Architektura MuratorKonkursyParking w Strefie Kultury: Katowice ogłaszają konkurs na wielopoziomowy parking w Strefie Kultury

Parking w Strefie Kultury: Katowice ogłaszają konkurs na wielopoziomowy parking w Strefie Kultury

Katowicki oddział SARP organizuje konkurs na projekt kubaturowego parkingu w Strefie Kultury. Obiekt na 1500 miejsc postojowych stanie w sąsiedztwie siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Parking w Strefie Kultury: Katowice ogłaszają konkurs na wielopoziomowy parking w Strefie Kultury
Jeden z istniejący parkingów w Strefie Kultury, między Muzeum Śląskim a  Międzynarodowym Centrum Kongresowym; fot. Tomasz Żylski

Parking w Strefie Kultury już jest. Jeden przy budynku Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, drugi przy Muzeum Śląskim. Zastawione samochodami przestrzenie skutecznie niweczą ideę, jaka przyświecała rewitalizacji terenu dawnej kopalni Katowice. Należy jednak przypomnieć, że całe założenie Strefy Kultury powstawało bez nadrzędnego masterplanu. Projekty zagospodarowania otoczenia poszczególnych obiektów – NOSPR-u, muzeum, a także Międzynarodowego Centrum Kongresowego – wykonywali ich autorzy we współpracy z wybranymi przez siebie projektantami zieleni. Przygotowywany wcześniej przez biuro Franta i Franta plan zagospodarowania obejmujący również ten teren nigdy nie wszedł w życie, a decyzje planistyczne dotyczące budowy nowych gmachów podejmowano bez sprecyzowania szerszej strategii, wyłącznie na bazie szybkich studiów przestrzennych – przypomina architekt Bartłomiej Nawrocki z biura jojko+nawrocki. To rozwiązanie, które składa hołd motoryzacji – podkreśla architekt i urbanista Paweł Jaworski, współzałożyciel fundacji Napraw Sobie Miasto, która we współpracy z katowickim SARP-em w stolicy Górnego Śląska zainicjowała ostatnio dyskusję na temat budowy wielopoziomowego parkingu w Strefie Kultury.

Nowy parking w Strefie Kultury

Po ponad dekadzie funkcjonowania Strefy władze Katowic postanowiły rozwiązać problem samochodów na terenie założenia. Na zlecenie urzędu miasta SARP i Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego zorganizowały dwuetapowy konkurs architektoniczny na kubaturowy parking w Strefie Kultury. Obiekt ma powstać na ponad 1,5-hektarowej działce na północ od budynku NOSPR, między ulicami Góreckiego, Haralda, Olimpijską i placem Wojciecha Kilara. Ma się w nim znaleźć od 1300 do 1500 miejsc postojowych. Projektowany obiekt powinien formą architektoniczną oraz zastosowanymi materiałami dążyć do zachowania ładu przestrzennego w Strefie Kultury i stworzyć harmonijną całość z sąsiadującymi obiektami i zagospodarowaniem terenu – czytamy w regulaminie.

W jury pod przewodnictwem architekta Andrzej Grzybowski znaleźli się architekci Piotr Fischer, Piotr Średniawa, Wojtek Gwizdak, Adam Skrzypczyk, Agnieszka Kwiatek, Stanisław Podkański i Henryk Piątek, a także  Bogusław Lowak, naczelnik Wydziału Transportu UM Katowice, Ewa Bogusz-Moore, dyrektor NOSPR, Marcin Gwoździewicz, p.o. dyrektora Muzeum Śląskiego i Janusz Olesiński, prezes zarządu  Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Pierwsza nagroda wynosi 25 tys. zł, druga – 20 tys. zł, a trzecia – 15 tys. zł. Składanie wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie na parking w Strefie Kultury do 17 kwietnia, składanie prac w I etapie – do 23 czerwca, składanie prac w II etapie – do 21 sierpnia, rozstrzygnięcie – 3 września. Więcej informacji na stronie www.sarp.katowice.pl.


Nowy Nikiszowiec w Katowicach Projekt zespołu Nowego Nikiszowca, realizowany w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus, nawiązuje bezpośrednio do idei historycznego osiedla, stanowi jednak jego krytyczne rozwinięcie. O wyzwaniach związanych z realizacją pisze Aleksander Drzewiecki.
Baildomb w Katowicach Ten budynek jest jak punkrockowy utwór wykrzyczany prosto w twarz. Jest w nim siła, szczerość, bunt i chęć zmiany świata na lepsze: o budynku Baildomb w Katowicach pisze Oskar Grąbczewski.
Grzegorz Layer o projekcie Plac na Glanc w Katowicach [FILM] Wykład Grzegorza Layera na temat projektu Plac na Glanc w Katowicach (proj. Grzegorz Layer, Ewa Labus, Michał Centkowski). Prezentacja odbyła się w ramach otwartych obrad jury towarzyszących konkursowi Innowacje w Architekturze 2017.
Hans Ibelings, Renato Rizzi i Oliver Heath na 4 DESIGN DAYS w Katowicach! Już 16 lutego rusza druga edycja 4 DESIGN DAYS! Z tej okazji do Katowic przyjedzie wielu prelegentów z całego świata. W programie dyskusje, wystawy, wycieczki architektoniczne oraz projekcje filmów.
Budynek warstwowy – nowy projekt KWK Promes W samym centrum Katowic, na skraju Parku Śląskiego, powstaje zespół mieszkalny Baildomb. Projekt obiektu opracowało biuro KWK Promes Roberta Koniecznego.
Wille Parkowa projektu Konior Studio. Współczesna architektura ceglana w Katowicach Kameralny zespół mieszkaniowy Wille Parkowa, zaprojektowany przez pracownię Konior Studio, powstał w pobliżu parku Kościuszki w Katowicach. Ceglanej architekturze wielorodzinnych budynków za pomocą tarasów, ogrodów i loggii nadano indywidualny charakter