Architektura MuratorKonkursyModelowy dom neutralny klimatycznie dla Mazowsza: trwa konkurs architektoniczny

Modelowy dom neutralny klimatycznie dla Mazowsza: trwa konkurs architektoniczny

Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz warszawski oddział SARP zapraszają do udziału w konkursie na projekt domu neutralnego klimatycznie, inspirowanego tradycyjną architekturą regionu.

Modelowy dom neutralny klimatycznie dla Mazowsza: trwa konkurs architektoniczny
Chałupa z Czermna na terenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu; fot. Semu / CC BY-SA 3.0

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego oraz warszawski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich organizują pierwszą edycję ogólnopolskiego konkursu architektonicznego na projekt domu neutralnego klimatycznie, inspirowanego tradycyjną architekturą Mazowsza. Wynikiem konkursu ma być uzyskanie maksymalnie dziesięciu najlepszych prac, które zostaną umieszczone w katalogu wzorcowych rozwiązań neutralnego klimatycznie domu jednorodzinnego dla regionu Kurpie Białe i Zielone oraz obszaru nadwiślańskiego Mazowsza Zachodniego. Katalog będzie skierowany do przyszłych inwestorów w celu zakupienia od autorów prac pełnej dokumentacji projektowej pozwalającej na realizację inwestycji – czytamy w regulaminie.

Dom w krajobrazie – konkurs na projekt domu neutralnego klimatycznie, inspirowanego tradycyjną architekturą województwa mazowieckiego

Organizator przewiduje przyznanie maksymalnie 10 równorzędnych nagród w wysokości 10 tys. zł każda. W jury pod przewodnictwem Bolesława Stelmacha, dyrektora Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki,  zasiadają architekci Piotr Jurkiewicz, Aleksandra Zubelewicz-Lada i Michał Sikorski, a także Małgorzata Przytuła oraz Dominika Piluk z Wydziału ds. Tworzenia Przestrzeni Kulturowej i Turystycznej Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Funkcję sekretarza pełni architekt krajobrazu Rafał Mroczkowski. Składanie prac wraz z dokumentami zgłoszeniowymi do dnia 4 października, ogłoszenie wyników – 6 grudnia 2021 roku. Więcej informacji oraz regulamin na https://konkurs-dom.sarp.warszawa.pl/.

Modelowe schronisko górskie na Lubaniu – wyniki konkursu SARP
Modelowe schronisko górskie na Lubaniu – wyniki konkursu SARP Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Kraków rozstrzygnęło międzynarodowy konkurs na projekt modelowego schroniska górskiego. Na podstawie zwycięskiej pracy powstać mają nowe obiekty w polskiej części Karpat.

Dom Origami / Toruń Obiekt inspirowany sztuką origami to wynik fascynacji inwestorów kulturą Japonii. Jest też rzeźbą ogrodową oglądaną z głównego domu. O nowej realizacji medusagroup pisze Monika Arczyńska.
Hyttee – kompaktowy dom letniskowy made in Poland Architektka Marlena Kilian i Marek Piojda stworzyli projekt kompaktowego domu o formie inspirowanej jednocześnie skandynawskim minimalizmem i regionalną architekturą Sudetów. Prototyp stanął w Górach Bardzkich i można go wynająć.
Nagroda Quadro – najlepsze realizacje Poznania 2021 Poznaliśmy wyniki konkursu o Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro 2021! W 23. edycji konkursu na najlepszą realizację minionego roku zwyciężyła pracownia Insomia za projekt kolejnego etapu osiedla Nowy Strzeszyn.
Konkurs na aranżację wystawy stałej Muzeum KL Plaszow Trwa konkurs na wykonanie koncepcji aranżacji plastycznej wystawy stałej w nowo utworzonym Muzeum – Miejscu Pamięci KL Plaszow. Ekspozycja zostanie zrealizowana w dwóch lokalizacjach: nowo projektowanym budynku Memoriału oraz zabytkowym obiekcie, tzw. Szarym Domu.
Twój dom – dialog z tradycją. Konkurs na wzorcowy dom dla Podlasia i nabór na warsztaty z projektowania architektury regionalnej Narodowy Instytut Dziedzictwa zaprasza do udziału w konkursie na projekt domu jednorodzinnego dla terenów wiejskich i podmiejskich województwa podlaskiego. Konkursowi towarzyszą warsztaty z projektowania regionalnego.
Konkurs na projekt promenady nadmorskiej w Ustce Słupski oddział SARP zaprasza do udziału w konkursie na projekt nowego zagospodarowania promenady nadmorskiej w Ustce. Jury pod przewodnictwem Zbigniewa Maćkowa czeka na projekty do 23 listopada.
Konkurs na Muzeum Śniegu w Rovaniemi: The Unbelievable Challenge 2021 Święty Mikołaj z Rovaniemi zaprasza studentów i młodych architektów do zaprojektowania muzeum śniegu. Ta znana na całym świecie postać martwi się zmianami klimatycznymi i znikającą pokrywą śnieżną, i chce zwrócić na to uwagę innych. Partnerami konkursu są miasto Rovaniemi oraz pracownie WXCA i Snøhetta!
Konkurs na projekt domu o powierzchni do 70 metrów kwadratowych Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło dwuetapowy konkurs na projekt koncepcyjny domu jednorodzinnego o powierzchni zabudowy do 70 m². Przewidziano między innymi 100 nagród pieniężnych w wysokości 5 tys. zł każda.