Architektura MuratorKonkursyPawilon Polski na EXPO 2020

Pawilon Polski na EXPO 2020

Polska Agencja Inwestycji i Handlu Spółka Akcyjna ogłosiła konkurs na koncepcję Pawilonu Polski na Wystawę Światową EXPO 2020 w Dubaju.

Pawilon Polski na EXPO 2020
Pawilon Polski na EXPO 2015 w Mediolanie, autorzy: 2pm architekci, Piotr Musiałowski, Michał Adamczyk, Michał Lenczewski, Stanisław Ignaciuk: fot. Marcin Czechowicz

Przedmiotem konkursu jest opracowanie koncepcji architektonicznej i zagospodarowania terenu przyległego oraz koncepcji tematycznej i scenariusza ekspozycji wewnętrznej. Projekt powinien w jak najkorzystniejszy sposób realizować założenia udziału Polski w wystawie EXPO, ze szczególnym uwzględnieniem wybranych podtematów zaproponowanych przez jej organizatorów: Zrównoważony rozwój i Mobilność. Maksymalny planowany łączny koszt inwestycji nie może przekroczyć kwoty 40 mln zł brutto.
Konkurs jest otwarty, jednoetapowy i realizacyjny, a jego współorganizatorem jest SARP. Prace będzie oceniać jury w składzie: Włodzimierz Mucha (przewodniczący), Tomasz Pisula, Henryk Łaguna, Aleksandra Frelek, Monika Dyląg-Sajór, Ewa P. Porębska i Grzegorz Stiasny. Autor zwycięskiego projektu otrzyma zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki. Zostaną również przyznane nagrody pieniężne: I - 50 000 zł brutto, II - 30 000 zł brutto, III – 20 000 zł brutto. Sąd konkursowy ma prawo dokonać innego podziału kwoty przeznaczonej na nagrody.
Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie: 10 sierpnia 2018
Termin składania prac: 20 września 2018
www.paih.gov.pl/index/?id=80e49ec0903f1e8fa1a81df33841d6b1

Tagi:
Bal architektek na Expo w Dubaju Architektki na imprezach branżowych zaczynają być coraz bardziej widoczne. Przyszłoroczną edycję biennale architektury w Wenecji będzie kuratorować kobieta, pochodząca z Ghany Lesley Lokko. A jak sprawy mają się na drugim biegunie wydarzeń, czyli na światowej wystawie Expo, nazywanej przez niektórych architektoniczną Eurowizją*? Inicjatorki Balu architektek tym razem o zaprojektowanych przez kobiety najciekawszych pawilonach na Expo 2020 w Dubaju.
Najciekawsze pawilony na Expo 2020 w Dubaju: TOP 10 Jeszcze do 30 marca 2022 roku trwa Expo w Dubaju. W wystawie odbywającej się pod hasłem „Łącząc umysły, tworzymy przyszłość” bierze udział rekordowa liczba 192 państw, które swoje osiągnięcia prezentują w ponad stu specjalnie w tym celu zbudowanych pawilonach. Prezentujemy 10 najciekawszych obiektów zrealizowanych na Expo w Dubaju.
Expo w Dubaju: opowieści z 1001 nocy Światowe wystawy od dawna nie służą już tylko prezentacji osiągnięć naukowych i możliwości technicznych poszczególnych krajów. Są raczej okazją do wypromowania subiektywnych opowieści o własnej kulturze, historii i gospodarce. Publikujemy krótki przewodnik po najciekawszych pawilonach na Expo w Dubaju, które można oglądać jeszcze do końca marca.
O pawilonie Polski na Expo w Dubaju Aleksander Asanowicz Pawilon Polski według projektu WXCA niesie w sobie głębokie intelektualne przesłanie. Nie jest formą samą dla siebie, służącą wyłącznie epatowaniu widza. Za pomocą prostych środków osiąga zamierzone cele i na tym polega jego mistrzostwo – pisze Aleksander Asanowicz.
Z archiwum „Architektury”: pawilon Polski na Expo 1958 w Brukseli W cyklu „Z archiwum” publikujemy opracowany na Expo 1958 w Brukseli, lecz niezrealizowany projekt polskiego pawilonu oraz podsumowanie owej wystawy, wraz ze współczesnym komentarzem Natalii Paszkowskiej.
Pawilon niemiecki na EXPO 2020 w Dubaju Biuro GRAFT opracowało koncepcję pawilonu narodowego Niemiec na Wystawę Światową EXPO 2020 w Dubaju. To stalowa konstrukcja, która łączyć ma sześć różnych platform poświęconych obecnym i przyszłym tzw. megatrendom.