Architektura MuratorKrytykaKolor i blask. Ceramika architektoniczna oraz mozaiki w Krakowie i Małopolsce po 1945 roku

Kolor i blask. Ceramika architektoniczna oraz mozaiki w Krakowie i Małopolsce po 1945 roku

Książka Bożeny Kostuch pokazuje wspaniałość ceramicznych okładzin, ich wielkość, koloryt, stylistykę, prezentuje kunszt artystów oraz technologów, a także, co znamienne, obala mit szarego PRL-u. Zawierająca zarówno naukowe opracowanie tematu, jak i bogaty katalog może stać się przewodnikiem nie tylko po krakowskich dekoracjach, ale też po mniejszych miastach Małopolski, a nawet wsiach, gdzie obecność mozaik zaskakuje w równym stopniu, co ich poziom artystyczny – recenzja Anny Syskiej.

Kolor I Blask. Ceramika Architektoniczna Oraz Mozaiki W Krakowie I Małopolsce Po 1945 Roku
Bożena Kostuch, Kolor I Blask. Ceramika Architektoniczna Oraz Mozaiki W Krakowie I Małopolsce Po 1945 Roku, Muzeum Narodowe w Krakowie 2015

Książka Bożeny Kostuch to efekt żmudnej, detektywistycznej wręcz pracy badawczej autorki z niesłabnącym zapałem tropiącej kolejne ceramiczne dekoracje architektoniczne powstałe po drugiej wojnie światowej, wskazującej nazwiska twórców i daty wykonania. Publikacja uświadamia nam niebywałą liczbę tych dzieł, które zdobią wiele budynków, przeważnie użyteczności publicznej, ale też niestety – zdobiły, gdyż wiele z nich, pomimo niebywałej wartości, zostało zniszczonych.

Książka pokazuje wspaniałość ceramicznych okładzin, ich wielkość, koloryt, stylistykę, prezentuje kunszt artystów oraz technologów, a także, co znamienne, obala mit szarego PRL-u. Zawierająca zarówno naukowe opracowanie tematu, jak i bogaty katalog może stać się przewodnikiem nie tylko po krakowskich dekoracjach, ale też po mniejszych miastach Małopolski, a nawet wsiach, gdzie obecność mozaik zaskakuje w równym stopniu, co ich poziom artystyczny. Autorka zwraca także uwagę na aspekt współpracy artystów z architektami, i to już na początkowym etapie tworzenia projektu oraz na rolę tych pierwszych w komponowaniu wnętrz budynków i ich wystroju.

Autor: Anna Syska
Działamy dla Pragi: poradnik aktywności lokalnej po polsku i ukraińsku „Poradnik Aktywności Lokalnej. Działamy dla Pragi. Порадник З Активізації Місцевої Громади. Діємо для Праги” to pierwsza publikacja wydana po polsku i ukraińsku, mająca na celu ułatwienie orientowania się w tym, jak działać na rzecz lokalnej wspólnoty i najbliższego otoczenia oraz jak korzystać z przywilejów i obowiązków obywatelskich.
Grzegorz Piątek laureatem Paszportów POLITYKI za książkę „Gdynia obiecana” Grzegorz Piątek został laureatem Paszportów POLITYKI za swoją nową książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”. To znakomita opowieść o mieście, która stawia pytanie o modernizację – uzasadniało jury.
Premiera książki „Mistrzowie Architektury 2004-2021” Katowicki SARP zaprasza na premierę książki „Mistrzowie Architektury 2004-2021”. Publikacja to nie tylko album prezentujący najważniejsze światowe realizacje, ale też reportaż przedstawiający ostatnie kilkanaście lat działalności katowickiego oddziału stowarzyszenia.
Socmodernizm: nowy poradnik dobrych praktyk architektonicznych Na 17 grudnia zaplanowano premierę kolejnego poradnika dobrych praktyk architektonicznych, tym razem poświęconego architekturze socmodernizmu. Publikacja z jednej strony pełni funkcję praktycznej instrukcji dla architektów, inwestorów i zarządców nieruchomości w przystępny sposób wyjaśniającej, jak prowadzić odpowiednie konserwacje i remonty, z drugiej – subiektywnego przewodnika po socmodernistycznej architekturze stolicy.
„Architektura-murator” na BAZARCHU! Już w najbliższy weekend kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek i wydawnictw architektonicznych. W programie m.in. spotkanie autorskie z Czesławem Bieleckim, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz teatralna adaptacja komiksu „Robert Moses. Ukryty władca Nowego Jorku”. Nie zabraknie też „Architektury-murator” ze specjalną ofertą prenumeraty dla wszystkich pasjonatów czytelnictwa!
Czy warto zajmować się projektowaniem liter? Bezpłatna publikacja Otwiera oczy, obala mity, prezentuje świat niezależnych projektantów krojów pisma w Polsce. Cyfrową wersję publikacji „Independent Type” można pobrać bezpłatnie.