Nowe centrum lokalne w Chałupach: wyniki konkursu na zagospodarowanie przestrzeni nad Zatoką Pucką
Karolina Upława i Michał Stangel z Politechniki Śląskiej zwyciężyli w konkursie na zagospodarowanie tzw. Szperku w Chałupach, proponując minimalną ingerencję w krajobraz, ale jednocześnie bogatą ofertę usług, atrakcyjnych zarówno dla turystów, jak i mieszkańców.

Konkurs architektoniczny na zagospodarowanie tzw. Szperku, czyli nieco ponad hektarowego terenu między ulicą Kaperską a linią brzegową Zatoki Puckiej w Chałupach zorganizowała Gmina Władysławowo. Zadaniem uczestników było zaproponowanie nowego sposobu wykorzystania przestrzeni zarówno w sezonie letnim, jak i po nim, przy jednoczesnym zachowaniu najcenniejszych walorów przyrodniczo-krajobrazowych otoczenia. Zwycięskie koncepcje mają posłużyć do aktualizacji obowiązującego planu zagospodarowania. W jury zasiedli przedstawiciele urzędu gminy: Kamil Pach, Tomasz Staszewski, Wiesława Karczewska, Ewa Mączka, Paulina Pach, Karol Wrosz, Michał Ruth oraz Michał Budzisz (przewodniczący).
Nowe życie Szperku w Chałupach
Na konkurs nadesłano 19 prac, wymogi formalne spełniło 9. Spośród nich za najlepszą sędziowie uznali też przygotowaną przez Karolinę Upławę i Michała Stangla z Politechniki Śląskiej. Praca harmonijnie łączy w sobie pewne elementy do których zostaliśmy przyzwyczajeni jako użytkownicy terenu, jak np. widok na Zatokę Pucką oraz niezabudowana przestrzeń możliwa do wykorzystania czy to na potrzeby wydarzeń sportowych czy też kulturalnych. Dodatkowo zakłada wprowadzenie funkcji usług gastronomicznych służących obsłudze ruchu turystycznego oraz towarzyszących organizacji wydarzeń kulturalno-sportowych – uzasadniało jury.
Nowe centrum lokalne: Chałupy Welcome To
Autorzy zaproponowali przestrzeń o charakterze lokalnego centrum, z niską zabudową usługową jedynie od strony wschodniej i zachodniej. Pozostałą część terenu pozostawili jako otwartą, z nowymi nasadzeniami, ogrodem deszczowym, małą architekturą i miejscem zabaw dla dzieci. Projektowane budynki powinny powstać w lekkiej konstrukcji drewnianej, nawiązując we współczesnej formie do charakteru Chałup. Koncepcja przewiduje pięć obiektów kubaturowych. Pierwszy, wyniesiony na słupach, o powierzchni użytkowej ok. 394 m², tworzyłby pierzeję wschodnią i mieścił m.in. wielofunkcyjne centrum aktywności społecznej ze świetlicą dla dzieci i przestrzeniami co-workingowymi oraz otwarty parking w przyziemiu.
Dostęp do parkingu zaplanowano od ul. Sztormowej, od strony placu zlokalizowano pochylnię dla osób z niepełnosprawnościami, poprowadzoną nad ścieżką rowerową oraz deptakiem i połączoną z bulwarem urządzonym na wale przeciwpowodziowym. Dwa kolejne budynki, o powierzchni ok. 281 m² i 104 m², tworzyłyby pierzeję zachodnią, czwarty, o powierzchni 101 m², to wolno stojący pawilon, w którym znalazłyby się toalety i prysznice dla turystów i surferów, a piąty – porośnięta roślinnością ażurowa wieża widokowa. Autorzy zaplanowali możliwość etapowania lub wariantowania realizacji, na przykład nad lokalami usługowymi dopuszczają realizacja dodatkowych kondygnacji z pokojami gościnnymi do wynajęcia.
Drugą nagrodę przyznano Jakubowi Kubickiemu, Matyldzie Grzywac i Karolinie Stawoskiej, a trzecią Biance Piechocie, Wojciechowi Wiśniewskiemu i Michałowi Rzepce.
Czytaj też: Jak projektować zrównoważone miasta? |