Architektura MuratorKrytykaPiętnaście młodych gwiazd architektury

Piętnaście młodych gwiazd architektury

Z okazji czwartego spotkania Młodzi do Łodzi zwróciliśmy się do redaktorów naczelnych wiodących zagranicznych magazynów architektonicznych z prośbą o wskazanie najciekawszych pracowni z ich krajów wraz z krótkim uzasadnieniem dokonanego wyboru. Dzięki temu, podobnie jak dziesięć lat temu, możemy przedstawić na łamach „A-m" piętnaście biur architektonicznych o ogromnym potencjale twórczym, intelektualnym, organizacyjnym – pisze Ewa P. Porębska.

Piętnaście młodych gwiazd architektury
Piushaven Harbour Pavilion w Tilburgu. Otwarty w 2018 roku budynek zaprojektowały biura Civic Architects i Bright Urban Futures. Będąc nową atrakcją dawnego portu, służy jako restauracja, otwarty taras widokowy i przystań dla łodzi; FOT. STIJN BOLLAERT/DZIĘKI UPRZEJMOŚCI ARCHITEKTÓW

Piętnaście lat temu na łamach „Architektury-murator" ukazał się tekst irlandzkiego krytyka, wówczas współpracownika londyńskiego „Blueprintu" i kuratora Heinz Architectural Center w Carnegie Museum of Art w Pittsburgu. W związku z organizowanym przez naszą redakcję wydarzeniem Młodzi do Łodzi – pierwszym twórczym spotkaniem dyskusyjnym polskich architektów poniżej czterdziestki – Raymund Ryan we właściwy dla siebie erudycyjny sposób wybrał 10 światowych młodych architektów i pracowni architektonicznych o szczególnym, twórczym potencjale. Dziś, po półtorej dekady, wybór okazał się niezwykle trafny. Dość powiedzieć, że na liście Ryana znaleźli się Greg Lynn, Alejandro Zaera-Polo z Farshid Moussavi (Foreign Office Architects), David Adjaye czy Aires Mateus e Associados. Uczestników ówczesnego spotkania Młodzi do Łodzi także nie trzeba szerzej przedstawiać – to nie tylko dzisiejsi liderzy polskiej architektury, ale często projektanci i biura o międzynarodowej już renomie, by wymienić medusa group, KWK Promes czy Zbigniewa Maćkowa.

Polskie miasta przyszłości oczami młodych Zmniejszy się zjawisko „urban sprawl”, zniknie podział na lepsze i gorsze dzielnice, a nasze aglomeracje będą bardziej zielone i lepiej skomunikowane. To tylko niektóre wnioski z raportu „Polskie Miasta Przyszłości 2050 Oczami Młodych” opracowanego przez wchodzących na rynek architektów, urbanistów i strategów z Politechniki Śląskiej i Warszawskiej oraz Uniwersytetu Warszawskiego.
ForMA 2020: II Forum Młodych Architektów Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej zaprasza na II Forum Młodych Architektów: ForMA 2020. W programie między innymi dyskusja na temat wartości prac projektowych i wyceny wynagrodzeń.
Architektura przyszłości 2020. Zgłoszenia 2020 European Architecture Program Future Architecture to więcej niż konkurs. Organizatorzy programu zapraszają młodych projektantów do nadsyłania innowacyjnych, przełamujących granice koncepcji dotyczących naszego otoczenia. Zwycięskie prace będą prezentowane podczas najważniejszych architektonicznych wydarzeń w całej Europie.
Festiwal Żywych Architektur 2020. Konkurs projektów Założeniem odbywającego się w Montpellier Festiwalu Żywych Architektur jest promowanie twórczości młodych architektów. Organizatorzy czekają na zgłoszenia projektów, które zostaną zrealizowane w przestrzeniach publicznych tego francuskiego miasta.
YoVA4 – młodzi wiedeńscy architekci w Lublinie Ambasada Austrii, Austriackie Forum Kultury i Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej zapraszają na wystawę „YoVA4 – Młodzi wiedeńscy architekci i architekci krajobrazu”.
SARP U40 2019 – Starzy na plaży a młodzi w Lublinie Już wkrótce drugie ogólnopolskie spotkanie młodych architektów SARP U40. Miesięcznik „Architektura-murator” objął wydarzenie patronatem.