kongresów tej największej zrzeszającej architektów organizacji." />
Architektura MuratorKonkursyPrzyjazne przestrzenie. Nagroda UIA

Przyjazne przestrzenie. Nagroda UIA

Do 20 grudnia można nadsyłać zgłoszenia do Nagrody Międzynarodowej Unii Architektów – UIA Przestrzenie Przyjazne i Integrujące (UIA Award: Friendly and Inclusive Spaces). Laureatów poznamy we wrześniu 2017 roku w Seulu podczas kolejnego z odbywających się co trzy lata kongresów tej największej zrzeszającej architektów organizacji.

Konkurs o Nagrodę UIA Przestrzenie Przyjazne i Integrujące został zorganizowany po raz pierwszy z inicjatywy i przy wsparciu materialnym polskiego SARP-u podczas 23. Kongresu UIA w Turynie w 2008 roku jako konkurs II Regionu UIA. Z kolei pierwszą światową edycję rozstrzygnięto w 2014 roku podczas 25. zjazdu w Durbanie. Nagrodzono wówczas modernizację nabrzeża w Salonikach, budynek centrum sportu i rekreacji Armii Zbawienia w Puertorico oraz Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie pracowni Ingarden & Ewý Architekci.

Druga światowa edycja nagrody uhonorować ma inspirujące przykłady przyjaznego projektowania – od budynków po przestrzenie publiczne i badania naukowe. Zgłoszenia mogą nadsyłać architekci należący do organizacji zrzeszonych w UIA (w przypadku Polski jest to SARP). Organizatorzy czekają na projekty zrealizowane po 30 listopada 2013 roku. Nagrody zostaną przyznane w czterech kategoriach: Przestrzeń publiczna, Nowe Budynki, Istniejące i Historyczne Budynki, Badania.

W jury II Regionu UIA, do którego należy Polska, zasiądą: Boleslaw Stelmach (Polska, zdobywca nagrody w Tokio w 2011 roku), Inara Karklina (Łotwa), Erno Kalman (Węgry), Sotiris Papadopoulos (Grecja) i Krzysztof Chwalibóg (Polska).
Natomiast jury, które dokona oceny zgłoszeń w drugim etapie, obradować będzie w składzie: Vassilis Sgoutas (Grecja, przewodniczący), Krzysztof Ingarden (Polska, zdobywca nagrody w Durbanie w 2014 roku), Krzysztof Chwalibóg (Polska, dyrektor Programu Roboczego UIA Architektura dla wszystkich), Fionnuala Rogerson (Irlandia, dyrektor Programu Roboczego UIA Architektura dla wszystkich), Joseph Kwan (Hong Kong, koordynator Programu Roboczego UIA Architektura dla wszystkich Region IV), Eduardo Elkouss (Hiszpania, koordynator Programu Roboczego UIA Architektura dla wszystkich Region III).
Ceremonia wręczenia nagród zwycięzcom odbędzie się podczas 26. Kongresu UIA w Seulu w dniach 3-10 września 2017 roku. Opłata zgłoszeniowa wynosi 50 euro.
https://uiafriendlyspaces.awardsplatform.com/

Nagroda Roku SARP 2022: architekci wybrali najważniejsze realizacje minionego roku Nagroda Roku SARP to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w Polsce. Realizacje zgłaszają głównie sami architekci, a ich koledzy z lokalnych oddziałów SARP wybierają laureatów. W tym roku jury nie było jednomyślne. Przyznało trzy nagrody równorzędne, a w kategorii Budynek Mieszkalny Wielorodzinny w ogóle nie wyłoniło zwycięzcy.
Nagroda NIAiU – Przestrzeń wspólna jest wartością Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza do udziału w piątej edycji konkursu Przestrzeń wspólna jest wartością! Zgłoszenia do 7 września.
Dworzec Roku 2022: nowa odsłona konkursu na najlepsze dworce kolejowe w Polsce! Trwa piąta edycja konkursu Dworzec Roku, czyli organizowana wspólnie przez Fundację Pro Kolej i Fundację Grupy PKP kampania promująca najbardziej nowoczesne i funkcjonalne obiekty tego typu w Polsce. Użytkownicy dworców mogą już zgłaszać swoje propozycje.
Pracownia Only If, prowadzona przez Karolinę Częczek i Adama Framptona, wśród najlepszych młodych biur architektonicznych świata Magazyn „Architectural Record” opublikował listę najlepszych młodych biur architektonicznych z całego świata. Wśród 10 pracowni znalazło się studio Only If, współprowadzone przez Karolinę Częczek, absolwentkę architektury na Politechnice Krakowskiej i Yale School of Architecture.
Poznaliśmy laureatów Plebiscytu Polska Architektura XXL 2021! Pierwszego czerwca odbyła się gala wręczenia nagród 14 edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL organizowanego przez Grupę Sztuka Architektury. Grand Prix zdobyła kładka pieszo-rowerowa w Dobczycach autorstwa Biura Projektów Lewicki Łatak.
Zabytek – nie zapomnij! 2022 Trwa kolejna edycja polsko-niemieckiego konkursu Zabytek - nie zapomnij! Denkmal - denk mal dran! wspierającego ochronę wartościowych obiektów na Dolnym Śląsku po obu stronach granicy. Zgłoszenia do 30 czerwca.