Architektura MuratorKonkursy Nietypowy recykling. Co zrobić ze starą łodzią podwodną?

Nietypowy recykling. Co zrobić ze starą łodzią podwodną?

Międzynarodowy konkurs architektoniczny na projekt powtórnego wykorzystania kadłuba łodzi podwodnej ogłosił portal matterbetter.com. Termin rejestracji upływa 24 sierpnia 2014

Okręt podwodny klasy Typhoon i współczesna architektura
Okręt podwodny klasy Typhoon w porównaniu z Seagram Building Miesa van der Rohe i 30 St Mary Axe projektu Normana Fostera
Fot.: Materiały prasowe matterbetter.com
Historie z wysypiska cywilizacji Polacy wyrzucają aż 49% zakupionego pieczywa, 46% owoców, 45% wędlin, 37% warzyw oraz 27% jogurtów. 6 czerwca w pawilonie Centrum Nauki Kopernik na warszawskich bulwarach wiślanych odbył się wernisaż wystawy Ośmieceni – historie z wysypiska cywilizacji. Relacjonuje Krzysztof Średziński.
Budownictwo w obiegu zamkniętym. Raport Jakie bariery stoją na przeszkodzie architekturze cyrkularnej w Polsce – o tym między innymi można przeczytać w raporcie przygotowanym przez Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO.
Porozmawiajmy o śmieciach w Katowicach Świadome zarządzanie odpadami to obecnie jedna z najważniejszych kwestii poruszanych na wielu płaszczyznach życia, także w architekturze. Twórcy wystawy Let’s talk about garbage przekonują, że ekologia może iść w parze z projektowaniem.
Wydrukuj sobie miasto! Innowacja po holendersku Projekt Wydrukuj sobie miasto! to pomysł młodego rotterdamskiego studia badawczo-projektowego ΤHE NEW RAW - Foteini Setaki, Panos Sakkas. Architekci proszą mieszkańców o zbiórkę plastikowych odpadów, które następnie przetwarzają z pomocą druku 3D w miejskie meble.
Zakład spalania śmieci w Krakowie Na terenie krakowskiego zakładu, podobnie jak w większości obiektów tego typu w Europie, zaprojektowano ścieżkę edukacyjną, która prowadzi przez najważniejsze strefy technologiczne. Jej celem jest uświadomienie, że współczesne spalarnie śmieci są całkowicie bezpieczne dla środowiska – o realizacji największego w Polsce nowoczesnego zakładu termicznego przekształcania odpadów piszą Bogusław Wowrzeczka, Michał Teller, Jakub Baczyński i Filip Łapiński.
Nowe lofty, czyli pseudo-recykling w architekturze Recykling i zrównoważony rozwój to słowa-klucze, często używane w kontekście współczesnej architektury. W projektach wnętrz coraz częściej pojawiają się materiały z odzysku. Jak na nową modę reagują producenci materiałów wykończeniowych?