Architektura MuratorKrytykaPomysł na dobre pomysły, czyli historia innowacji

Pomysł na dobre pomysły, czyli historia innowacji

Książkę Where Good Ideas Come From: The Natural History of Innovation poleca architekt Michał Stangel

Where good ideas come from - okładka

W swoich erudycyjnych esejach tłumaczących świat Steven Johnson odnosi się do różnych dziedzin nauki i technologii. Kilka lat temu w książce Emergence opisywał powstawanie złożonych systemów z prostych elementów i analogie w funkcjonowaniu mrowiska, ludzkiego mózgu i miast. W najnowszej pracy zajmuje się tym, skąd biorą się dobre pomysły. Temat ujęty jest bardzo szeroko: „idee” oznaczają wszystko: od odkryć naukowych i wynalazków, przez oryginalne utwory, nowe formy organizacji czy współpracy, po pomysł na dobry prezent. Autora interesują nie tyle przebłyski geniuszu, co mechanizmy oraz środowisko życia i pracy, które sprzyjają innowacjom. Takim środowiskiem są chociażby gęste miasta, zapewniające liczne kontakty, interakcje i dostarczające różnorodnych wrażeń. Wśród opisywanych pomysłów, na przykład prasy drukarskiej Gutenberga, teorii ewolucji Darwina czy internetu, znalazł się także eksperymentalny sposób hodowania elementów budynków na rafie koralowej i nowe sposoby wykorzystania danych gromadzonych w miejskich bazach informacji przestrzennych. Główne tezy książki przedstawione są też w krótkiej animacji na portalu youtube.
Michał Stangel

Steven Johnson, Where Good Ideas Come From: The Natural History of Innovation, River Head Books, New York 2010, str. 326

Gdańsk szuka architekta Władze Gdańska ogłosiły konkurs na stanowisko architekta miasta: po raz pierwszy od 1989 roku. Zakres jego obowiązków i kompetencji magistrat wzorował na modelu łódzkim i wrocławskim. Ważne jest nadanie decyzyjnej roli architektowi miasta, aby miał wpływ na kreowanie wizerunku, charakteru oraz skali miasta – mówi „A-m” Zbigniew Reszka.
Inny model uprawiania zawodu: Agata Twardoch Nasz zawód może być realizowany na wiele różnych sposobów. Ten kobiecy może być inny, ale ważne, żeby nie był traktowany jako gorszy. Agata Twardoch, inicjatorka i autorka cyklu Architektki, o swojej pracy badawczej i rozumieniu architektonicznej profesji.
Społeczna rola architekta Kim jest architekt w Polsce roku 2019? Na czym polega zmiana, którą przeszedł ten zawód w ostatnich 30 latach? W jakim obszarze swojej działalności architekci odnieśli największy sukces, a w jakim dotkliwą porażkę ? Co mają do zaoferowania społeczeństwu? I co będą robić w przyszłości ? O społecznej roli architekta i postrzeganiu tej profesji dyskutują zaproszeni przez nas architekci i badacze reprezentujący kilka generacji, które miały szansę uczestniczyć w wielkiej przemianie polskiej architektury po roku 1989: Olgierd Roman Dziekoński, Paweł Jaworski, Wojciech Kotecki, Agnieszka Labus, Michał Wiśniewski, Szymon Wojciechowski i Marta Żakowska.
Stan Berbeć – polski architekt zagranicą W lipcu w centrum sztuki Nei Liicht w Dudelange można było zobaczyć prace Stana Berbecia, który od 1981 roku mieszka i pracuje w Luksemburgu. Na wystawie znalazły się m.in. wykonane wraz z Krzysztofem Bogdanem rysunki architektury wiejskiej w Luksemburgu, której typologią Berbeć zajmował się w czasach, gdy tamtejszemu budownictwu wernakularnemu nie poświęcano większej uwagi, oraz 25 makiet z drewna, które architekt zrealizował we współpracy ze swoim przyjacielem Mirosławem Miruciem – recenzja Céline Courbay.
Zawód architekt: Aleksandra Krzywańska Nie sądzę, by ktokolwiek z idących na studia architektoniczne brał pod uwagę kryzys. Nie kierowało nami to, czy zawód jest opłacalny, tylko czy nas pociąga
Zawód architekt: Dariusz Kozłowski Odkąd razem ze sztuką klasyczną odeszło piękno, architektom pozostało wyłącznie poszukiwanie oryginalności