Architektura MuratorKrytykaArcywrocławski patchwork

Arcywrocławski patchwork

Powojenny Wrocław miał szczęście do świetnych architektów, by wymienić tylko znane małżeńskie duety, Barskch, Tawryczewskich, Tarnawskich czy Molickich. Chyba jednak trudno o bardziej wyrazisty symbol współczesnej architektury miasta niż osiedle Plac Grunwaldzki projektu Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak, z uwagi na swą skalę nazywane też wrocławskim Manhattanem.

Patchwork. Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak
Michał Duda, Patchwork. Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak, Muzeum Architektury we Wrocławiu 2016

Widoczne z daleka 16-piętrowe bloki stały się jedną z ikon stolicy Dolnego Śląska niemal zaraz po oddaniu do użytku w 1975 roku – ich zdjęcia pojawiały się w albumach, na pocztówkach i plakatach. Zespół doceniono też zagranicą.

Jest jednym z 757 obiektów opublikowanych w atlasie najlepszych światowych realizacji XX wieku wydanym przez Phaidon w 2012 roku (20th-Century World Architecture). Charakterystyczny wzór prefabrykowanych balkonów trafił już nawet na betonowe magnesy, które można kupić w księgarni wrocławskiego Muzeum Architektury.

Twórczość autorki Manhattanu niedawno doczekała się także monograficznego opracowania. Książka Patchwork. Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak ukazała się przy okazji wystawy pod tym samym tytułem, którą od 18 czerwca do 4 września ubiegłego roku można było oglądać w Muzeum Architektury.

Publikacja nie jest jednak katalogiem, a uzupełnieniem ekspozycji; ukoronowaniem wieloletnich badań, które kurator wystawy, historyk sztuki Michał Duda rozpoczął ponad dekadę temu, zbierając materiały do pracy magisterskiej poświęconej tej, jak sam podkreśla, arcywrocławskiej projektantce. Słowo „patchwork” w tym kontekście odnosi się zarówno do różnorodności stylistycznych wątków podejmowanych przez Grabowską-Hawrylak w jej wieloletniej karierze, jak i żmudnego procesu gromadzenia informacji i ustalania faktów przez autora.

Utrudnieniem było prawie całkowite zniszczenie prywatnego archiwum architektki podczas powodzi tysiąclecia w 1997 roku, a w latach 90. dokumentacji ze zbiorów Miastoprojektu-Wrocław, w którym przez większą część życia pracowała. Książka Michała Dudy adresowana jest do szerokiego grona odbiorców, nie tylko architektów – do wszystkich zainteresowanych odkrywaniem złożonej tożsamości Wrocławia, według słów autora, jednego z najdziwniejszych miast w Polsce.

Oprócz szczegółowej analizy wybranych projektów, czytelnik otrzymuje więc także krótki kurs powojennej wrocławskiej architektury – z historią mozolnej odbudowy czy opisem awangardowych wizji rozwoju w czasach Gierka. Całość składa się z 13 esejów poświęconych interpretacjom architektonicznych fascynacji projektantki – od klasycznego modernizmu i eksperymentalnych wzorców dla zabudowy mieszkaniowej czy oświatowej, po brytyjski brutalizm, japoński metabolizm i powrót do tradycyjnej miejskości w duchu nowego urbanizmu.

Brak materialnych źródeł z pewnością zrekompensowały autorowi liczne rozmowy z architektką. Pełno tu anegdot, dykteryjek i odniesień do kulisów warsztatu, tworzących barwny obraz sytuacji społeczno-politycznej, w której przyszło pracować kilku pokoleniom architektów. Czas w różny sposób obszedł się z realizacjami Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak. Czytelność plastycznych kompozycji, które stanowiły jedną z wyróżniających cech jej twórczości, w większości przypadków uległa zatarciu na skutek niedbale prowadzonych modernizacji i remontów. To, jak istotną rolę pełnił detal w architekturze projektantki możemy jednak zobaczyć na zamieszczonych w publikacji archiwalnych zdjęciach. Książka zawiera też sporo rysunków ze zbiorów Muzeum Architektury oraz wykaz najważniejszych projektów i realizacji. Tomasz Żylski

MVRD projektują we Wrocławiu! O tej inwestycji mówiło się od dawna. Dziś znamy wreszcie jej głównych autorów. Rozbudowę historycznej kamienicy na Wyspie Słodowej we Wrocławiu zaprojektuje holenderska pracownia MVRDV we współpracy z Q2 Studio.
Wrocławskie Centrum Laryngologii Medicus Budynek zaprojektowany przez studio JSK Architekci łączy funkcję usługową, medyczną i biurową. Obiekt powstał między kwartałem zabytkowych kamienic a terenami elektrociepłowni we Wrocławiu.
Piękny Wrocław 2018! Znamy wyniki konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Wrocławia i prezydenta miasta Rozstrzygnięto XXVIII edycję konkursu Piękny Wrocław! na najlepsze realizacje powstałe w minionym roku w stolicy Dolnego Śląska. Grand Prix dla Liceum Ogólnokształcącego nr V autorstwa Maćków Pracownia Projektowa.
Wyniki konkursu na projekt Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu Zakład Narodowy im. Ossolińskich wraz z wrocławskim SARP-em przedstawił wyniki dwuetapowego konkursu na projekt nowego muzeum, które stanąć ma przy ul. Szewskiej, tuż obok głównego gmachu Ossolineum w samym centrum stolicy Dolnego Śląska.
Enklawa powolności Na tyłach 150-letniej, wrocławskiej kamienicy „narosła” przeszklona, zgeometryzowana huba. Ogrzewana znajdującym się piętro niżej piecem piekarniczym jest jednak raczej przykładem przyjaznej symbiozy, a nie formy pasożytniczej.
Wrocławskie Apartamenty Zyndrama z widokiem na Odrę Za projekt zlokalizowanej w sercu Wrocławia inwestycji odpowiada biuro APA Hubka. Miejska plomba będzie kolejnym budynkiem mieszkaniowym na koncie dolnośląskiej pracowni.