Architektura MuratorKonkursySURVIVAL w Pafawagu. Open Call

SURVIVAL w Pafawagu. Open Call

Od 18 lat Przegląd Sztuki SURVIVAL podejmuje wyzwanie wprowadzania sztuki współczesnej do nietypowych, często niedostępnych na co dzień przestrzeni miejskich. Tym razem gościć będzie w legendarnym wrocławskim Pafawagu, jednej z największych w Europie fabryk maszyn i taboru kolejowego.

SURVIVAL w Pafawagu. Open Call
Kotlownia Pafawagu, fot. Małgorzata Kujda/serwis prasowy

Nigdzie stąd nie pojedziecie, hasło przewodnie wydarzenia, zachęca do przyjrzenia się pojęciu mobilności, także w kontekście pandemii. SURVIVAL odbędzie się w należącym do Pafawagu budynku kotłowni przy ul. Fabrycznej 14 we Wrocławiu. Dzisiaj dawny Linke-Hofmann-Werke/Pafawag, pod nazwą Bombardier Transporter Polska, zatrudnia dziesięć razy mniej osób niż w latach swojej świetności, będąc jednocześnie jedną z niewielu w mieście  fabryk, która liczy ponad 100 lat i nadal działa w tym samym miejscu. Część terenów zakładu przekształcana jest w nową dzielnicę usługowo-mieszkaniową. Budynki i historia Pafawagu oferują istotny kontekst dla hasła Nigdzie stąd nie pojedziecie, zarówno jako ślad po innym porządku produkcyjnym i obieranym kierunku rozwoju, jak i w dosłownym badaniu historii mobilności. Jednak zależy nam, by wystawa w 2021 roku, nie była ściśle poświęcona samemu Pafawagowi. Jednym z wielu dotąd niekwestionowanych, a gwałtownie weryfikowanych przez pandemię COVID-19, filarów życia społecznego jest utożsamianie wolności i prawa do przemieszczania – piszą organizatorzy. W ramach ekspozycji głównej w monumentalnej przestrzeni przy ul. Fabrycznej 14 artyści z Polski i zagranicy zaprezentują prace z dziedziny malarstwa, rzeźby, instalacji dźwiękowych i wideo. Organizatorem przeglądu jest Fundacja Art Transparent, a partnerem strategicznym Pracownia Projektowa Maćków.

19. Przegląd Sztuki SURVIVAL

Nigdzie stąd nie pojedziecie / You ain’t going nowhere

Termin zgłoszeń: 14 lutego 2021

Termin wydarzenia: 25-29 czerwca 2021

www.survival.art.pl

www.arttransparent.org

Tagi:
Zbigniew Maćków ratuje dom igloo Witolda Lipińskiego Nowym właścicielem wrocławskiego domu igloo jest Zbigniew Maćków. Architekt planuje udostępniać obiekt zwiedzającym. Pierwsza okazja już na początku października, wraz z otwarciem wystawy „Witold Lipiński: Konstelacje”.
Le Vert we Wrocławiu: nowa mieszkaniówka na wrocławskich Pilczycach Trwa realizacja budynku Le Vert we Wrocławiu według projektu lokalnej pracowni AP Szczepaniak. Prostą bryłę wyróżniają charakterystyczne balkony wykończone jasną cegłą klinkierową.
Osiedle Aleja Dębowa we Wrocławiu Zaprojektowane w minimalistycznej estetyce proste, geometryczne rozwiązania subtelnie odwołują się do przeszłości i otoczenia – o nowej realizacji biura Maćków Pracownia Projektowa pisze Anna Miśniakiewicz.
Najlepszy TBS w Polsce 2021 TBS Wrocław otrzymał tytuł najlepszego TBS-u w Polsce roku 2021 w rankingu przygotowanym przez magazyn „Strefa Gospodarki”. To trzecie z rzędu zwycięstwo wrocławskiego TBS w tym zestawieniu.
Archiplakaty Piotra Zybury W Muzeum Architektury we Wrocławiu od niedawna znaleźć można archtektoniczne plakaty ilustrujące znane budynki z różnych zakątków świata. Autorem grafik jest architekt Piotr Zybura z pracowni arch_it.
Budynek Braniborska we Wrocławiu: z miłości do modernizmu Budynek przy ul. Braniborskiej we Wrocławiu ma być jedną z pierwszych realizacji tworzącego się właśnie Centrum Świebodzkiego. W założeniu architektów z Q2Studio będzie wyznaczał kierunek dla kształtowania dalszej zabudowy tej części miasta.