Architektura MuratorKonkursyProjekt konkursowy siedziby straży pożarnej w San Francisco. Nagroda dla polskich studentów

Projekt konkursowy siedziby straży pożarnej w San Francisco. Nagroda dla polskich studentów

Studenci architektury z Gdańska wygrali międzynarodowy konkurs architektoniczny na projekt siedziby straży pożarnej w San Francisco (San Francisco Fire Department Headquarters). Drugie miejsce zajęła studentka Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej

Projekt konkursowy siedziby straży pożarnej w San Francisco
Projekt konkursowy siedziby straży pożarnej w San Francisco; praca Kacpra Radziszewskiego oraz Jakuba Grabowskiego zdobyła I nagrodę

Kacper Radziszewski oraz Jakub Grabowski, studenci Wydziału z Architektury Politechniki Gdańskiej zdobyli główną nagrodę w międzynarodowym konkursie zorganizowanym przez portal Archmedium. W konkursie architektonicznym udział wzięły 222 zespoły z całego świata.

Przedmiotem konkursu było zaprojektowanie nowej siedziby straży pożarnej San Francisco. Organizator konkursu, portal Archmedium, określił lokalizację obiektu. Budynek powstać miałby na niezagospodarowanym dotąd pirsie portu San Francisco.

Studenci Politechniki Gdańskiej zaproponowali przekształcenie pirsu w bazę dla mobilnej jednostki straży pożarnej. Lotniskowiec miałby operować na zachodnim wybrzeżu USA, przede wszystkim w obrębie zatoki San Francisco. W razie katastrofy czy klęski żywiołowej mógłby stać się bazą dla służb ratunkowych.
Kacper Radziszewski i Jakub Grabowski podzielili działkę na trzy strefy. W pierwszej zaprojektowali budynek straży wraz z parkingiem wielopoziomowym. Druga strefa jest ogólnodostępną przestrzenią publiczną i rekreacyjną z zielonym parkiem - pomnikiem straży San Francisco. W trzeciej strefie znajduje się dok dla lotniskowca, czyli właściwa siedziba straży. Bryła lotniskowca tworzy ważny, centralny element pirsu.

Statek jest ruchomym centrum dowodzenia, pojazdem transportowym i platformą dla pojazdów ratowniczych. Z górnego pokładu mogą startować helikoptery. Pomieszczenia na niższych kondygnacjach służą jako magazyny i tymczasowe schronienie dla ofiar klęsk żywiołowych.
Zapleczem magazynowym i załadunkowym dla statku jest budynek znajdujący się na pirsie. Ten sam obiekt służy także jako garaż dla wozów, łodzi i helikopterów używanych przez straż pożarną San Francisco. Na projekt zagospodarowania pirsu wpłynęły przede wszystkim względny praktyczne. Studenci zaprojektowali strefy bezpieczeństwa wokół lądowisk helikopterów, rozmieszczenie zbiorników z substancjami łatwopalnymi i inne funkcje związane ze specyfiką obiektu. Projekt nawiązuje formą do industrialnej zabudowy portowej.

II nagrodę w konkursie na projekt siedziby straży pożarnej San Francisco zdobyła Sylwia Franczak z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej

III nagroda przyznana została zespołowi z Oxford Brookes, w składzie: Helena Howard, David Jones, Martino Gasparrini, Matthew Rosier
Nagrodzone prace zostaną zaprezentowane na wystawach w Barcelona School of Architecture (ETSAB) i University La Salle.

To nie jedyny międzynarodowy sukces Kacpra Radziszewskiego i Jakuba Grabowskiego.  W czerwcu 2013 studenci wygrali światowy konkurs na zagospodarowanie wzgórza Camelot. Projekt Camelot Research & Visitors Center – więcej informacji >>
POiD Building Awards 2021: finaliści Poznaliśmy finalistów pierwszej edycji konkursu POiD Building Awards 2021 na najlepsze rozwiązania stolarki budowlanej w obiektach architektonicznych. Wśród docenionych w ten sposób realizacji znalazły się projekty takich pracowni jak medusa group, Grupa 5 Architekci, Goettsch Partners czy Kamiński Bojarowicz.
Międzynarodowy konkurs na projekt Litewskiego Muzeum Sztuki Stowarzyszenie Architektów Litewskich zaprasza do udziału w międzynarodowym konkursie na przebudowę Pałacu Radziwiłłów w Wilnie dla potrzeb Litewskiego Muzeum Sztuki.
Konkurs na nowe zagospodarowanie centrum Mysłowic Trwa dwuetapowy konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej dla części terenów śródmiejskich w Mysłowicach. Organizatorzy poszukują śmiałych i wizjonerskich pomysłów, możliwych do realizacji w perspektywie 20-30 lat.
Konkurs na projekt nowej wystawy polskiej w KL Auschwitz Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu ogłasza nowy konkurs na koncepcję plastyczną oraz architektoniczno-budowlaną wystawy„Polacy w KL Auschwitz. Mieszkańcy ziemi oświęcimskiej w czasie II wojny światowej”.
Konkurs na projekt pawilonów wzdłuż promenady nadmorskiej w Kołobrzegu Władze Kołobrzegu chcą uporządkować handel w strefie ochrony uzdrowiskowej. Właśnie ogłosiły rekomendowany przez SARP konkurs architektoniczny na projekt pawilonów gastronomiczno-handlowych wzdłuż nadmorskiej promenady.
Nowa klinika Instytutu Onkologii w Gliwicach: konkurs SARP Katowicki SARP zaprasza do udziału w dwuetapowym konkursie na projekt nowego budynku klinicznego gliwickiego oddziału Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie. Składanie wniosków do 14 czerwca!