Architektura MuratorKrytykaRadykalne miasta

Radykalne miasta

McGuirk rozpoczyna swoje rozważania od opisu źródeł porażki modernistycznego myślenia o scentralizowanym planowaniu wielkoskalowych osiedli mieszkalnych, a także pierwszej próby innej odpowiedzi na pytanie o niedobór mieszkań poprzez prezentację peruwiańskiego projektu PREVI – recenzja Pawła Jaworskiego.

Radykalne miasta
Justin McGuirk, Radykalne miasta, Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana 2015

Justin McGuirk w zbiorze reportaży z podróży po Ameryce Łacińskiej opisuje projekty dotyczące mieszkalnictwa i miejskiej przestrzeni publicznej. Realizowano je różnorodnie: odgórnie albo całkowicie oddolnie z wykorzystaniem sił grup nieformalnych w systemie gospodarczym lub z pomocą crowdfundingu i crowdsourcingu.

McGuirk rozpoczyna swoje rozważania od opisu źródeł porażki modernistycznego myślenia o scentralizowanym planowaniu wielkoskalowych osiedli mieszkalnych, a także pierwszej próby innej odpowiedzi na pytanie o niedobór mieszkań poprzez prezentację peruwiańskiego projektu PREVI, którego ideą było zaprojektowanie tylko części struktur oraz pozostawienie ich użytkownikom do dalszego rozwoju. Analiza strategii będących kontynuacją takiego sposobu myślenia lub opierających się na idei akupunktury miejskiej, ale również działań bardziej radykalnych, jak zaangażowanie polityczne architektów i innych specjalistów, służą autorowi do przedstawienia bardzo bliskiego mi wyobrażenia o projektantach jako osobach rozwiązujących problemy projektowe – miejskich graczach czy pokorniejszych i sprytniejszych następcach modernistów.

Ilustrowany atlas architektury Łodzi Centrum Architektury zaprasza na premierę kolejnego przewodnika, tym razem poświęconego architekturze Łodzi. Najważniejsze realizacje miasta zilustrowali Mateusz Gryzło, Hubert Przybyszewski i Maria Łomiak, a tekstami opatrzyli Anna i Błażej Ciarkowscy, łodzianie, znawcy i miłośnicy miasta.
Gdynia obiecana: nowa książka Grzegorza Piątka Nakładem Wydawnictwa W.A.B. wkrótce ukaże się długo wyczekiwana książka Grzegorza Piątka: „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”. Historia rozwoju Gdyni wciąga jak najlepszy kryminał, a jednocześnie napawa czytelnika optymizmem – jeżeli tak wspaniałe miasto powstawało w tak chaotycznych warunkach, to jest jeszcze nadzieja dla naszego kraju – pisze w nocie od wydawcy Agata Twardoch.
Z miasta do miasta. Historie z czterech stron świata Już 31 sierpnia nakładem wydawnictwa Dwie Siostry ukaże się książka „Z miasta do miasta. Historie z czterech stron świata” autorstwa Michała Strzałkowskiego.  To pełna informacji, ciekawostek i świetnych ilustracji Łukasza Majewskiego publikacja o wyjątkowych miastach, miasteczkach i metropoliach z całego świata.
Książki na wakacje 2022: architektoniczne nowości wydawnicze TOP 10 Od lat co miesiąc recenzujemy dla Was najciekawsze książki o architekturze, urbanistyce, wnętrzach i projektowaniu krajobrazu. Tym razem polecamy 10 nowości wydawniczych, w sam raz na letnie nadrabianie zaległości bądź planowanie architektonicznych podróży. Książki na wakacje 2022: TOP 10.
MUR. Ilustrowany atlas architektury Muranowa – pomóż go wydrukować! Centrum Architektury prowadzi zbiórkę na druk ósmego tomu z serii ilustrowanych atlasów warszawskiej architektury. Książkę, tym razem poświęconą dzielnicy Muranów, napisali Beata Chomątowska, Grzegorz Piątek i Katarzyna Uchowicz.
Warszawa rysuje Skopje: nowa publikacja Centrum Architektury Nakładem Centrum Architektury ukazała się książka „Warszawa rysuje Skopje” autorstwa Kingi Nettmann-Multanowskiej. Autorka, od lat niestrudzenie badająca polskie wątki na terenie Gruzji i Macedonii Północnej, odkrywa przed czytelnikiem wciąż mało znaną historię udziału architektów z Polski w odbudowie Skopje po tragicznym trzęsieniu ziemi z 1963 roku.