Architektura MuratorKrytykaKrzysztof Domaradzki, Przestrzeń Warszawy. Tożsamość miasta a urbanistyka

Krzysztof Domaradzki, Przestrzeń Warszawy. Tożsamość miasta a urbanistyka

Książkę można czytać jak poradnik – mamy tu okazję poznać narzędzia pracy jednego z najbardziej aktywnych polskich urbanistów, twórcy kilkudziesięciu obowiązujących planów miejscowych w stolicy. Dla wszystkich architektów, którzy na obszarach tych planów budują – sfrustrowani ząbkowanymi liniami i cyferkami w tabelkach – powinna być lekturą obowiązkową – recenzja Marleny Happach.

Tożsamość miasta
Krzysztof Domaradzki, Przestrzeń Warszawy. Tożsamość miasta a urbanistyka, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej 2013

Na pewno każdy z nas próbował czasem odpowiedzieć sobie na pytanie, co sprawia, że dane miejsce odbieramy w ten, a nie inny sposób. Niczym Italo Calvino staramy się wypunktować czynniki, które je współtworzą – bardzo konkretne, jak wysokość budynków czy szerokość ulic, wrażeniowe, jak zapachy i dźwięki, a niekiedy też zupełnie niewidoczne, jak wydarzenia – te prawdziwe i wymyślone. Książka Krzysztofa Domaradzkiego to właśnie taka analiza 33 przestrzeni Warszawy, które autor wnikliwie opisuje, by znaleźć to nieuchwytne coś, co stanowi, że miejsce jest lub może być „jakieś”. Można ją czytać jak poradnik – mamy tu okazję poznać narzędzia pracy jednego z najbardziej aktywnych polskich urbanistów, twórcy kilkudziesięciu obowiązujących planów miejscowych w stolicy. Dla wszystkich architektów, którzy na obszarach tych planów budują – sfrustrowani ząbkowanymi liniami i cyferkami w tabelkach – książka ta powinna być lekturą obowiązkową. Pojedyncze wnioski i analizy wydają się czasem oczywiste, ale w sumie niczym puzzle tworzą obraz poszukiwanej przez autora warszawskiej tożsamości. W przypadku miasta tożsamość może być cechą pożądaną, ale nie niezbędną. W ujęciu Krzysztofa Domaradzkiego jest – niczym zdrowie – wyznacznikiem dobrostanu. Jak pisał Zygmunt Bauman: Tożsamość staje się przedmiotem naszej uwagi i troski pod wpływem dominującego poczucia niedookreślenia. Gdy tożsamość jest dana, rzadko ogniskujemy na niej wzrok – bo i po co?

Wspomnienia Jerzego Sołtana po raz pierwszy po polsku Wspomnienia Jerzego Sołtana, publikowane dotąd we fragmentach, dzięki przychylności rodziny architekta i zapałowi Centrum Architektury po raz pierwszy trafiają do polskich czytelników w całości. Książka „On i ja. O architekturze i Le Corbusierze” jest już dostępna w sprzedaży.
Piątek w Łazienkach: nowy przewodnik Grzegorza Piątka „Łazienki Królewskie. Przewodnik po historii i architekturze” Grzegorza Piątka to pierwsza tego typu publikacja wydana nakładem Muzeum Łazienki Królewskie.
Kultowe publikacje Muzeum Architektury do pobrania za darmo! Muzeum Architektury we Wrocławiu udostępnia on-line najważniejsze i najbardziej poszukiwane wydawnictwa. Na razie bezpłatnie pobrać można cztery publikacje.
Cztery ściany i dach Reiniera de Graafa. Premiera książki Krakowski Instytut Architektury oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę książki Cztery ściany i dach. Złożona natura prostej profesji oraz na spotkanie z jej autorem Reinierem de Graafem, który jest jednym z partnerów w słynnym holenderskim biurze OMA.
BAZARCH* 2019 Warszawa – nowości, wystawcy, wydarzenia towarzyszące W przedostatni listopadowy weekend odbędzie się w Warszawie kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek o architekturze i mieście. Tradycyjnie towarzyszyć mu będą spotkania z autorami, premiery książek oraz dyskusje i wykłady.
Laka Perspectives 2: projektowanie dla świata przyszłości Głos udzielany jest architektom, urbanistom, inżynierom takich specjalności, jak biodizajn, informatyka albo robotyka, ale taż badaczom środowiska współczesnej mobilności czy sztucznej inteligencji. O drugim tomie Laka Perspectives wydanym przez Fundację Laka pisze Grzegorz Stiasny.