Architektura MuratorKonkursyUwaga konkurs! Wyślij zdjęcie i wygraj udział w europejskim forum młodzieży w Strasburgu

Uwaga konkurs! Wyślij zdjęcie i wygraj udział w europejskim forum młodzieży w Strasburgu

Rejestracja na tegoroczny European Youth Event zakończyła się w styczniu, ale wciąż jeszcze możesz wziąć udział w tym najważniejszym wydarzeniu dla młodych europejskich aktywistów. Wystarczy, że zamieścisz na Instagramie zdjęcie z odpowiednim hasztagiem.

Uwaga konkurs! Wyślij zdjęcie i wygraj udział w europejskim forum młodzieży organizowanym przez Parlament Europejski w Strasburgu
fot. serwis prasowy Parlamentu Europejskiego

European Youth Event to dwudniowe spotkanie młodych aktywistów z decydentami organizowane przez Parlament Europejski w celu zebrania najlepszych pomysłów i inspiracji dla przyszłego prawodawstwa we wspólnocie. Wydarzenie odbywa się od 2014 roku, a skierowane jest do młodych Europejczyków w wieku od 16 do 30 lat.

Tegoroczną, trzecią edycję, zaplanowano na 1-2 czerwca 2018 roku pod hasłem: Będę krzesać iskrę aż wybuchnie płomień (The plan is to fan this spark into a flame), co stanowi nawiązanie do postaci Alexandra Hamiltona, jednego z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych Ameryki. Notabene cytat zaczerpnięto z musicalu "Hamilton" autorstwa Lin-Manuela Mirandy. Poszczególne dyskusje poświęcone będą pięciu głównym tematom: Młodzi i starzy: jak nadążyć za cyfrową rewolucją?, Bogaci i ubodzy: więcej sprawiedliwości społecznej, Bezpieczeństwo i zagrożenia: jak radzić sobie w niespokojnych czasach? Razem i osobno: praca na rzecz silniejszej Europy oraz Lokalnie i globalnie: jak chronić naszą planetę?

Rejestracja uczestników zakończyła się w styczniu, ale wciąż jeszcze można wziąć udział w spotkaniu. Wystarczy wybrać jedno z pięciu haseł tegorocznego European Youth Event, zilustrować je zdjęciem i wrzucić na Instagrama z haszhtagiem odpowiadającym wybranej kategorii (#YoungOld, #RichPoor, #ApartTogether, #SafeDangerous, #LocalGlobal) oraz #EYE2018, a także tagami @EuropeanParliament i @ep_eye.

Możesz przesłać dowolną liczbę zdjęć. W każdej kategorii organizatorzy wyłonią jednego zwycięzcę, ale dodatkowo każdej kategorii wybrane zostaną zdjęcia z największą liczbą polubień. Konkurs trwa do północy 22 kwietnia. więcej informacji tu.

Zimowa strefa relaksu przed Rotundą – aktywiści pomagają miastu! W ciągu zaledwie tygodnia od otwarcia nowej Rotundy przestrzeń przed pawilonem zamieniła się w dziki parking. ZDM i PKO BP, do którego należy Rotunda, przerzucają się odpowiedzialnością. Aktywiście ze stowarzyszenia Miasto jest Nasze postanowili interweniować i urządzili tam zimową strefę relaksu, zabeazpieczającą teren przed samochodami.
Instrukcja dla aktywisty Wykorzystując swoje doświadczenia w odzyskiwaniu przestrzeni publicznych dla mieszkańców, katowicka Fundacja Napraw Sobie Miasto wydała w ubiegłym roku serię ilustrowanych instrukcji w opracowaniu Pawła Jaworskiego zatytułowanych Jak przejąć kontrolę nad światem, zaczynając od swojego podwórka. Pięć książeczek zawiera informacje na temat możliwych form zaangażowania się na rzecz zmiany otoczenia. Serii towarzyszy broszura, w której opisano przykłady pięciu interwencji w różnych miastach Polski.
Społeczny wpływ projektowania. Nagroda IF SOCIAL IMPACT PRIZE to nowa nagroda dla projektów i przedsięwzięć, w których najważniejszy jest interes społeczny. Zgłoszenie jest bezpłatne, a pula nagród wynosi 50 tys. euro.
V Kongres Ruchów Miejskich Gospodarzem piątego forum aktywistek i aktywistów będzie Śląsk, którego specyfika stanowić ma tło dla znanych z całej Polski problemów miejskich. Termin zgłoszeń upływa 30 kwietnia.
Architektura skłotu A co byłoby gdyby to prawo do tanich mieszkań i życia, a nie prywatna własność stały się priorytetem rozwoju miasta? - zastanawiają się twórcy projektu badawczego i prezentowanej w Rotterdamie wystawy poświęconej skłotom.
Samorządy buntowników W lipcu ubiegłego roku organizacje aktywistów reprezentujące 11 polskich miast zawiązały porozumienie ruchów miejskich, zapowiadając start w jesiennych wyborach do władz lokalnych. Część komentatorów zwracała uwagę, że to konsekwentna kontynuacja działań prowadzonych dotąd oddolnie, część przestrzegała, że niedoświadczeni społecznicy nie będą w stanie podejmować świadomych decyzji politycznych. W tym numerze, pół roku po wyborach, przypominamy, co postulowali aktywiści, zastanawiamy się, jak radzą sobie w samorządach i jak pod wpływem ich programów zmienia się polityka miast.