Architektura MuratorKonkursyLinoleum od nowa: wyniki konkursu

Linoleum od nowa: wyniki konkursu

Poznaliśmy laureatów konkursu na najlepsze projekty i realizacje z wykorzystaniem ekologicznego linoleum meblowego. Główne nagrody zdobyli Katarzyna Dobiecka oraz biuro Algorytm Design!

Linoleum od nowa: wyniki konkursu
Stoły Fi, projekt: Katarzyna Dobiecka, wykonawca: Tarnopak

Konkurs Linoleum od nowa organizowany był przez Forbo Flooring Polska. Uczestnicy, zarówno młodzi architekci, projektanci wnętrz, designerzy, studenci architektury i ASP, jak również wykonawcy – stolarze czy producenci mebli, mogli zgłaszać prace w dwóch kategoriach: Najlepszy Projekt i Najlepsze Wykonanie. W jury pod przewodnictwem architekta Jacka Tryca znaleźli się m.in. Szymon Hanczar (ASP Wrocław), Dominika Zielińska (Workplace), Marta Niemywska-Grynasz i Dawid Grynasz (Grynasz Studio), Michał Piernikowski (dyrektor Łódź design), Katarzyna Borkowska i Tomek Pydo (Kabo&Pydo), Tomasz Augustyniak, Agata Frątczak (SAW, MADAMA), Aga Kobus i Grzegorz Goworek (Studio.O.), Katarzyna Księżopolska (redaktor naczelna MAGAZIF), Magdalena Federowicz-Boule (SAW, Tremend), Małgorzata Szczepańska (redaktor naczelna „Elle Decoration”), Anna Grużewska (redaktor naczelna „Czas na Wnętrze”), Dominika Olszyna (Wp.pl / Wp Dom) i Agnieszka Gruszczyńska-Hyc (redaktor naczelna „M jak mieszkanie”).

Główną nagrodę w kategorii Najlepszy Projekt zdobyła Katarzyna Dobiecka za kolekcję stołów Fi. To mebel prosty, pełen świeżości i lekkości. Daje szansę na dobry design w dobrej cenie. Linoleum jest materiałem wiodącym w tym projekcie, co wpisało się w nasze oczekiwania. Doceniliśmy także zastosowanie linoleum na powierzchniach, które  nie są płaskie – czytamy w uzasadnieniu jury. Podstawa stołu wykonana jest z kartonowej tulei, a blat z laminatu HPL, sklejki i linoleum.

Linoleum od nowa: wyniki konkursu
Stoły Fi, projekt: Katarzyna Dobiecka, wykonawca: Tarnopak

W kategorii Najlepsze Wykonanie doceniono zestaw mebli szkolnych dla firmy PILCH z Ustronia zaprojektowany przez biuro Algorytm Design (Klaudia Gołaszczyk, Michał Biernacki, Paweł Mularczyk). W tym projekcie widać wysoką kulturę pracy wykonawców oraz zastosowanie odpowiednich technologii, które eksponują walory materiału – uzasadniało jury.

Jak tłumaczą autorzy, modułowy charakter mebli zapewnia możliwość tworzenia różnych układów, w celu dopasowania wyposażenia sali do charakteru prowadzonych zajęć. Przykładowo dzięki odpowiedniemu ustawieniu stolików można ułatwić dzieciom komunikowanie się w trakcie pracy realizowanej w grupach. Ławki są wyposażone w dodatkowe elementy, które po rozłożeniu zwiększają powierzchnię do pracy, co może być przydatne m.in. podczas zajęć plastycznych. Możliwe jest także zastosowanie wykończenia blatów z linoleum, minimalizującego niepożądane dźwięki, które mogą rozpraszać uczniów z nadwrażliwością słuchową. W skład zestawu wchodzą: krzesła, ławki 1- i 2-osobowe, modułowy regał, ławka dla dzieci niepełnosprawnych oraz parawany pełniące funkcję przenośnych tablic.

Linoleum od nowa: wyniki konkursu
Zestaw mebli szkolnych dla firmy PILCH, projekt: Algorytm Design

Specjalne wyróżnienie za wysokie oceny w obydwu kategoriach zdobyła kolekcja mebli dziecięcych Nino; projekt: MOWO Studio (Monika Elikowska-Opala, Wojciech Opala), wykonanie: Fameg. Zdaniem jury, widoczna jest tu ścisła współpraca projektantów i wykonawców, a sposób obróbki mebli uwzględnia specyfikę linoleum, co zaowocowało spójną i atrakcyjną wizualnie rodziną produktów. Seria Nino obejmuje krzesełko, stół, pojemnik na zabawki, wysokie krzesełko dla starszych dzieci oraz płotek pozwalający wydzielić strefę zabaw. Powierzchnię stolika i krzesełka można dodatkowo zabezpieczyć powłoką ochronną Forbo Furniture Linoleum.

Linoleum od nowa: wyniki konkursu
Kolekcja mebli Nino; projekt: MOWO Studio, wykonanie: Fameg

Ponadto jurorzy przyznali cztery wyróżnienia, po dwa w każdej kategorii. Wśród Najlepszych Projektów znalazł się nagrodzony za wykonanie zestaw mebli szkolnych dla firmy PILCH oraz szafa autorstwa Jana Strumiłły i Julii Jankowskiej. W kategorii Najlepsze Wykonanie wyróżniono stół Fi oraz zabudowę kuchenną opracowaną przez biuro Dom Architektów (Emilia Durka-Zielińska, Walenty Durka).