Architektura MuratorKrytykaReguła i intuicja. O rozwadze i spontaniczności projektowania

Reguła i intuicja. O rozwadze i spontaniczności projektowania

Autor odnosi się do książek, ale wiele z opisanych przez niego zasad, szczególnie tych dotyczących komponowania obrazów, można z pewnością przenieść także na pole architektury. Co ciekawe podane reguły, chociaż odnoszą się do dwu wymiarów, są do zasad kompozycji architektonicznej bardzo podobne – recenzja Piotra Marciniaka.

Reguła i intuicja. O rozwadze i spontaniczności projektowania
Hans Rudolf Bosshard, Reguła i intuicja. O rozwadze i spontaniczności projektowania, D2D.PL 2017

Książka Hansa Rudolfa Bossharda jest frapującą pracą o sztuce tworzenia książek, niewielką objętościowo, bo liczącą zaledwie 83 strony, na których autor zawarł najważniejsze zasady projektowania graficznego. Bosshard – wybitny szwajcarski typograf, twórca ważnych pozycji poświęconych teoretycznym podstawom i metodom typografii – proponuje i weryfikuje ścisłe reguły, wedle których możemy poruszać się po niełatwej dziedzinie przygotowywania publikacji.

Autor odnosi się do książek, ale wiele z opisanych przez niego zasad, szczególnie tych dotyczących komponowania obrazów, można z pewnością przenieść także na pole architektury. Co ciekawe podane reguły, chociaż odnoszą się do dwu wymiarów, są do zasad kompozycji architektonicznej bardzo podobne. Szczególnie cenne wdają się rozważania poświęcone zagadnieniom proporcji, funkcjonalności i formalizmowi, jak również miarom ludzkiego ciała, wedle założeń znanych architektom Villarda de Honnecourta, Albertiego, Leonarda da Vinci czy Le Corbusiera. Jeden z rozdziałów zatytułowany Format książki jako teren budowy wyraźnie wskazuje na konotacje i bliskie relacje z myśleniem przestrzennym. W gruncie rzeczy publikacja ta poświęcona jest wyjaśnianiu uniwersalnych zasad projektowania, ważnych zarówno dla malarza i kompozytora, jak również dla projektanta. Rzecz dla architekta bardzo pomocna, także przy tworzeniu opracowań tekstowych i graficznych.

„Architektura-murator” na BAZARCHU! Już w najbliższy weekend kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek i wydawnictw architektonicznych. W programie m.in. spotkanie autorskie z Czesławem Bieleckim, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz teatralna adaptacja komiksu „Robert Moses. Ukryty władca Nowego Jorku”. Nie zabraknie też „Architektury-murator” ze specjalną ofertą prenumeraty dla wszystkich pasjonatów czytelnictwa!
Czy warto zajmować się projektowaniem liter? Bezpłatna publikacja Otwiera oczy, obala mity, prezentuje świat niezależnych projektantów krojów pisma w Polsce. Cyfrową wersję publikacji „Independent Type” można pobrać bezpłatnie.
MUR. Ilustrowany atlas architektury Muranowa Nakładem Centrum Architektury ukazał się kolejny przewodnik po Warszawie, tym razem poświęcony architekturze Muranowa. Najważniejsze realizacje dzielnicy zilustrowali Kamila Doniec, Maciej Drążkiewicz, Mateusz Gryzło i Maria Łomia, a tekstami opatrzyli Beata Chomątowska, współzałożycielka stowarzyszenia Stacja Muranów, krytyk architektury Grzegorz Piątek i Katarzyna Uchowicz, badaczka z Instytutu Sztuki PAN.
Ilustrowany atlas architektury Łodzi Centrum Architektury zaprasza na premierę kolejnego przewodnika, tym razem poświęconego architekturze Łodzi. Najważniejsze realizacje miasta zilustrowali Mateusz Gryzło, Hubert Przybyszewski i Maria Łomiak, a tekstami opatrzyli Anna i Błażej Ciarkowscy, łodzianie, znawcy i miłośnicy miasta.
Gdynia obiecana: nowa książka Grzegorza Piątka Nakładem Wydawnictwa W.A.B. wkrótce ukaże się długo wyczekiwana książka Grzegorza Piątka: „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”. Historia rozwoju Gdyni wciąga jak najlepszy kryminał, a jednocześnie napawa czytelnika optymizmem – jeżeli tak wspaniałe miasto powstawało w tak chaotycznych warunkach, to jest jeszcze nadzieja dla naszego kraju – pisze w nocie od wydawcy Agata Twardoch.
Z miasta do miasta. Historie z czterech stron świata Już 31 sierpnia nakładem wydawnictwa Dwie Siostry ukaże się książka „Z miasta do miasta. Historie z czterech stron świata” autorstwa Michała Strzałkowskiego.  To pełna informacji, ciekawostek i świetnych ilustracji Łukasza Majewskiego publikacja o wyjątkowych miastach, miasteczkach i metropoliach z całego świata.