Architektura MuratorKrytykaMDM / KMA. Socrealizm w architekturze Warszawy i Berlina

MDM / KMA. Socrealizm w architekturze Warszawy i Berlina

Nakładem warszawskiego Domu Spotkań z Historią wydany został album prezentujący socrealistyczną architekturę Warszawy i Berlina: MDM (Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa) i KMA (Karl Marx Allee)

DM i KMA
To jeden z tych albumów, które docenią nie tylko miłośnicy architektury XX wieku, ale też koneserzy pięknych książek. Może jej format nie jest zbyt okazały, jednak jest to publikacja z pomysłem, zaskakująca od pierwszego wejrzenia. Bliźniaczym socrealistycznym osiedlom w Berlinie i Warszawie przynależy po pół tomu, każda połówka z odrębną okładką i grzbietem. To jakby dwie książki w jednej i oczywista prowokacja – gra z czytelnikiem zmuszająca go do natychmiastowego porównywania obydwu urbanistycznych założeń – niemal kameralnej Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej (bo zrealizowanej tylko w jednej ósmej) i monumentalnej, przytłaczającej Alei Karola Marksa. Nacisk położono bardziej na zdjęcia i podpisy do nich niż na teksty. Każda z części składa się z czterech rozdziałów poświęconych historii i ideologii, urbanistyce, architekturze i detalowi. Trójjęzyczny, polsko-niemiecko-angielski album powstał w ramach projektu Tożsamość miasta. Modernizm i antymodernizm w powojennym dziedzictwie kulturowym zainicjowanego przez warszawskie Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków w dwudziestą rocznicę podpisania Traktatu między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy oraz w dwudziestolecie partnerstwa Warszawy i Berlina. Jego częścią była też nosząca taki sam tytuł jak książka wystawa prezentowana w ubiegłym roku w obu stolicach i towarzyszący jej cykl spotkań
i spacerów. Cały projekt wydaje się stanowić pierwszy krok do wpisania MDM -u do rejestru zabytków, na co w pełni zasługuje. A świadczą o tym chociażby zamieszczone w książce zdjęcia – pokazują one bogactwo wciąż zachowanych detali „ekskluzywnego” osiedla zbudowanego dla robotników w samym centrum stolicy. Całkiem liczne ostatnio publikacje i wystawy poświęcone socrealistycznej architekturze, ale też umieszczenie na liście zabytków Pałacu Kultury dowodzą, że mamy do czynienia z powolnym przełomem – przewartościowaniem tego nurtu polskiej architektury XX wieku
- Agnieszka Dąbrowska

MDM / KMA – Warszawa / Berlin. Architektoniczna spuścizna socrealizmu w Warszawie i Berlinie, koncepcja: Maria Wojtysiak, Dom Spotkań z Historią, Warszawa 2011, s.140, cena 54 zł

Warszawa z drona: nowy fotoplan stolicy Jak wygląda Warszawa z lotu ptaka? W stołecznym serwisie mapowym jest już dostępny nowy fotoplan, który powstał na podstawie zdjęć lotniczych wykonanych wiosną tego roku.
Ogrody Ulricha: WXCA rewitalizuje teren przed centrum handlowym Wola Park [NOWE WIZUALIZACJE] Ogrody Ulricha WXCA projektuje jako wielofunkcyjną przestrzeń służącą nie tylko klientom centrum handlowego Wola Park, ale też okolicznym mieszkańcom. Koncepcja powstała na podstawie wielostopniowego procesu konsultacji. Budowa ma się rozpocząć wiosną 2021 roku.
Modernizacja willi na Starym Żoliborzu – Kulczyński Architekt Jedna z ostatnich realizacji pracowni Kulczyński Architekt to przebudowa kilkudziesięcioletniej willi na Starym Żoliborzu. Obiekt zyskał przeszklone skrzydło od strony ogrodu i zupełnie nową aranżację wnętrz.
Ciasteczka na Foksal: Grzegorz Stiasny Mimo estetycznej rezerwy dla eklektycznych fasad uważam, że zdecydowanie trafniejsze etycznie są decyzje remontowania i ratowania tych domów. Nie mam śmiałości niszczenia tego, co stworzyli starsi o pokolenia koledzy po fachu. Cieszą więc odnowione kamienice przy ulicy Foksal. Nawet gdy ich dekoracje – świadectwo minionej epoki – zupełnie nie mieszczą się w moim guście – o modernizacji kamienic na Foksal w Warszawie pisze Grzegorz Stiasny.
Elektrownia Powiśle: architektura i miasto według APA Wojciechowski Architekci Po dwunastu latach od rozpoczęcia prac projektowych Elektrownia Powiśle została udostępniona mieszkańcom. Po zmodernizowanym zespole oprowadzili nas projektanci z APA Wojciechowski Architekci [GALERIA].
Fabryka PZO: zespół biurowo-mieszkalny na warszawskiej Pradze Dobiegła końca realizacja inwestycji pod nazwą Fabryka PZO. W ramach przedsięwzięcia modernizacji poddane zostały zabudowania dawnych zakładów optycznych na Kamionku. Za projekt przebudowy pofabrycznych obiektów odpowiada warszawska pracownia Konkret Architekci.