Architektura MuratorKrytykaAAD Algorithms-Aided Design. Parametric Strategies Using Grasshopper

AAD Algorithms-Aided Design. Parametric Strategies Using Grasshopper

Podręcznik Arturo Tedeschiego to zbiór najbardziej podstawowych lekcji z architektury parametrycznej. Jest tu i teoria, i praktyka, wszystko w odpowiednich proporcjach i przystępnych sekcjach. Zapewniam, że wiele zawartych w książce zagadnień zmienia nasze postrzeganie cyfrowej architektury – recenzja Wojciecha Gawinowskiego.

AAD Algorithms-Aided Design
Arturo Tedeschi, AAD Algorithms-Aided Design. Parametric Strategies Using Grasshopper, Le Penseur 2014

Projektowanie parametryczne to chyba najbardziej „gorący” temat we współczesnej architekturze i jednocześnie najbardziej niedostępny dla projektantów, którzy nie są adeptami modnych szkół architektury. Z pomocą może przyjść im wydany w 2014 roku podręcznik napisany przez Arturo Tedeschiego. AAD Algorithms- Aided Design. Parametric Strategies Using Grasshopper to zbiór najbardziej podstawowych lekcji z architektury parametrycznej. Jest tu i teoria i praktyka, wszystko w odpowiednich proporcjach i przystępnych sekcjach.

Rewolucja cyfrowa wkroczyła z wielkim impetem do architektury, prowokując nas do nieuniknionej konfrontacji starego świata projektowania analogowego z nową „sztuczną inteligencją“.

Ta książka to właśnie szansa, by przyjrzeć się, co nowa fala ma nam do zaoferowania i dokonać własnych przemyśleń. To może odważna teza jak na wydawnictwo, które jest w zamierzeniu autora podręcznikiem, ale zapewniam, że wiele zawartych w nim zagadnień zmienia nasze postrzeganie cyfrowej architektury.

Uświadamiamy sobie, że nowe parametryczne narzędzia mogą być bardzo pomocne w realizacji naszych wizji, które niekoniecznie muszą okazać się rewolucyjne i nierealne. Wprost przeciwnie, możemy posłużyć się algorytmami, które na przykład wyręczą nas w bardzo nużących i powtarzalnych zajęciach projektowych. Warto oswoić się z tym tematem i spróbować samemu sporządzić kilka cyfrowych „przepisów“.

Kultowe publikacje Muzeum Architektury do pobrania za darmo! Muzeum Architektury we Wrocławiu udostępnia on-line najważniejsze i najbardziej poszukiwane wydawnictwa. Na razie bezpłatnie pobrać można cztery publikacje.
Cztery ściany i dach Reiniera de Graafa. Premiera książki Krakowski Instytut Architektury oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę książki Cztery ściany i dach. Złożona natura prostej profesji oraz na spotkanie z jej autorem Reinierem de Graafem, który jest jednym z partnerów w słynnym holenderskim biurze OMA.
BAZARCH* 2019 Warszawa – nowości, wystawcy, wydarzenia towarzyszące W przedostatni listopadowy weekend odbędzie się w Warszawie kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek o architekturze i mieście. Tradycyjnie towarzyszyć mu będą spotkania z autorami, premiery książek oraz dyskusje i wykłady.
Laka Perspectives 2: projektowanie dla świata przyszłości Głos udzielany jest architektom, urbanistom, inżynierom takich specjalności, jak biodizajn, informatyka albo robotyka, ale taż badaczom środowiska współczesnej mobilności czy sztucznej inteligencji. O drugim tomie Laka Perspectives wydanym przez Fundację Laka pisze Grzegorz Stiasny.
Fragments of Metropolis 3: ekspresjonizm górą Książka ma charakter atlasu, ułożonego według niezbyt zrozumiałego porządku – nie jest on chronologiczny, nie rządzi nim też geografia czy typologia budowli. Na kolejnych stronach zaprezentowano budynki użyteczności publicznej i mieszkalne, czasem obiekty małej architektury. Piszą Pitor Lewicki i Kazimierz Łatak.
Bauhaus – rewolucja sto lat później My – architekci, wykształceni po drugiej wojnie światowej – wywodzimy się wszyscy z Bauhausu. W krótkim, skondensowanym okresie działalności uczelnia wydała ogromny plon w postaci grona architektów i projektantów, projektów i realizacji, przykładów rewolucyjnego wzornictwa, grafiki użytkowej, postaw twórczych i światopoglądów – recenzja Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka.