Architektura MuratorKonkursyZrównoważona architektura poszukiwana

Zrównoważona architektura poszukiwana

The LafargeHolcim Award to jedna z najważniejszych światowych nagród w dziedzinie zrównoważonego budownictwa. Jej piąta edycja dotowana jest kwotą 2 milionów dolarów. Termin rejestracji upływa 21 marca 2017 roku.

Holcim Awards2015
Projekty nagrodzone w czwartej edycji The LafargeHolcim Award – od lewej do prawej: przekształcenie nieczynnego zbiornika wodnego w park w mieście Medellín (Złoty Medal); przebudowa społecznej tkanki za sprawą wpólnotowej biblioteki w Ambepussa na Sri Lance (Srebrny Medal); stworzenie publicznych przestrzeni i ochrony przeciwpowodziowej na wyspie Manhattan (Brązowy Medal)

Do konkursu można zgłaszać projekty z dziedziny architektury, architektury krajobrazu, rozwiązań urbanistycznych, planowania, inżynierii lądowej i materiałowej. Jest on otwarty zarówno dla profesjonalistów, młodych absolwentów, jak i studentów. Zgłaszane projekty muszą mieć dużą szansę na urzeczywistnienie, jednak związane z nimi prace budowlane nie powinny się rozpocząć przed 4 lipca 2016 roku. Kategoria Nowe pokolenie skierowana jest do uczestników poniżej trzydziestego roku życia – mogą oni zgłaszać koncepcje i idee bez względu na prawdopodobieństwo realizacji.

Konkurs obejmuje pięć regionów, a prace będą oceniane z uwzględnieniem ich specyfiki. Kryteria oceny to m.in. innowacyjność i mobilność, standardy etyczne i zapobieganie wykluczeniu społecznemu, oddziaływanie na środowisko, opłacalność oraz dopasowanie do kontekstu miejsca i estetyka. Zwycięskie propozycje zostaną ogłoszone na pięciu kolejnych galach przyznania nagród w drugiej połowie 2017 roku. Laureaci z poszczególnych regionów zostaną automatycznie zakwalifikowani do udziału w konkursie w 2018 roku.

Nagrody LafargeHolcim są przyznawane we współpracy z wiodącymi politechnikami i uniwersytetami na świecie, a pieczę nad komisją naukową Fundacji LafargeHolcim sprawują Politechniki Federalne w Zurychu i Lozannie (ETH i EPFL). Zgłoszenie jest bezpłatne, trzeba je wykonać w formularzu na stronie www.lafargeholcim-awards.org. W Polsce konkurs prowadzi Fundacja Wspólnie LafargeHolcim.

Nagrody Nowego Bauhausu 2022: przyjmowania zgłoszeń do nowej edycji konkursu Rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej odsłony konkursu o nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu 2022. Projekty, realizacje i inicjatywy można nadsyłać do 28 lutego.
European Prize for Urban Public Space 2022 Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią rusza European Prize for Urban Public Space 2022: najważniejszy międzynarodowy konkurs honorujący wyjątkowe przestrzenie publiczne w Europie. Nabór zgłoszeń rozpocznie się w lutym.
Plebiscyt Polska Architektura XXL 2021 – przyjmowanie zgłoszeń Co działo się na polskiej scenie architektonicznej w 2021 roku? Które realizacje pozostawią trwały ślad w polskiej przestrzeni? Grupa Sztuka Architektury zaprasza do udziału w 14.  edycji Plebiscytu Polska Architektura XXL. Zgłoszenia możecie przesyłać do 14 lutego w trzech kategoriach: kubatura, wnętrza i krajobraz.
Polskie realizacje w konkursie o EU Mies Award Od Bramy do Miasta Zmarłych Loeglera po Wydział Radia i Telewizji w Katowicach BAAS Arquitectura, Grupa 5 Architekci i Małeccy Biuro Projektowe.
Złoty Wawrzyn Olimpijski dla Biura Projektów Lewicki Łatak Polski Komitet Olimpijski po raz kolejny przyznał nagrody za wybitne osiągnięcia kształtujące humanistyczne wartości sportu. Wśród laureatów Biuro Projektów Lewicki Łatak, PSBA i InoonI oraz eM4. Pracownia Architektury. Brataniec.
Architektura Roku Województwa Śląskiego 2021 – wyniki konkursu Znamy wyniki konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego 2021 organizowanego przez katowicki SARP we współpracy ze Śląską Okręgową Izbą Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Grand Prix dla siedziby firmy EXG w Częstochowie projektu OVO Grąbczewscy Architekci!