Architektura MuratorKrytykaDom Tysiąca Opowieści: Włochy nieznane

Dom Tysiąca Opowieści: Włochy nieznane

Historia XX wieku z perspektywy starego włoskiego domu? Z liczącą zaledwie kilkadziesiąt stron książką R. Innocentiego i J. Patricka Lewisa można spędzić godziny

Wiejska willa we Włoszech – słońce, nasycone kolory, cyprysy i wino...Konwencjonalne wyobrażenie włoskiego dolce vita niewiele ma wspólnego z  historią opowiedzianą na kartach książki Dom. Narratorem, a zarazem głównym bohaterem jest stary dom. Na przestrzeni wieku, począwszy od 1900 roku budynek jest świadkiem wielu zmian zachodzących w życiu kolejnych pokoleń. Toczy się w nim codzienne życie wiejskiej familii. Monotonia gospodarskich zajęć zderza się jednak z wydarzeniami burzliwej historii XX wieku. Ze scenami zabawy czy winobrania sąsiadują ucieczka przed wojną, pogrzeb, samotność starców mieszkających w opustoszałym domu.

Dom to książka obrazkowa; ilustracje Roberto Innocentiego dominują nad uzupełniającym tekstem J. Patricka Lewisa. To ilustracje odpowiadają za stworzenie nostalgicznego nastroju książki. Charakterystyczna dla ilustratora paleta zgaszonych, chłodnych kolorów kojarzy się ze zdjęciami ze starego albumu. Malarz patrzy na scenę jak Breughel Starszy, trochę z góry – tak, że pejzaż wypełnia całą ilustrację, nie zostawiają miejsca na niebo. Krajobraz jest równoprawnym bohaterem obrazu, ilustrator z widoczną przyjemnością wypełnia scenę detalami, rozmieszczając je na całej powierzchni; równie ostro narysowane są wszystkie plany. Skały, zwierzęta i ptaki wśród roślin są rysowane równie precyzyjnie jak znajdujące się na pierwszym planie narzędzia czy meble. Dokładnie tak samo traktowane są ludzkie postaci; malarz nie stara się jednak oddać indywidualnych rysów twarzy, ale uchwycić najbardziej charakterystyczny wyraz. Choć kadr na wszystkich ilustracjach jest ten sam – dom zajmuje stale miejsce w narożniku -  tło i bohaterowie ulegają powolnym zmianom, ludzie są coraz starsi, dom niszczeje i jest remontowany.

Wszystko to sprawia, że z książką można spędzić godziny, podpatrując realia życia na włoskiej wsi sprzed wieku, albo porównując kolejne plansze.
- K. Zięba

Dom, Roberto Innocenti, J. Patrick Lewis, Wydawnictwo Bona, Kraków 2012, cena ok.45 zł