Architektura MuratorKrytykaNicola Davies, Kupa. Przyrodnicza wycieczka na stronę

Nicola Davies, Kupa. Przyrodnicza wycieczka na stronę

Dla architekta odkrywczy będzie w tej książce wątek urbanistyczny oraz komunikacyjny. Aspekty zrównoważonego rozwoju, odnawialnych źródeł i bioenergii również zostały poruszone. Znamienne są ogrody termitów, złożone z niestrawionego drewna, na których wyrastają grzyby, będące źródłem pokarmu dla insektów, ale też kupa jako budulec – „cegły” wykonywane z mieszaniny gliny i krowich placków – recenzja Łukasza Zagały.

Kupa
NICOLA DAVIES, KUPA. PRZYRODNICZA WYCIECZKA NA STRONĘ, ILUSTRACJE: NEAL LAYTON, TŁUM. JADWIGA JĘDRYAS, WYDAWNICTWO DWIE SIOSTRY 2008

Kupa to coś, co łączy nas wszystkich i na szczęście przydarza się nie tylko architektom, choć lepiej oczywiście, gdy pojawia się w kontekście opisywanym w tej książce niż w przestrzeni! Zabawna i niezwykle interesująca opowieść o tym, jak ważna i tajemnicza jest zwykła… kupa. Jak piszą autorzy: Chociaż w nas, ludziach, mogą one budzić wstręt lub skrępowanie, fakt pozostaje faktem – wszystkie stworzenia robią kupę.

Czytam tę książeczkę już trzeciemu z kolei mojemu dziecku i za każdym razem z humorem odkrywam, jak wiele kryje się w tym niezwykle istotnym dla świata zwierzęcego obiekcie, który z kolei w świecie ludzkim jest chowany pod kołdrę.

Dla architekta odkrywczy będzie wątek urbanistyczny (terytorialny) oraz komunikacyjny. Aspekty zrównoważonego rozwoju, odnawialnych źródeł i bioenergii również zostały poruszone. Znamienne są ogrody termitów złożone z niestrawionego drewna, na których wyrastają grzyby, będące źródłem pokarmu dla insektów, ale też kupa jako budulec – „cegły” wykonywane z mieszaniny gliny i krowich placków.

Całość fantastycznie ilustrowana, co jest zresztą znakiem rozpoznawczym Wydawnictwa Dwie Siostry.

Famosa to nowy model cegły elewacyjnej z kolekcji Terca firmy Wienerberger. Jest odporna na różne warunki atmosferyczne, a także niepalne. Można ją stosować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Dostępna w dwóch formatach – tradycyjnym oraz jego dłuższym odpowiedniku (wersja Long), a także charakterystycznych odcieniach brązu i szarości.
Ceramika budowlana w służbie architektury Program Brick-Design daje ogromne pole do popisu projektantom – zamiast skupiać się na dopasowaniu dostępnych na rynku produktów do swojego pomysłu, mogą nareszcie stworzyć swój własny spersonalizowany produkt, będący autorskim rozwinięciem i urzeczywistnieniem projektu – o innowacjach w dziedzinie wytwarzania ceramiki budowlanej i programie Brick-Design mówi Andrzej Meronk, dyrektor handlowy Röben Polska.
Innowacyjna ceramika budowlana. PREZENTACJA Przedstawiona w Gdańsku prezentacja firmy Röben przedstawiająca nowe, niestandardowe rozwiązania dekoracyjne w cegle oraz innowacyjność w podejściu firmy.
Biała elewacja odporna na zanieczyszczenia: klinkierowa wieża w Antwerpii Budynek mieszkalny o oryginalnej formie wieży wykonano z białej cegły odpornej na zanieczyszczenia powietrza. Obiekt stał się jednym z głównych akcentów nowoczesnej dzielnicy mieszkalnej, powstałej w ramach rewitalizacji poportowych terenów Antwerpii.
Zespół sal gimnastycznych we Wrocławiu Pracownia arch_it Piotr Zybura opracowała projekt rozbudowy Zespołu Szkół Nr 5 na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu. Koncepcja otrzymała wyróżnienie w konkursie Wienerberger Brick Award 2017.
Wszyscy laureaci polskiej edycji konkursu Brick Award 2017 Rozstrzygnięto trzecią polską edycję konkursu Brick Award, w którym nagradzane są najlepsze realizacje z ceramiki budowlanej. Grand Prix otrzymało Muzeum Katyńskie w Warszawie projektu BBGK Architekci.