Architektura MuratorKrytykaCzytelna idea – o polskim pawilonie na Expo Bartosz i Michał Haduchowie

Czytelna idea – o polskim pawilonie na Expo Bartosz i Michał Haduchowie

Zewnętrzna konstrukcja imitująca stosy drewnianych skrzynek na owoce to świetny konceptualny zabieg nawiązujący do programu pawilonu i tematyki wystawy, przywodzący też na myśl prace włoskiego ruchu arte povera czy popartu oraz formy ambalażu. Oryginalny pomysł na „opakowanie” budynku podkreśla również rolę naszego kraju jako wiodącego producenta oraz eksportera jabłek – piszą Bartosz i Michał Haduchowie.

Pawilon polski na Expo 2015 w Mediolanie
Zielone rabaty z kwiatami, krzewami, trawami ozdobnymi i drzewami jabłoni odbijają się w panelach z polerowanej, chromowanej blachy, powiększając optycznie przestrzeń ogrodu i stwarzając iluzję nieskończoności. Fot. Marcin Czechowicz

Targowisko próżności – takim mianem wystawy światowe podsumował w jednym z wywiadów Jacques Herzog, i to pomimo faktu, że jego pracownia zaangażowana była w początkową fazę przygotowań do Expo 2015 w Mediolanie. Z ambitnego założenia urbanistycznego (autorzy: Herzog & de Meuron, Stefano Boeri Architetti, William McDonough + Partners, Ricky Burdett, Carlo Petrini) pozostał bowiem zaledwie nikły ułamek. Rewolucyjne propozycje powtarzalnych pawilonów i równych pod względem powierzchni działek poszły w odstawkę, a zrealizowane założenie powiela schemat „architektonicznego wyścigu zbrojeń”, znany z poprzednich edycji targów. Nie bez powodu Paul Greenhalgh w eseju Fair Trade nazwał współczesne wystawy światowe najbardziej efektywnym, pokojowym sposobem prowadzenia wojen. Cykl Expo już dawno przestał być tylko przeglądem osiągnięć technicznych. Tego typu wydarzenia służą dziś także, a może przede wszystkim, do kreowania określonego wizerunku poszczególnych miast, krajów, firm czy organizacji. Nie inaczej jest na wystawie w Mediolanie. Na szczęście, wśród masy przewidywalnych prezentacji narodowych można odnaleźć kilka pozytywnych wyjątków. Zachwyca pawilon Bahrajnu, z minimalistycznym betonowym labiryntem poprzecinanym orientalnymi ogrodami (projekt Studio Anne Holtrop). Ekspozycja Austrii (projekt team.breathe.austria, prowadzony przez Klausa Loenharta) zaskakuje natomiast skrawkiem alpejskiego krajobrazu w skali 1:1, przypominając nieco czasową instalację Hortus conclusus Petera Zumthora przy londyńskiej Serpentine Gallery. Ciekawe propozycje przygotowały też Brazylia oraz Wielka Brytania.

Polska na tym tle prezentuje się bardzo dobrze. Projekt autorstwa młodej warszawskiej pracowni 2pm już na etapie konkursu urzekał prostą i czytelną ideą. Zewnętrzna konstrukcja imitująca stosy drewnianych skrzynek na owoce to świetny konceptualny zabieg nawiązujący do programu pawilonu i tematyki wystawy, przywodzący też na myśl prace włoskiego ruchu arte povera czy popartu oraz formy ambalażu. Oryginalny pomysł na „opakowanie” budynku podkreśla również rolę naszego kraju jako wiodącego producenta oraz eksportera jabłek. Podwójne elewacje zmieniają swój wyraz w zależności od warunków atmosferycznych oraz kąta padania promieni słonecznych, tworząc malownicze efekty wizualne we wnętrzach. W nocy z kolei, zewnętrzna powłoka zdaje się rozmywać granice iluminacji dochodzących z nielicznych otworów okiennych. Całość przypomina nieco przeskalowany model architektoniczny, co nie dziwi, biorąc pod uwagę, że autorzy na początku działalności zawodowej zajmowali się głównie profesjonalnym wykonywaniem makiet. Ażurowa bryła przecięta jest szczeliną z monumentalnymi schodami prowadzącymi do najciekawszej części pawilonu – malowniczego ogrodu na pierwszej kondygnacji. Zielone rabaty z kwiatami, krzewami, trawami ozdobnymi i drzewami jabłoni odbijają się tutaj w refleksyjnych panelach z polerowanej, chromowanej blachy, powiększając optycznie przestrzeń i dając iluzję nieskończoności. W tej części autorzy ukryli również dyskretne odniesienia do sztuki cenionych we Włoszech polskich artystów: Wisławy Szymborskiej, Igora Mitoraja czy Józefa Mehoffera. W dalszych pomieszczeniach zwiedzający przechodzą przez strefy wystawiennicze i komercyjne, by na końcu trafić do niewielkiej restauracji serwującej specjały polskiej kuchni. Całość pozostawia dobre wrażenie (pod względem merytorycznym, funkcjonalnym, formalnym) i wyróżnia się pośród sąsiadujących obiektów. Poetycki ogród i zewnętrzna „skrzynkowa” powłoka pozostawiają szerokie pole do interpretacji, budzą pozytywne konotacje i zapadają w pamięć, chyba nawet bardziej niż sama ekspozycja. Pozostaje pytanie o losy pawilonu już po zakończeniu Expo 2015. Idealnym rozwiązaniem byłoby wtórne wykorzystanie drewnianej konstrukcji, na przykład do budowy skrzynek na jabłka. W ten sposób pierwotna, lecz nie do końca zrealizowana koncepcja architektów miałaby szansę na kolejną inkarnację…

