Architektura MuratorKrytyka„Rozmowy drugie” - krytycy i historycy sztuki o architekturze

„Rozmowy drugie” - krytycy i historycy sztuki o architekturze

W trzecim tomie z serii „Architektura jest najważniejsza” Ewa Mańkowska-Grin rozmawia z historykami sztuki i krytykami architektury: Martą Leśniakowską, Małgorzatą Omilanowską, Martą A. Urbańską, Grzegorzem Piątkiem, Jackiem Purchlą, Romanem Rutkowskim, Kubą Snopkiem i Andrzejem Szczerskim. Premiera książki już 20 maja.

„Rozmowy drugie”

„Rozmowy drugie” to kolejna publikacja z serii „Architektura jest najważniejsza”, poświęconej pamięci architekta i pedagoga prof. Tomasza Mańkowskiego. Po pierwszym tomie, w którym zebrano wywiady z wybitnymi architektami oraz drugim, prezentującym sylwetki kobiet architektek, przyszła kolej na rozmowy z historykami sztuki i krytykami architektury. Biorąc za punkt wyjścia takie tematy jak chaos urbanistyczny, odpowiedzialność za przestrzeń wspólną, niszczenie krajobrazu czy ekologia w projektowaniu i urbanistyce, dyskusja przeradza się w diagnozę sytuacji urbanistycznej i architektonicznej Polski, stawianą w oparciu o konkretne przykłady. Spojrzenie historyków sztuki i krytyków architektury na omawianą problematykę w wielu miejscach różni się znacząco od podejścia architektów – rozmówców pierwszego tomu serii. Rozmówcy zabierają czytelników w podróż nie tylko po Krakowie, Warszawie czy Wrocławiu, lecz także do małych polskich miasteczek i wielkich światowych metropolii, z łatwością poruszając się w przestrzeni różnych kultur i czasów.

„Rozmowy drugie” pod redakcją Ewy Mańkowskiej-Grin
Seria: Architektura jest najważniejsza, tom III
Wydawnictwo EMG, Kraków 2017
Premiera: 20 maja 2017

Kultowe publikacje Muzeum Architektury do pobrania za darmo! Muzeum Architektury we Wrocławiu udostępnia on-line najważniejsze i najbardziej poszukiwane wydawnictwa. Na razie bezpłatnie pobrać można cztery publikacje.
Cztery ściany i dach Reiniera de Graafa. Premiera książki Krakowski Instytut Architektury oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę książki Cztery ściany i dach. Złożona natura prostej profesji oraz na spotkanie z jej autorem Reinierem de Graafem, który jest jednym z partnerów w słynnym holenderskim biurze OMA.
BAZARCH* 2019 Warszawa – nowości, wystawcy, wydarzenia towarzyszące W przedostatni listopadowy weekend odbędzie się w Warszawie kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek o architekturze i mieście. Tradycyjnie towarzyszyć mu będą spotkania z autorami, premiery książek oraz dyskusje i wykłady.
Laka Perspectives 2: projektowanie dla świata przyszłości Głos udzielany jest architektom, urbanistom, inżynierom takich specjalności, jak biodizajn, informatyka albo robotyka, ale taż badaczom środowiska współczesnej mobilności czy sztucznej inteligencji. O drugim tomie Laka Perspectives wydanym przez Fundację Laka pisze Grzegorz Stiasny.
Fragments of Metropolis 3: ekspresjonizm górą Książka ma charakter atlasu, ułożonego według niezbyt zrozumiałego porządku – nie jest on chronologiczny, nie rządzi nim też geografia czy typologia budowli. Na kolejnych stronach zaprezentowano budynki użyteczności publicznej i mieszkalne, czasem obiekty małej architektury. Piszą Pitor Lewicki i Kazimierz Łatak.
Bauhaus – rewolucja sto lat później My – architekci, wykształceni po drugiej wojnie światowej – wywodzimy się wszyscy z Bauhausu. W krótkim, skondensowanym okresie działalności uczelnia wydała ogromny plon w postaci grona architektów i projektantów, projektów i realizacji, przykładów rewolucyjnego wzornictwa, grafiki użytkowej, postaw twórczych i światopoglądów – recenzja Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka.