Architektura MuratorKrytykaJutaku: Japanese Houses

Jutaku: Japanese Houses

W książce Naomi Pollock znajdziemy ponad 400 projektów przedstawionych za pomocą jednego zdjęcia, co wydaje się dziwnym zabiegiem, jednak pozwala spojrzeć na współczesną architekturę Japonii w szerszej perspektywie. Jestem pełen podziwu jak bardzo przestrzeń, w której żyją Japończycy, jest dla nich ważna i jak bardzo dbają o to, aby wyrazić siebie poprzez codzienne życie. Architektura ich domów to najbardziej intymna i szczera opowieść o wartościach, które nie kopiują naszego „zachodniego“ stylu życia – recenzja Wojciecha Gawinowskiego.

Jutaku: Japanese Houses
Naomi Pollock, Jutaku: Japanese Houses, Phaidon 2015

Wszyscy wiemy, że współczesne projekty domów jednorodzinnych bywają ekscentryczne, ale w żadnym kraju nie jest to tak bardzo widoczne jak w Japonii. Czy jednak w tym szaleństwie jest jakaś metoda? Możemy sie o tym przekonać sięgając po niedawno wydaną książkę Naomi Pollock zatytułowaną Jutaku: Japanese Houses. Znajdziemy w niej ponad 400 projektów, które przedstawione są w telegraficznym skrócie za pomocą jednego zdjęcia, co wydaje się być dziwnym zabiegiem, jednak sama ich liczba pozwala spojrzeć na współczesną architekturę Japonii w szerszej perspektywie.

Dla mnie kultura japońska to skarbnica najciekawszych i najbardziej innowacyjnych wizji współczesnego świata. Jestem pełen podziwu jak bardzo przestrzeń, w której żyją Japończycy, jest dla nich ważna i jak bardzo dbają o to, aby wyrazić siebie poprzez codzienne życie. Architektura ich domów to najbardziej intymna i szczera opowieść o wartościach, które nie kopiują naszego „zachodniego“ stylu życia i może właśnie dlatego są dla nas tak bardzo szokujące. Wśród autorów projektów zamieszczonych w publikacji znajdziemy wielu uznanych architektów takich, jak Toyo Ito, Kengo Kuma, Shigeru Ban, ale są też i mniej znani młodzi projektanci.

Książka usystematyzowana jest w sposób geograficzny, więc możemy poczuć się jakbyśmy odbywali podróż odwiedzając poszczególne japońskie miasta. Na pewno warto mieć tę pozycję na swojej półce i co jaki czas wracać do niej w poszukiwaniu architektonicznych inspiracji.

Cztery ściany i dach Reiniera de Graafa. Premiera książki Krakowski Instytut Architektury oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę książki Cztery ściany i dach. Złożona natura prostej profesji oraz na spotkanie z jej autorem Reinierem de Graafem, który jest jednym z partnerów w słynnym holenderskim biurze OMA.
BAZARCH* 2019 Warszawa – nowości, wystawcy, wydarzenia towarzyszące W przedostatni listopadowy weekend odbędzie się w Warszawie kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek o architekturze i mieście. Tradycyjnie towarzyszyć mu będą spotkania z autorami, premiery książek oraz dyskusje i wykłady.
Laka Perspectives 2: projektowanie dla świata przyszłości Głos udzielany jest architektom, urbanistom, inżynierom takich specjalności, jak biodizajn, informatyka albo robotyka, ale taż badaczom środowiska współczesnej mobilności czy sztucznej inteligencji. O drugim tomie Laka Perspectives wydanym przez Fundację Laka pisze Grzegorz Stiasny.
Fragments of Metropolis 3: ekspresjonizm górą Książka ma charakter atlasu, ułożonego według niezbyt zrozumiałego porządku – nie jest on chronologiczny, nie rządzi nim też geografia czy typologia budowli. Na kolejnych stronach zaprezentowano budynki użyteczności publicznej i mieszkalne, czasem obiekty małej architektury. Piszą Pitor Lewicki i Kazimierz Łatak.
Bauhaus – rewolucja sto lat później My – architekci, wykształceni po drugiej wojnie światowej – wywodzimy się wszyscy z Bauhausu. W krótkim, skondensowanym okresie działalności uczelnia wydała ogromny plon w postaci grona architektów i projektantów, projektów i realizacji, przykładów rewolucyjnego wzornictwa, grafiki użytkowej, postaw twórczych i światopoglądów – recenzja Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka.
Listy Heleny Syrkus – spotkanie promocyjne z autorkami nowej publikacji NIAiU Najnowsza publikacja Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki zawiera wybór korespondencji Heleny Syrkus z jej bliskimi przyjaciółmi i kluczowymi przedstawicielami środowiska architektonicznego: Walterem i Ise Gropiusami, Cornelisem van Eesterenem i jego żoną Fridą Fluck czy Sigfriedem Giedionem. Spotkanie promocyjne już 21 maja.