Architektura MuratorKonkursyPlac Centralny - konkurs na nową przestrzeń publiczną Warszawy

Plac Centralny - konkurs na nową przestrzeń publiczną Warszawy

Miasto ogłosiło międzynarodowy konkurs na koncepcję funkcjonalno-przestrzenną placu Centralnego – nowej przestrzeni publicznej w sercu stolicy. Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie upływa 4 sierpnia 2017 roku.

Wizualizacje Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR przy Placu Defilad w Warszawie
Wizualizacja projektu Muzeum Sztuki Nowoczesnej i teatru TR Warszawa, pracownia Thomas Phifer and Partners

Zadaniem uczestników konkursu będzie opracowanie koncepcji centralnego fragmentu placu Defilad – przestrzeni pomiędzy głównym wejściem do Pałacu Kultury i Nauki a ulicą Marszałkowską. Pierzeję północną przyszłego placu stworzą budynki Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa. Kultura i usługi dominować będą również na planowanej pierzei południowej, wyznaczonej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Chcemy wreszcie „odczarować” to miejsce, przywrócić miastu i jego mieszkańcom. Warszawiacy będą mieli istotny głos w tej sprawie. Skonsultujemy z nimi prace wybrane w konkursie. Jestem bardzo ciekawa odpowiedzi architektów na to trudne konkursowe wyzwanie oraz głosów mieszkańców, które zostaną zebrane podczas konsultacji społecznych – mówi Renata Kaznowska, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.

Ogłoszenie konkursu poprzedziła analiza potrzeb społecznych i historii placu. W materiałach, które otrzymają uczestnicy opisano m.in. relację przestrzeni placu i innych ważnych przestrzeni w Warszawie.

Szukamy nowej tożsamości tego miejsca, ważnego dla warszawiaków i gości odwiedzających stolicę. Wizji jego działania nie tylko od święta, ale też na co dzień - o różnych porach dnia i roku. Konkurs traktujemy jako element konsultacji społecznych, o które wnioskowali warszawscy aktywiści – mówi Marlena Happach, architektka miasta.

Nadesłane projekty oceni jury w skład którego weszli uznani architekci, eksperci i aktywiści. Autorzy najlepszych prac zostaną nagrodzeni równorzędnymi nagrodami i zaproszeni do negocjacji. Wybór pracowni, która opracuje projekt realizacyjny placu poprzedzą konsultacje społeczne. Prace konkursowe zostaną zaprezentowane w ramach wystawy, której towarzyszyć będą liczne warsztaty. Dzięki dyżurom konsultacyjnym swoją opinię na temat projektu wyrazić będą mogli mieszkańcy.

Wyniki konkursu poznamy na początku listopada, na zakończenie festiwalu „WARSZAWA W BUDOWIE 9”, organizowanego przez miasto oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Muzeum Warszawy. Tegoroczna edycja opowie historię jego budowy, kolejnych konkursów na jego przekształcenie oraz przybliży debaty dotyczące jego metamorfozy.

Dziewiąta edycja naszego festiwalu będzie przebiegała pod hasłem „Plac Defilad. Krok do przodu”. Będziemy ingerowali w przestrzeń placu stawiając pytania o jego przyszłość, prezentowali analizy i materiały historyczne oraz oprowadzali po nim mieszkańców – zapowiada Joanna Mytkowska, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Przetestujemy różne warianty użytkowania placu we współpracy z zespołami ekspertów i mieszkańcami. A swój program zaprezentują liczne instytucje związane z tym miejscem - TR Warszawa, Teatr Studio, inicjatywa Plac Defilad, a także Muzeum Warszawy, które od lat bada fenomen stolicy, na który składa się nie tylko przeszłość, ale również problematyka współczesna – dodaje Ewa Nekanda-Trepka, dyrektor Muzeum Warszawy.

Główna wystawa tegorocznego festiwalu poświęcona historii placu i procesom jego transformacji będzie prezentowana w dwóch miejscach - w tymczasowym pawilonie wystawowym zbudowanym bezpośrednio na placu oraz w Galerii Studio w Pałacu Kultury i Nauki.

Terminy:

do 4 sierpnia 2017 r. do godz. 16.00 - składanie wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie

do 24 października 2017 r. do godz. 16.00 (w godzinach 8.00 - 16.00) - składanie prac konkursowych

Tagi:
Nowy dworzec autobusowy Warszawa Zachodnia już w 2026 roku? Projekt nowego dworca autobusowego Warszawa Zachodnia na zlecenie należącej do Skarbu Państwa spółki Polonus opracowało EMA Studio. Budowa mogłaby się rozpocząć w 2024 roku.
Jeszcze o placu Pięciu Rogów: rozmowa z Martą Sękulską-Wrońską i Michałem Kempińskim W trakcie procesu projektowego bardzo dużo rozmawialiśmy na temat zieleni z architektami krajobrazu. Zrobiliśmy wszystko, żeby drzewa wygrały! – o zmianach na placu Pięciu Rogów, który od niedawna oficjalnie nosi nazwę placu Poli Negri, rozmawiamy ze współautorami modernizacji Martą Sękulską-Wrońską z WXCA i Michałem Kempińskim.
Dwa projekty Domu Kultury na Żoliborzu. O wyborze zdecydują mieszkańcy Żoliborski architekt Radosław Guzowski opracował dwa projekty przebudowy Domu Kultury przy ul. Śmiałej. Teraz głos mają mieszkańcy. To oni zdecydują, który zostanie zrealizowany.
Trwa budowa Centrum Aktywności Międzypokoleniowej na Białołęce według projektu biura Bujnowski Architekci Przy ul. Ceramicznej na warszawskiej Białołęce trwa budowa Centrum Aktywności Międzypokoleniowej (CAM). Budynek, w którym znajdzie się m.in. żłobek i dzienny dom pobytu dla seniorów, zaprojektowała pracownia Bujnowski Architekci. Obiekt ma być gotowy w przyszłym roku.
Warszawa przyszłości: stołeczne ulice i place w 2050 roku Place Teatralny i Konstytucji dostępne tylko dla pieszych, zielona Targowa i schowane w tunelu Jerozolimskie. Jak będzie wyglądać Warszawa przyszłości? Wizje stolicy w 2050 roku. Place Teatralny i Konstytucji dostępne tylko dla pieszych, zielona Targowa i schowane w tunelu Jerozolimskie. Jak będzie wyglądać Warszawa przyszłości? Wizje stolicy w 2050 roku.
Pokój do słuchania: muzyczno-przestrzenna instalacja Hani Rani oraz architektów ze studia Zmir W warszawskim Zodiaku zaaranżowano Pokój do słuchania. To muzyczno-przestrzenna instalacja przygotowana przez pianistkę i kompozytorkę Hanię Rani oraz architektów Łukasza Pałczyńskiego i Jana Szeligę ze studia Zmir.