Architektura MuratorKonkursyLider Dostępności 2020 – konkurs na najlepsze projekty uwzględniające potrzeby wszystkich użytkowników

Lider Dostępności 2020 – konkurs na najlepsze projekty uwzględniające potrzeby wszystkich użytkowników

Przedłużono termin przyjmowanie zgłoszeń do 5. edycji konkursu architektoniczno-urbanistycznego Lider Dostępności. Projekty i inicjatywy można nadsyłać do 27 marca.

Lider Dostępności 2020 – konkurs na najlepsze projekty uwzględniające potrzeby wszystkich użytkowników
Lider Dostępności 2020

Lider Dostępności 2020 to wspólna inicjatywa Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji i Towarzystwa Urbanistów Polskich. Celem konkursu jest promowanie projektowania uniwersalnego, które uwzględnia potrzeby wszystkich użytkowników. O tym, jakie obiekty i przestrzenie w Polsce są najlepiej dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami będziemy mogli przekonać się już po raz piąty. Nabór wciąż trwa. Trudna sytuacja wywołana zagrożeniem epidemicznym dezorganizuje pracę i działania nas wszystkich – wyjaśnia powód wydłużenia terminu Ewa Pawłowska, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji i członek kapituły konkursu. – Kolejne firmy przechodzą na tryb pracy zdalnej. Zamknięte są szkoła, kina, teatry, muzea, galerie handlowe… W związku z tym wiele firm i instytucji zainteresowanych udziałem w konkursie nie zdążyło w pierwotnym terminie przygotować wniosku konkursowego i uzyskać wszystkich wymaganych regulaminem załączników. Dlatego zdecydowaliśmy się na przedłużenie terminu nadsyłania zgłoszeń do 27 marca – mówi Ewa Pawłowska.

Lider Dostępności 2020 pod patronatem Prezydenta RP

Konkurs architektoniczny Lider Dostępności 2020 po raz kolejny odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP. Kapituła, złożona ze specjalistów z dziedziny dostępności architektonicznej i projektowania uniwersalnego oraz osób zgłoszonych przez kancelarię Prezydenta, przyzna nagrody w 8. kategoriach: przestrzeń publiczna, duży obiekt usługowy, obiekt usług lokalnych, obiekt biurowo-handlowy, obiekt mieszkalny/hotelowy, obiekt zabytkowy, architekt/urbanista, GRAND PRIX. Nagrody zostaną wręczone na przełomie kwietnia i maja podczas uroczystej gali w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Udział w Konkursie jest bezpłatny. Zgłoszenia mogą nadsyłać zarówno twórcy, jak i użytkownicy przestrzeni. Formularz i regulamin dostępne są na stronie www.integracja.org.

Inteligentny dom dla osób z niepełnosprawnościami Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, obecnie na świecie ponad miliard osób – 15% populacji – żyje z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Są wśród nich osoby starsze, zmagające się z pogarszaniem stanu zdrowia wraz z wiekiem, jak również młode, zdolne i energiczne, które los z różnych powodów, na pewnym etapie życia przykuł do łóżka. Łącznie 75 milionów ludzi, ze względu na niepełnosprawność ruchową, na co dzień musi korzystać z wózka inwalidzkiego. Jak sobie z tym radzą? Co ich najbardziej boli? Czy jest na to recepta?
Lider Dostępności 2019 – najlepsze realizacje uniwersalne w Polsce Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich już po raz czwarty doceniły obiekty i przestrzenie publiczne w Polsce najlepiej dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Nagrodę za całokształt twórczości uwzględniającej zasady projektowania uniwersalnego otrzymała pracownia JEMS Architekci.
Lider Dostępności 2019 – kolejna edycja konkursu promującego projektowanie uniwersalne Integracja oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich ogłaszają nabór do 4. edycji konkursu architektoniczno-urbanistycznego Lider Dostępności. Zgłoszenia można nadsyłać do 25 marca w aż ośmiu kategoriach.
WŁĄCZNIK: projektowanie uniwersalne krok po kroku – pierwszy w Polsce tego typu podręcznik do pobrania na naszej stronie! Jak powinno wyglądać miasto dostępne? Jak aranżować miejsca pracy i przestrzeń publiczną, by były przyjazne dla wszystkich użytkowników? Czy istnieje różnica między osobą z niepełnosprawnością a osobą poruszającą się na wózku? Na te i inne pytania dotyczące projektowania uniwersalnego znajdziecie odpowiedź w bezpłatnej publikacji wydanej przez Fundację Integracja we współpracy z firmą Skanska.
SARP Kraków. Współczesna architektura dla wszystkich, czyli projekt bez przeszkód Studenckie Koło KREATURA i krakowski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) zapraszają na debatę Projekt bez przeszkód. Eksperci dyskutować będą o projektowaniu uniwersalnym i budynkach dostępnych dla wszystkich – osób niepełnosprawnych, starszych czy matek z dziećmi