Już dziś co szósty Polak lub Polka ma 65 lat. W 2050 roku co trzecia osoba w Polsce będzie powyżej 65. roku życia. PCG Polska i Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" zapraszają do zgłaszania nowatorskich pomysłów na lepszą starość i zdobywania grantów na ich realizację.
Dobra, aktywna, szczęśliwa starość jest możliwa, nawet jeśli teraz wydaje się utopijną ideą. Już dziś możesz zaprojektować lepszą starość dla siebie, swoich bliskich, sąsiadów w swoich społecznościach i instytucjach! Zrób to razem z nami! Szukamy pomysłów, które prowadzą do powstania nowych produktów i usług, ulepszają istniejące rozwiązania i nie były jeszcze realizowane w Polsce - piszą organizatorzy przedsięwzięcia. Zgłaszane rozwiązania powinny: poprawiać jakość życia osób starszych i ich bliskich w domu, pracy i lokalnej społeczności oraz pomagać im lepiej przygotować się do starości, uruchamiać lokalne i sąsiedzkie sieci wsparcia, a także sprawić, że instytucje będą mogły oferować bardziej dostępne usługi współtworzone przez osoby starsze. W konkursie można otrzymać dofinansowanie na testowanie rozwiązań w wysokości do 50 tys. zł, pomoc ekspertów, ale też środki finansowe na promocję. Projekt Generator Innowacji. Sieci Wsparcia 2 realizowany jest przez partnerstwo PCG Polska i Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej.
O rosnącym w Europie trendzie na termomodernizację, edukacji technologicznej i wyzwaniach, jakie stawia przed branżą budowlaną dzisiejszy rynek rozmawiamy z Małgorzatą Respektą-Paszkiewicz, menedżerem ds. Komunikacji B2B w firmie WIŚNIOWSKI.
Skomplikowana tektonika dachu wymagała zaprojektowania kratownicy o unikalnej geometrii węzłów i dużej dokładności wykonania prefabrykowanych elementów. O technicznych aspektach realizacji Centrum Sztuk Performatywnych Yang Liping według projektu Studio Zhu-Pei pisze Wiktor Kowalski.
Wielkim zwycięzcą tegorocznej Amsterdamskiej Nagrody Architektonicznej jest Westbeat – pionierski budynek-hybryda, będący miejscem do mieszkania i pracy, mający dodatkowo własną, ale otwartą dla gości z zewnątrz przestrzeń publiczną, która może być wykorzystywana na różne sposoby.
Polski start-up Designbotic pracuje nad wykorzystaniem elektroencefalografii w dziedzinie projektowania architektonicznego. Właśnie udało się im wykonać z sukcesem interfejs, który pozwala na bezbłędne sterowanie modelem budynku przy pomocy fal mózgowych. O wstępne podsumowanie badań poprosiliśmy architekta Kacpra Radziszewskiego, współzałożyciela Designbotic.
Voxel to prototyp zaawansowanego ekologicznie budynku, który może stać się schronieniem na przykład podczas kwarantanny. W parku przyrodniczym Collserola zbudowali go studenci z barcelońskiej szkoły architektury IAAC.
Najlepszy projekt roku 2020 według londyńskiego Design Museum to huśtawka na granicy między Stanami Zjednoczonymi a Meksykiem. Chodzi o ideę łączenia się, dostępu i prawdziwego wiązania ze sobą, nawet jeśli między nami jest przestrzeń lub nawet ściana - uzasadnia jury.