Architektura MuratorKonkursySchindler Award 2012. Konkurs studencki

Schindler Award 2012. Konkurs studencki

Do 30 kwietnia nadsyłać można zgłoszenia do tegorocznej edycji konkursu, zorganizowanej pod hasłem „Dostępność dla wszystkich”. Organizatorzy zapraszają do udziału studentów ostatniego roku architektury. Tym razem konkurs dotyczy terenu położonego w Bernie, zabytkowym szwajcarskim mieście

Schindler Award 2012 - zadanie konkursowe

Konkurs
Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu nowego planu organizacji przestrzeni publicznej dla jednej z dzielnic Berna, Schützenmatt.
Celem jest poprawienie jakości i dostępności przestrzeni publicznej, przy równoczesnym zwiększeniu stopnia wykorzystania terenu i gęstości zabudowy. Liczące ok. 130 000 mieszkańców Berno chlubi się miejscem w pierwszej dziesiątce miast oferujących najlepsze warunki do życia.
Przy projektowaniu niezbędne będzie uwzględnienie walorów położonego w pobliżu starego centrum. Historyczne centrum Berna to jedno z najlepiej na świecie zachowanych średniowiecznych miast, wpisane na Światową Listę dziedzictwa UNESCO. Zabudowa śródmieścia w znacznej części powstała w początku XV wieku.
Będący przedmiotem konkursu, trapezoidalny obszar przylega od południowego zachodu do historycznej dzielnicy, wyraźnie z nią jednak kontrastuje. Przecięty jest na pół wiaduktem, dzielą go również parkingi. W jego sąsiedztwie znajduje się dworzec kolejowy i rzeka. W dzielnicy mieszczą się muzea i centra kultury.
Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 30 kwietnia 2012 roku, natomiast gotowe projekty można składać do 31 lipca br. We wrześniu, specjalnie powołane jury oceni zgłoszone projekty, zaś uroczyste wręczenie nagród zaplanowano na 7 grudnia 2012 roku. Szczegóły dot. konkursu oraz zgłoszeń znajdują się na stronie www.schindleraward.com. Tam też dostępne będą prezentacje projektów.

Nagrody
Na uczestników konkursu czekają atrakcyjne nagrody pieniężne (5000, 3000, 2000 oraz dwie po 1000 EUR), które trafią do autorów pięciu wyróżnionych projektów. Nagrodę otrzymają także trzy najlepsze uczelnie, jeżeli zgłosi się z nich ponad 12 studentów. Tu suma nagród wynosi 50 000 euro.
Schindler Award to jeden z najbardziej prestiżowych europejskich konkursów dla młodych architektów. Poprzednia edycja poświęcona była zagospodarowaniu terenów sportowych, pozostałych po Olimpiadzie w Berlinie. W 2010 roku zwyciężyła pracownia szwajcarska i zgodnie z założeniami konkursu, ten właśnie kraj stał się gospodarzem kolejnej odsłony przedsięwzięcia.

Terminy
30.04.2012 – ostatni dzień przyjmowania zgłoszeń
31.07.2012 – termin nadsyłania prac konkursowych
7.12.2012 – uroczyste ogłoszenie wyników konkursu
więcej informacji: www.schindleraward.com

Nowe inwestycje 2022: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2022 roku Wbrew początkowym obawom związanym z pandemią COVID-19 kryzys prawie ominął branżę budowlaną. Część realizacji zaliczyła jednak niewielki poślizg i ich oddanie do użytku przesunięto w czasie. Oto 10 najbardziej wyczekiwanych nowych inwestycji 2022 roku.
Architektura renesansu: przykłady, cechy, przedstawiciele Architektura renesansu nawiązywała do wzorów i form klasycznych, a jej twórcy we wszystkich swoich działaniach szukali podstaw naukowych. Prawdziwą aspiracją architekta renesansu było wzniesienie budowli dla samego piękna proporcji, przestronnego wnętrza i wspaniałej, imponującej całości – pisze Ernst Hans Gombrich w monografii „O sztuce”. Publikujemy krótki przegląd podstawowych wiadomości o architekturze renesansu: przykłady, cechy, przedstawiciele.
Rok w architekturze: 10 najlepiej czytanych artykułów 2020 roku Wyniki konkursów na zadaszenie amfiteatru w Łazienkach, wnętrza Świątyni Opatrzności i osiedle Mieszkanie Plus przy Ratuszowej w Warszawie, dom w Bieszczadach projektu medusa group, nowe stacje metra, a także wpływ pandemii na rynek usług architektonicznych i różnice w zarobkach architektów w Polsce i Danii – przypominamy 10 najczęściej czytanych artykułów 2020 roku.
Archiprzepowiednie: co czeka polską architekturę w 2021 roku Co wydarzy się w architekturze w 2021 roku? Jakie wyzwania stoją przed polską architekturą w ciągu nadchodzących miesięcy? Kto odniesie sukces, kto poniesie porażkę i jakie tematy zdominują architektoniczne dyskusje. Przepowiednie na 2021 rok.
Nowe inwestycje 2021: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2021 roku Wciąż trudno przewidzieć, w jakim stopniu pandemia wpłynie na planowane inwestycje. Jak podaje GUS, liczba pozwoleń na budowę wydanych w 2020 roku nieznacznie spadła, nieco mniej jest też rozpoczętych realizacji. Czas pokaże, czy ta tendencja się utrzyma. Tymczasem prezentujemy 10 nowych inwestycji, które z pewnością zostaną ukończone w 2021 roku.
Ekstremalne budowy Z zapałem godnym lepszej sprawy dążymy do budowania w miejscach ekstremalnych, kolonizując obszary dotąd nietknięte stopą człowieka. Szukamy lokalizacji pod ziemią, pod wodą, na szczytach gór, lub jeszcze bardziej niezwykłych. Z czego to wynika? Głównie – z ciekawości, niekiedy – z rzeczywistej potrzeby, zawsze – z wyjątkowego uporu. Oskar Grąbczewski przygląda się realizacjom, które ze względu na swoją trudną lokalizację, przesuwają granice naszej wiedzy i możliwości technicznych.