Architektura MuratorKonkursyW dawnych Koszarach Mokotowskich powstanie nowa siedziba NAC: trwa konkurs architektoniczny

W dawnych Koszarach Mokotowskich powstanie nowa siedziba NAC: trwa konkurs architektoniczny

Narodowe Archiwum Cyfrowe będzie miało nową siedzibę. Właśnie ogłoszono konkurs na przebudowę na ten cel zabytkowych Koszar Mokotowskich.

W dawnych Koszarach Mokotowskich powstanie nowa siedziba NAC: trwa konkurs architektoniczny
Zabudowania dawnych Koszar Mokotowskich przy ul. Rakowieckiej w Warszawie; fot. MWKZ

Dawne Koszary Mokotowskie znajdują się przy ul. Rakowieckiej. Budynki wzniesione na początku XX wieku należały do największych i najnowocześniejszych zespołów zaplecza twierdzy Warszawa.  W połowie lat 50. część zabudowań rozebrano, a w ich miejscu zrealizowano gmach Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, obecnie zajmowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Obiekt ten podzielił teren koszar na dwie części – zachodni, pełniący obecnie funkcje edukacyjne i administracyjne, oraz wschodni, gdzie znajduje się historyczny budynek przeznaczony na nową siedzibę Narodowego Archiwum Cyfrowego. Na projekt jego adaptacji NAC we współpracy z warszawskim oddziałem SARP właśnie ogłosił konkurs architektoniczny. Zadaniem uczestników jest zaproponowanie koncepcji modernizacji zabytku i dostosowanie go do potrzeb instytucji. W obiekcie należy rozplanować strefę ogólnodostępną, w której znajdzie się m.in. czytelnia i sala konferencyjna, oraz zamkniętą, z magazynami zbiorów, specjalistycznymi pracowniami i pomieszczeniami biurowymi.

W skład siedmioosobowego jury wchodzą architekci Bolesław Stelmach (przewodniczący), Dorota Bagińska i Paweł Pieniężny, a także reprezentujący NAC Ryszard Wojtkowski, Katarzyna Plewka, Marcin Słoński i Piotr Strembski. Funkcję sekretarza pełni architekt krajobrazu Rafał Mroczkowski.

Pula nagród wynosi 70 tys. zł zł. Za zajęcie pierwszego miejsca przewidziano 30 tys. zł i zaproszenie do negocjacji na wykonanie projektu, za miejsce drugie 20 tys. zł, a za miejsce trzecie 10 tys. zł. Zaplanowano też dwa wyróżnienia po 5 tys. zł.

Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie należy składać do 25 listopada,  składanie prac do 3 lutego 2023 roku, a ogłoszenie wyników 20 lutegp. Więcej informacji oraz regulamin na stronie: konkurs-nac.sarp.warszawa.pl.

Autor: Piotr Prus
Konkurs na projekt hali i głównego stadionu warszawskiej Skry Nowoczesna hala sportowa i stadion lekkoatletyczny powstaną w ramach II etapu modernizacji Ośrodka Wawelska, czyli dawnej Skry. Władze Warszawy ogłaszają konkurs na wykonanie koncepcji architektoniczno-budowlanej obu obiektów.
Zielone Tarasy Kultury: wyniki konkursu na zagospodarowanie parku 18 Marca i skweru Pionierów w Kołobrzegu Władze Kołobrzegu we współpracy z koszalińskim oddziałem SARP rozstrzygnęły konkurs na nowe zagospodarowanie dwóch przestrzeni publicznych w centrum miasta: parku 18 Marca i skweru Pionierów. Zwyciężyła warszawska pracownia JAZ+Architekci.
Konkurs na projekt strzelnicy golfowej na Mazurach Spółka Universe Properties Group, właściciel kompleksu Masurian Yacht & Golf Resort powstającego między Giżyckiem a Węgorzewem, ogłosiła konkurs na projekt strzelnicy golfowej wraz z budynkiem klubowym i zapleczem gastronomicznym.
Konkurs na siedzibę Wydziału Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie planuje budowę nowej siedziby Wydziału Informatyki. Właśnie ogłosił konkurs na jej projekt. W jury m.in. architekci Maciej Miłobędzki, Karol Barcz, Piotr Śmierzewski, Karol Nieradka i Grzegorz Wojtkun.
Konkurs na projekt zagospodarowania dwuhektarowego terenu w centrum Jeleniej Góry W ścisłym centrum Jeleniej Góry powstać ma nowoczesne targowisko z zielenią i atrakcyjnym terenem rekreacyjnym. Władze miasta właśnie ogłosiły konkurs na projekt nowego zagospodarowania blisko dwuhektarowego obszaru w śródmieściu.
Konkurs na projekt wystawy w Muzeum Bitwy Warszawskiej Muzeum Wojska Polskiego ogłosiło rekomendowany przez SARP konkurs na projekt ekspozycji stałej nowo powstającego Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Składanie wniosków do 28 listopada.