Architektura MuratorKonkursyZrównoważona architektura poszukiwana

Zrównoważona architektura poszukiwana

The LafargeHolcim Award to jedna z najważniejszych światowych nagród w dziedzinie zrównoważonego budownictwa. Jej piąta edycja dotowana jest kwotą 2 milionów dolarów. Termin rejestracji upływa 21 marca 2017 roku.

Holcim Awards2015
Projekty nagrodzone w czwartej edycji The LafargeHolcim Award – od lewej do prawej: przekształcenie nieczynnego zbiornika wodnego w park w mieście Medellín (Złoty Medal); przebudowa społecznej tkanki za sprawą wpólnotowej biblioteki w Ambepussa na Sri Lance (Srebrny Medal); stworzenie publicznych przestrzeni i ochrony przeciwpowodziowej na wyspie Manhattan (Brązowy Medal)

Do konkursu można zgłaszać projekty z dziedziny architektury, architektury krajobrazu, rozwiązań urbanistycznych, planowania, inżynierii lądowej i materiałowej. Jest on otwarty zarówno dla profesjonalistów, młodych absolwentów, jak i studentów. Zgłaszane projekty muszą mieć dużą szansę na urzeczywistnienie, jednak związane z nimi prace budowlane nie powinny się rozpocząć przed 4 lipca 2016 roku. Kategoria Nowe pokolenie skierowana jest do uczestników poniżej trzydziestego roku życia – mogą oni zgłaszać koncepcje i idee bez względu na prawdopodobieństwo realizacji.

Konkurs obejmuje pięć regionów, a prace będą oceniane z uwzględnieniem ich specyfiki. Kryteria oceny to m.in. innowacyjność i mobilność, standardy etyczne i zapobieganie wykluczeniu społecznemu, oddziaływanie na środowisko, opłacalność oraz dopasowanie do kontekstu miejsca i estetyka. Zwycięskie propozycje zostaną ogłoszone na pięciu kolejnych galach przyznania nagród w drugiej połowie 2017 roku. Laureaci z poszczególnych regionów zostaną automatycznie zakwalifikowani do udziału w konkursie w 2018 roku.

Nagrody LafargeHolcim są przyznawane we współpracy z wiodącymi politechnikami i uniwersytetami na świecie, a pieczę nad komisją naukową Fundacji LafargeHolcim sprawują Politechniki Federalne w Zurychu i Lozannie (ETH i EPFL). Zgłoszenie jest bezpłatne, trzeba je wykonać w formularzu na stronie www.lafargeholcim-awards.org. W Polsce konkurs prowadzi Fundacja Wspólnie LafargeHolcim.

European Prize for Urban Public Space 2022: ogłoszono pięciu finalistów Aż 3 projekty z Polski zakwalifikowały się do 25 prac, które reprezentują grono najlepszych realizacji przestrzeni publicznej w Europie. Jury wybrało już 5 finalistów Europejskiej Nagrody Miejskiej Przestrzeni Publicznej 2022. W listopadzie jury wybierze zwycięzcę, a ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w CCCB.
Internauci wybierają „Obiekt Roku w Systemach Aluprof” IV edycja konkursu „Obiekt Roku w Systemach Aluprof” wchodzi w kolejną fazę. Do 31 lipca to internauci będą głosować na najciekawszy polski i zagraniczny budynek. Osoby, którym uda się wytypować zwycięzcę, wezmą udział w losowaniu nagród, a architekt, którego projekt uzyska największą liczbę głosów, otrzyma tytuł „Wyróżnienie Internautów”.
PLGBC Green Building Awards 2022 Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC zaprasza do udziału w kolejnej edycji konkursu PLGBC Green Building Awards. Zgłoszenia do 31 lipca.
Nagroda Roku SARP 2022: architekci wybrali najważniejsze realizacje minionego roku Nagroda Roku SARP to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w Polsce. Realizacje zgłaszają głównie sami architekci, a ich koledzy z lokalnych oddziałów SARP wybierają laureatów. W tym roku jury nie było jednomyślne. Przyznało trzy nagrody równorzędne, a w kategorii Budynek Mieszkalny Wielorodzinny w ogóle nie wyłoniło zwycięzcy.
Nagroda NIAiU – Przestrzeń wspólna jest wartością Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza do udziału w piątej edycji konkursu Przestrzeń wspólna jest wartością! Zgłoszenia do 7 września.
Dworzec Roku 2022: nowa odsłona konkursu na najlepsze dworce kolejowe w Polsce! Trwa piąta edycja konkursu Dworzec Roku, czyli organizowana wspólnie przez Fundację Pro Kolej i Fundację Grupy PKP kampania promująca najbardziej nowoczesne i funkcjonalne obiekty tego typu w Polsce. Użytkownicy dworców mogą zgłaszać swoje propozycje do 20 lipca.