Architektura MuratorKrytykaDziwna myśl w mej głowie

Dziwna myśl w mej głowie

Opisy miasta Orhana Pamuka to fenomen. Przemawiają do wyobraźni ze zdwojoną siłą dzięki architektonicznej świadomości i wyobraźni autora. Interesują go  zjawiska zachodzące w przestrzeni, ale i ona sama oraz jej moc sprawcza – recenzja Urszuli Forczek-Brataniec.

Dziwna myśl w mej głowie
Orhan Pamuk, Dziwna myśl w mej głowie, Wydawnictwo Literackie 2015

Miasto jest często drugoplanowym bohaterem powieści. Nieczęsto jednak zdarza się, aby przedstawiający je autor miał za sobą edukację architektoniczną. Opisy miasta Orhana Pamuka to fenomen. Przemawiają do wyobraźni ze zdwojoną siłą dzięki architektonicznej świadomości i wyobraźni autora. Interesują go zjawiska zachodzące w przestrzeni, ale i ona sama oraz jej moc sprawcza. Tak więc miasto staje się nie tylko tłem powieści, lecz także nadaje jej kształt i rytm.

Książka opowiada o losach Mevluta, ulicznego handlarza buzą, i o Stambule, który tętni życiem, buzuje i zmienia się bardzo szybko, ingerując dotkliwie w życie fikcyjnego bohatera. Wplecione w jego losy ulice i place trafiają do wyobraźni znacznie mocniej niż te obecne w literaturze dokumentalnej czy podróżniczej. Przedstawione precyzyjne i jednocześnie przefiltrowane przez wrażliwość literacką noblisty, nabierają nowego wymiaru, stają się wyraziste. Czytając tę powieść nie miałam świadomości, że autor jest niedoszłym architektem. Wkrótce jednak lektura kolejnych książek wyjawiła tajemnicę wrażenia tego osobliwego porozumienia. Pamuk spędzał godziny na szkicowaniu z balkonu statków przepływających przez Złoty Róg. Rysował zaułki i place, domy i świątynie, pilnie studiując ich kształty i detale, myśląc o sobie jako budowniczym. Pięknie też pisał o tym rysowaniu, by w końcu wybrać drogę budowania w wyobraźni czytelnika.

Cztery ściany i dach Reiniera de Graafa. Premiera książki Krakowski Instytut Architektury oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę książki Cztery ściany i dach. Złożona natura prostej profesji oraz na spotkanie z jej autorem Reinierem de Graafem, który jest jednym z partnerów w słynnym holenderskim biurze OMA.
BAZARCH* 2019 Warszawa – nowości, wystawcy, wydarzenia towarzyszące W przedostatni listopadowy weekend odbędzie się w Warszawie kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek o architekturze i mieście. Tradycyjnie towarzyszyć mu będą spotkania z autorami, premiery książek oraz dyskusje i wykłady.
Laka Perspectives 2: projektowanie dla świata przyszłości Głos udzielany jest architektom, urbanistom, inżynierom takich specjalności, jak biodizajn, informatyka albo robotyka, ale taż badaczom środowiska współczesnej mobilności czy sztucznej inteligencji. O drugim tomie Laka Perspectives wydanym przez Fundację Laka pisze Grzegorz Stiasny.
Fragments of Metropolis 3: ekspresjonizm górą Książka ma charakter atlasu, ułożonego według niezbyt zrozumiałego porządku – nie jest on chronologiczny, nie rządzi nim też geografia czy typologia budowli. Na kolejnych stronach zaprezentowano budynki użyteczności publicznej i mieszkalne, czasem obiekty małej architektury. Piszą Pitor Lewicki i Kazimierz Łatak.
Bauhaus – rewolucja sto lat później My – architekci, wykształceni po drugiej wojnie światowej – wywodzimy się wszyscy z Bauhausu. W krótkim, skondensowanym okresie działalności uczelnia wydała ogromny plon w postaci grona architektów i projektantów, projektów i realizacji, przykładów rewolucyjnego wzornictwa, grafiki użytkowej, postaw twórczych i światopoglądów – recenzja Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka.
Listy Heleny Syrkus – spotkanie promocyjne z autorkami nowej publikacji NIAiU Najnowsza publikacja Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki zawiera wybór korespondencji Heleny Syrkus z jej bliskimi przyjaciółmi i kluczowymi przedstawicielami środowiska architektonicznego: Walterem i Ise Gropiusami, Cornelisem van Eesterenem i jego żoną Fridą Fluck czy Sigfriedem Giedionem. Spotkanie promocyjne już 21 maja.