Architektura MuratorKrytykaReguła i intuicja. O rozwadze i spontaniczności projektowania

Reguła i intuicja. O rozwadze i spontaniczności projektowania

Autor odnosi się do książek, ale wiele z opisanych przez niego zasad, szczególnie tych dotyczących komponowania obrazów, można z pewnością przenieść także na pole architektury. Co ciekawe podane reguły, chociaż odnoszą się do dwu wymiarów, są do zasad kompozycji architektonicznej bardzo podobne – recenzja Piotra Marciniaka.

Reguła i intuicja. O rozwadze i spontaniczności projektowania
Hans Rudolf Bosshard, Reguła i intuicja. O rozwadze i spontaniczności projektowania, D2D.PL 2017

Książka Hansa Rudolfa Bossharda jest frapującą pracą o sztuce tworzenia książek, niewielką objętościowo, bo liczącą zaledwie 83 strony, na których autor zawarł najważniejsze zasady projektowania graficznego. Bosshard – wybitny szwajcarski typograf, twórca ważnych pozycji poświęconych teoretycznym podstawom i metodom typografii – proponuje i weryfikuje ścisłe reguły, wedle których możemy poruszać się po niełatwej dziedzinie przygotowywania publikacji.

Autor odnosi się do książek, ale wiele z opisanych przez niego zasad, szczególnie tych dotyczących komponowania obrazów, można z pewnością przenieść także na pole architektury. Co ciekawe podane reguły, chociaż odnoszą się do dwu wymiarów, są do zasad kompozycji architektonicznej bardzo podobne. Szczególnie cenne wdają się rozważania poświęcone zagadnieniom proporcji, funkcjonalności i formalizmowi, jak również miarom ludzkiego ciała, wedle założeń znanych architektom Villarda de Honnecourta, Albertiego, Leonarda da Vinci czy Le Corbusiera. Jeden z rozdziałów zatytułowany Format książki jako teren budowy wyraźnie wskazuje na konotacje i bliskie relacje z myśleniem przestrzennym. W gruncie rzeczy publikacja ta poświęcona jest wyjaśnianiu uniwersalnych zasad projektowania, ważnych zarówno dla malarza i kompozytora, jak również dla projektanta. Rzecz dla architekta bardzo pomocna, także przy tworzeniu opracowań tekstowych i graficznych.

MUR. Ilustrowany atlas architektury Muranowa – pomóż go wydrukować! Centrum Architektury prowadzi zbiórkę na druk ósmego tomu z serii ilustrowanych atlasów warszawskiej architektury. Książkę, tym razem poświęconą dzielnicy Muranów, napisali Beata Chomątowska, Grzegorz Piątek i Katarzyna Uchowicz.
Warszawa rysuje Skopje: nowa publikacja Centrum Architektury Nakładem Centrum Architektury ukazała się książka „Warszawa rysuje Skopje” autorstwa Kingi Nettmann-Multanowskiej. Autorka, od lat niestrudzenie badająca polskie wątki na terenie Gruzji i Macedonii Północnej, odkrywa przed czytelnikiem wciąż mało znaną historię udziału architektów z Polski w odbudowie Skopje po tragicznym trzęsieniu ziemi z 1963 roku.
Lista nieobecności: Janusz Sepioł o Archiprzewodniku Roberta Koniecznego i Tomasza Malkowskiego Lista obiektów zebranych w Archiprzewodniku budzi kilka zasadniczych pytań dotyczących całych obszarów nieobecności. Właściwie nie ma tu wsi. Trudno też znaleźć jakieś realizacje urbanistyczne. Nie ma architektury przemysłowej ani obiektów inżynierskich. Państwo jako inwestor, poza sferą kultury, właściwie nie istnieje.
Alcazar: uniwersalna opowieść o patologiach przemysłu budowlanego Nakładem Centrum Architektury wyszedł kolejny komiks. „Alcazar” Simona Lamoureta to fabularyzowana opowieść o pracownikach na indyjskiej budowie, ukazująca nepotyzm, opóźnianie wypłat, przemocowe relacje i łapówkarstwo.
„Architektki” Agaty Twardoch: 19 inspirujących rozmów z wyjątkowymi architektkami „Ta książka powstała ze złości” – pisze autorka we wstępie. „Złości na to, że kobietom w świecie architektury jest trudniej, są mniej doceniane i rzadziej nagradzane. I to nie dlatego, że są niewystarczająco dobre”. Właśnie ukazały się „Architektki” Agaty Twardoch, a my jesteśmy partnerem tej publikacji.
Archiprzewodnik po Polsce: Konieczny i Malkowski tym razem oprowadzają po polskiej architekturze współczesnej „Archiprzewodnik po Polsce” prezentuje nie tylko nowe polskie ikony, nagradzane w najważniejszych konkursach, ale też subiektywny wybór realizacji, które – zdaniem autorów – wyróżniają się innowacyjnym myśleniem o architekturze. Robert Konieczny i Tomasz Malkowski tym razem zabierają nas w podróż po polskich miastach i miasteczkach, wskazując zarówno przełomowe gmachy publiczne, jak i domy jednorodzinne czy obiekty małej architektury.