Architektura MuratorKrytykaArchikosmos. Kosmiczna architektura Katowic

Archikosmos. Kosmiczna architektura Katowic

Jak PRL-owscy architekci inspirowali się wyścigiem do gwiazd? Film Archikosmos to kosmiczna podróż śladami powojennego śląskiego modernizmu.

Archikosmos. Kosmiczna architektura Katowic

W latach 50., 60. i 70. w Katowicach powstawały nowatorskie budynki, inspirowane futurystycznymi wizjami, które w ówczesnych czasach zawładnęły publiczną wyobraźnią. Archikosmos to eksploracja "kosmicznego" dziedzictwa architektury miasta. Autorzy filmu, dziennikarze Marcin Zasada i Marcin Nowak, podążyli śladem archiwów, niezrealizowanych projektów, pracowni słynnych śląskich architektów, zakamarków zapomnianej architektury, będącej kiedyś dumą powojennego modernizmu.

Archikosmos. Kosmiczna architektura Katowic

Autorzy chcieli sprawdzić, czy nowatorskie dzieła architektury lat PRL na Śląsku nie powstały m.in. w wyniku inspiracji erą kosmiczną i okresem "wyścigu do gwiazd". W filmie pojawiają sie rozmowy z architektami działającymi na Śląsku - Jerzym Gottfriedem, Aleksandrem Frantą, Jurandem Jareckim, Ryszardem Nakoniecznym, Robertem Koniecznym, a także Lechem Motyką - dyrektorem planetarium w Chorzowie, oraz Mirosławem Hermaszewskim - jedynym Polakiem w kosmosie.

Film ma za sobą już kilka ciepło przyjętych projekcji w Katowicach oraz Krakowie. Planowane są kolejne - w drugiej połowie lata w Chorzowie, Tychach, Świętochowicach i ponownie w Katowicach, natomiast we wrześniu we Wrocławiu. Autorzy szukają obecnie miejsca na projekcję w Warszawie.

Archikosmos. Kosmiczna architektura Katowic
Tagi:
Eames: architekt i malarka. Pokaz filmu o ikonach amerykańskiego designu Dokument opowiada o małżeństwie Charlesa i Ray Eamesów – jednych z najważniejszych i najsłynniejszych projektantów mebli XX wieku. Film przedstawia ich życie prywatne oraz najważniejsze osiągnięcia na tle rozwoju modernizmu i początków ery komputerowej.
„Idea jest najważniejsza – architektoniczne pasje Andrzeja Wajdy”. Pokaz filmu [ZWIASTUN] Jutro w Katowicach pokaz powstałego z inicjatywy architekta Krzysztofa Ingardena filmu, przedstawiającego architektoniczne fascynacje wybitnego reżysera. "Architektura-murator" sprawuje patronat nad wydarzeniem.
ŻYCIE W ARCHITEKTURZE – ZOBACZ FILM Poprzednie edycje konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE
NOMINACJA: siedziba firmy FUJI FILM POLSKA NOMINACJA: SIEDZIBA FIRMY  FUJI FILM POLSKAŻYCIE W ARCHITEKTURZE I EDYCJANAJLEPSZY BUDYNEK WARSZAWY 1989-1995