Tagi:
Tęczowa wieża w Mediolanie Do wykonania nowej elewacji betonowej wieży z 1964 roku wykorzystano około 100 tysięcy ceramicznych płytek w 14 kolorach. Dziś Torre Arcobaleno to jeden z symboli Mediolanu.
Przestrzenny ciąg przeżyć – o polskim pawilonie na Expo Piotr Kuczia Architekci zaaranżowali w budynku przestrzenny ciąg przeżyć, prostymi środkami udało się im stworzyć sekwencję zaskakujących przestrzeni o dużej dramaturgii: silne piony „wąwozu” schodów przechodzą w rozległe poziomy ogrodu, otwarte place w ciemne pomieszczenia. Mimo swojej siły, architektura pawilonu pozostaje stale tłem. Ale tłem wyróżniającym się na tyle, że wychodząc z obiektu zapomnimy dosyć szybko o ekspozycji, a w pamięci pozostanie jego architektoniczna wizja – pisze Piotr Kuczia.
Tajemniczy ogród – o projekcie polskiego pawilonu na Expo pisze Piotr Musiałowski Plan pawilonu prowadzi przez symboliczny tajemniczy ogród z ciągnącymi się w nieskończoność szpalerami drzew. Jego obraz nie ukazuje się zwiedzającym od razu. Najpierw należy pokonać długą, zmieniającą kierunek i poziom drogę. Istotą wywoływanego odczucia jest kontrast pomiędzy wąską i wysoką przestrzenią szczeliny wejścia a horyzontalną przestrzenią ogrodu – pisze współautor projektu Piotr Musiałowski.
Pawilon Polski na Expo 2015 w Mediolanie Pierwsza międzynarodowa wystawa odbyła się w 1851 roku w Londynie. Pozostająca pod zaborami Polska nie miała swojego pawilonu narodowego, pokazywaliśmy się jednak pod flagami innych państw, często zdobywając też nagrody i wyróżnienia. Już na pierwszej w Londynie warszawski zegarmistrz Izrael Staffel otrzymał złoty medal za maszynę rachunkową. Na paryskiej, w 1855 roku, nagrodzono prace malarza Henryka Rodakowskiego, który wystąpił z ramienia Francji, a na wiedeńskiej, w 1873 roku, m.in. Jana Matejki i Wojciecha Gersona – pisze Tomasz Żylski.
Spacerem po Expo Dla zainteresowanych dobrą architekturą i pełnymi inwencji prezentacjami tegoroczne Expo w Mediolanie może stać się miejsce inspirującym – po najciekawszych pawilonach oprowadza architekt Piotr Kuczia.
Expo 2015 – architektura globalnej uczty Plan zagospodarowania terenu Expo w Mediolanie, opracowany m.in. przez biuro Herzog & de Meuron, stwarzał szansę zrewolucjonizowania konceptu wystawy światowej – szansę niewykorzystaną. W nawiązaniu do hasła Wyżywienie planety. Energia dla życia, w architekturze pawilonów zaakcentowano przede wszystkim aspekt ekologiczny: od zielonych ścian, przez recykling, po innowacyjne materiały – relacja Agnieszki Skolimowskiej.