Architektura MuratorKonkursyLider Dostępności 2020 – konkurs na najlepsze projekty uwzględniające potrzeby wszystkich użytkowników

Lider Dostępności 2020 – konkurs na najlepsze projekty uwzględniające potrzeby wszystkich użytkowników

Przedłużono termin przyjmowanie zgłoszeń do 5. edycji konkursu architektoniczno-urbanistycznego Lider Dostępności. Projekty i inicjatywy można nadsyłać do 27 marca.

Lider Dostępności 2020 – konkurs na najlepsze projekty uwzględniające potrzeby wszystkich użytkowników
Lider Dostępności 2020

Lider Dostępności 2020 to wspólna inicjatywa Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji i Towarzystwa Urbanistów Polskich. Celem konkursu jest promowanie projektowania uniwersalnego, które uwzględnia potrzeby wszystkich użytkowników. O tym, jakie obiekty i przestrzenie w Polsce są najlepiej dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami będziemy mogli przekonać się już po raz piąty. Nabór wciąż trwa. Trudna sytuacja wywołana zagrożeniem epidemicznym dezorganizuje pracę i działania nas wszystkich – wyjaśnia powód wydłużenia terminu Ewa Pawłowska, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji i członek kapituły konkursu. – Kolejne firmy przechodzą na tryb pracy zdalnej. Zamknięte są szkoła, kina, teatry, muzea, galerie handlowe… W związku z tym wiele firm i instytucji zainteresowanych udziałem w konkursie nie zdążyło w pierwotnym terminie przygotować wniosku konkursowego i uzyskać wszystkich wymaganych regulaminem załączników. Dlatego zdecydowaliśmy się na przedłużenie terminu nadsyłania zgłoszeń do 27 marca – mówi Ewa Pawłowska.

Lider Dostępności 2020 pod patronatem Prezydenta RP

Konkurs architektoniczny Lider Dostępności 2020 po raz kolejny odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP. Kapituła, złożona ze specjalistów z dziedziny dostępności architektonicznej i projektowania uniwersalnego oraz osób zgłoszonych przez kancelarię Prezydenta, przyzna nagrody w 8. kategoriach: przestrzeń publiczna, duży obiekt usługowy, obiekt usług lokalnych, obiekt biurowo-handlowy, obiekt mieszkalny/hotelowy, obiekt zabytkowy, architekt/urbanista, GRAND PRIX. Nagrody zostaną wręczone na przełomie kwietnia i maja podczas uroczystej gali w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Udział w Konkursie jest bezpłatny. Zgłoszenia mogą nadsyłać zarówno twórcy, jak i użytkownicy przestrzeni. Formularz i regulamin dostępne są na stronie www.integracja.org.

Ewa Kuryłowicz i Piotr Todys: dyskusja o dostępności przestrzeni publicznej Jak aranżować przestrzenie miejskie, by były dostępne dla wszystkich użytkowników: nie tylko osób poruszających się na wózkach, ale też rodziców z małymi dziećmi czy seniorów? Na to pytanie spróbują odpowiedzieć Ewa Kuryłowicz, autorka książki „Projektowanie uniwersalne. Udostępnienie otoczenia osobom niepełnosprawnym” oraz Piotr Todys, współzałożyciel Fundacji TUS, zajmującej się m.in. prowadzeniem audytów miejsc publicznych pod kątem ich dostępności.
Inteligentny dom dla osób z niepełnosprawnościami Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, obecnie na świecie ponad miliard osób – 15% populacji – żyje z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Są wśród nich osoby starsze, zmagające się z pogarszaniem stanu zdrowia wraz z wiekiem, jak również młode, zdolne i energiczne, które los z różnych powodów, na pewnym etapie życia przykuł do łóżka. Łącznie 75 milionów ludzi, ze względu na niepełnosprawność ruchową, na co dzień musi korzystać z wózka inwalidzkiego. Jak sobie z tym radzą? Co ich najbardziej boli? Czy jest na to recepta?
Lider Dostępności 2019 – najlepsze realizacje uniwersalne w Polsce Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich już po raz czwarty doceniły obiekty i przestrzenie publiczne w Polsce najlepiej dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Nagrodę za całokształt twórczości uwzględniającej zasady projektowania uniwersalnego otrzymała pracownia JEMS Architekci.
Lider Dostępności 2019 – kolejna edycja konkursu promującego projektowanie uniwersalne Integracja oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich ogłaszają nabór do 4. edycji konkursu architektoniczno-urbanistycznego Lider Dostępności. Zgłoszenia można nadsyłać do 25 marca w aż ośmiu kategoriach.
WŁĄCZNIK: projektowanie uniwersalne krok po kroku – pierwszy w Polsce tego typu podręcznik do pobrania na naszej stronie! Jak powinno wyglądać miasto dostępne? Jak aranżować miejsca pracy i przestrzeń publiczną, by były przyjazne dla wszystkich użytkowników? Czy istnieje różnica między osobą z niepełnosprawnością a osobą poruszającą się na wózku? Na te i inne pytania dotyczące projektowania uniwersalnego znajdziecie odpowiedź w bezpłatnej publikacji wydanej przez Fundację Integracja we współpracy z firmą Skanska.
SARP Kraków. Współczesna architektura dla wszystkich, czyli projekt bez przeszkód Studenckie Koło KREATURA i krakowski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) zapraszają na debatę Projekt bez przeszkód. Eksperci dyskutować będą o projektowaniu uniwersalnym i budynkach dostępnych dla wszystkich – osób niepełnosprawnych, starszych czy matek z dziećmi