Architektura MuratorKonkursySchindler Award 2012. Konkurs studencki

Schindler Award 2012. Konkurs studencki

Do 30 kwietnia nadsyłać można zgłoszenia do tegorocznej edycji konkursu, zorganizowanej pod hasłem „Dostępność dla wszystkich”. Organizatorzy zapraszają do udziału studentów ostatniego roku architektury. Tym razem konkurs dotyczy terenu położonego w Bernie, zabytkowym szwajcarskim mieście

Schindler Award 2012 - zadanie konkursowe

Konkurs
Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu nowego planu organizacji przestrzeni publicznej dla jednej z dzielnic Berna, Schützenmatt.
Celem jest poprawienie jakości i dostępności przestrzeni publicznej, przy równoczesnym zwiększeniu stopnia wykorzystania terenu i gęstości zabudowy. Liczące ok. 130 000 mieszkańców Berno chlubi się miejscem w pierwszej dziesiątce miast oferujących najlepsze warunki do życia.
Przy projektowaniu niezbędne będzie uwzględnienie walorów położonego w pobliżu starego centrum. Historyczne centrum Berna to jedno z najlepiej na świecie zachowanych średniowiecznych miast, wpisane na Światową Listę dziedzictwa UNESCO. Zabudowa śródmieścia w znacznej części powstała w początku XV wieku.
Będący przedmiotem konkursu, trapezoidalny obszar przylega od południowego zachodu do historycznej dzielnicy, wyraźnie z nią jednak kontrastuje. Przecięty jest na pół wiaduktem, dzielą go również parkingi. W jego sąsiedztwie znajduje się dworzec kolejowy i rzeka. W dzielnicy mieszczą się muzea i centra kultury.
Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 30 kwietnia 2012 roku, natomiast gotowe projekty można składać do 31 lipca br. We wrześniu, specjalnie powołane jury oceni zgłoszone projekty, zaś uroczyste wręczenie nagród zaplanowano na 7 grudnia 2012 roku. Szczegóły dot. konkursu oraz zgłoszeń znajdują się na stronie www.schindleraward.com. Tam też dostępne będą prezentacje projektów.

Nagrody
Na uczestników konkursu czekają atrakcyjne nagrody pieniężne (5000, 3000, 2000 oraz dwie po 1000 EUR), które trafią do autorów pięciu wyróżnionych projektów. Nagrodę otrzymają także trzy najlepsze uczelnie, jeżeli zgłosi się z nich ponad 12 studentów. Tu suma nagród wynosi 50 000 euro.
Schindler Award to jeden z najbardziej prestiżowych europejskich konkursów dla młodych architektów. Poprzednia edycja poświęcona była zagospodarowaniu terenów sportowych, pozostałych po Olimpiadzie w Berlinie. W 2010 roku zwyciężyła pracownia szwajcarska i zgodnie z założeniami konkursu, ten właśnie kraj stał się gospodarzem kolejnej odsłony przedsięwzięcia.

Terminy
30.04.2012 – ostatni dzień przyjmowania zgłoszeń
31.07.2012 – termin nadsyłania prac konkursowych
7.12.2012 – uroczyste ogłoszenie wyników konkursu
więcej informacji: www.schindleraward.com

Ekstremalne budowy Z zapałem godnym lepszej sprawy dążymy do budowania w miejscach ekstremalnych, kolonizując obszary dotąd nietknięte stopą człowieka. Szukamy lokalizacji pod ziemią, pod wodą, na szczytach gór, lub jeszcze bardziej niezwykłych. Z czego to wynika? Głównie – z ciekawości, niekiedy – z rzeczywistej potrzeby, zawsze – z wyjątkowego uporu. Oskar Grąbczewski przygląda się realizacjom, które ze względu na swoją trudną lokalizację, przesuwają granice naszej wiedzy i możliwości technicznych.
Laboratorium Dostępności po raz pierwszy Punktem wyjścia do dyskusji stały się smutne statystyki. W latach 2015-2019 Integracja przeprowadziła 185 audytów dostępności architektonicznej budynków. Dla osób z niepełnosprawnością ruchową dostępnych było zaledwie 49 proc. z nich.
Świadomość architektoniczna Polaków – raport Narodowego Centrum Kultury Pod koniec listopada 2018 roku Narodowe Centrum Kultury sporządziło raport W dialogu z otoczeniem? Społeczne postrzeganie przestrzeni publicznej i architektury w Polsce. Okazało się m.in., że pojęcie architektury rozumiane jest dosyć wąsko. Kojarzy się zazwyczaj z budownictwem, rzadziej z projektowaniem, kształtowaniem otoczenia i krajobrazu, a jeszcze rzadziej z kulturą, sztuką i pięknem.
O krytyce architektonicznej. Co to jest i do czego jej potrzebujemy? Czas, w którym nieustająco ewoluowały oczekiwania wobec architektury, był też czasem zmiany oczekiwań wobec związanych z architekturą mediów. Spojrzenie autorytetów było coraz mocniej wypierane przez krytyczną analizę architektury przez jej bezpośrednich użytkowników. Tak, dziś ciągle pozostaje miejsce na profesjonalną ocenę architektury, ale krytyka staje się coraz bardziej wielowątkowa – pisze Ewa P. Porębska.
Nowe wyzwanie dla polskiej architektury Na pytanie, jak przekształcić się będzie musiała polska architektura i jej projektowanie w obliczu zachodzących zmian klimatycznych i związanych z nimi globalnych raportów oraz wdrażanych w Unii Europejskiej przepisów odpowiadają członkowie Koła Architektury Zrównoważonej Oddziału Warszawskiego SARP: Justyna Biernacka, Piotr Biernacki, Jan Dowgiałło, Piotr Jurkiewicz, Mateusz Płoszaj-Mazurek, Magda Pios, Dariusz Śmiechowski, Kinga Zinowiec-Cieplik i Anka Zawadzka.
Krzysztof Zalewski i Adam Gil o projekcie balkonu Walk-on [FILM] Wykład Krzysztofa Zalewskiego i Adama Gila na temat projektu balkonu Walk-on w Gliwicach (proj. Zalewski Architecture Group). Prezentacja odbyła się w ramach otwartych obrad jury towarzyszących konkursowi Innowacje w Architekturze 2017.