Architektura MuratorKrytykaDeyan Sudjic, B jak Bauhaus

Deyan Sudjic, B jak Bauhaus

Książką można się delektować – czytać w dowolnej kolejności zamknięte treściowo fragmenty i znajdować w nich wiele mówiące o naszej cywilizacji związki. A są to m.in. sprawy tak różne, jak tytułowy b jak bauhaus, e jak expo, f jak film, l jak logo, m jak muzeum, o jak ornament, s jak slums, t jak tożsamość, n jak narodowa, y jak youtube – recenzja Andrzeja Owczarka.

Deyan Sudjic, B jak Bauhaus
Deyan Sudjic, B jak Bauhaus, Karakter 2014

Deyan Sudjic, publicysta, kurator i dyrektor Design Museum w Londynie, ma anglosaską umiejętność interesującego i prostego pisania o skomplikowanych sprawach. Swojej książce nadał formę alfabetu, przedstawiając w 39 esejach obserwacje związane nie tylko z dizajnem i architekturą. Łączą się one w wielowątkowy obraz współczesnego świata. Książką można się delektować – czytać w dowolnej kolejności zamknięte treściowo fragmenty i znajdować w nich wiele mówiące o naszej cywilizacji związki.

A są to m.in. sprawy tak różne, jak: tytułowy b jak bauhaus, e jak expo, f jak film, l jak logo, m jak muzeum, o jak ornament, s jak slums, t jak tożsamość, n jak narodowa, y jak youtube. Dla zobrazowania charakteru tekstów wybrałem p jak postmodernizm. Opisane przez Jencksa wysadzenie osiedla Pruitt-Igoe, świadczące według niego o śmierci architektury modernistycznej, to zdarzenie zawierające wystarczająco dużo nieścisłości, aby nie być zaskoczonym ciągle dobrą kondycją modernizmu. Czy to ważne (...), że Yamasaki, Amerykanin japońskiego pochodzenia, rozmiłowany w kwiecistych, gotyckich aplikacjach nie był w ścisłym sensie modernistą? Albo że, wbrew temu co napisano w gazecie, osiedle Pruitt-Igoe nigdy nie zdobyło żadnej nagrody architektonicznej – zauważa Sudjic.

Kultowe publikacje Muzeum Architektury do pobrania za darmo! Muzeum Architektury we Wrocławiu udostępnia on-line najważniejsze i najbardziej poszukiwane wydawnictwa. Na razie bezpłatnie pobrać można cztery publikacje.
Cztery ściany i dach Reiniera de Graafa. Premiera książki Krakowski Instytut Architektury oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę książki Cztery ściany i dach. Złożona natura prostej profesji oraz na spotkanie z jej autorem Reinierem de Graafem, który jest jednym z partnerów w słynnym holenderskim biurze OMA.
BAZARCH* 2019 Warszawa – nowości, wystawcy, wydarzenia towarzyszące W przedostatni listopadowy weekend odbędzie się w Warszawie kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek o architekturze i mieście. Tradycyjnie towarzyszyć mu będą spotkania z autorami, premiery książek oraz dyskusje i wykłady.
Laka Perspectives 2: projektowanie dla świata przyszłości Głos udzielany jest architektom, urbanistom, inżynierom takich specjalności, jak biodizajn, informatyka albo robotyka, ale taż badaczom środowiska współczesnej mobilności czy sztucznej inteligencji. O drugim tomie Laka Perspectives wydanym przez Fundację Laka pisze Grzegorz Stiasny.
Fragments of Metropolis 3: ekspresjonizm górą Książka ma charakter atlasu, ułożonego według niezbyt zrozumiałego porządku – nie jest on chronologiczny, nie rządzi nim też geografia czy typologia budowli. Na kolejnych stronach zaprezentowano budynki użyteczności publicznej i mieszkalne, czasem obiekty małej architektury. Piszą Pitor Lewicki i Kazimierz Łatak.
Bauhaus – rewolucja sto lat później My – architekci, wykształceni po drugiej wojnie światowej – wywodzimy się wszyscy z Bauhausu. W krótkim, skondensowanym okresie działalności uczelnia wydała ogromny plon w postaci grona architektów i projektantów, projektów i realizacji, przykładów rewolucyjnego wzornictwa, grafiki użytkowej, postaw twórczych i światopoglądów – recenzja Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka.