla Browarów Warszawskich projektu Jemsów, ale wśród najlepszych stołecznych realizacji także kameralna plaża w Wawrze, targowisko Bakalarska czy Dom Ronalda McDonalda. Jury przyznało też dwie nagrody specjalne: za rozwiązania proekologiczne i zapewniające dostępność.