Architektura MuratorKrytykaSacrum czasoprzestrzeni – reinterpretacja – kontrowersje – świat wartości

Sacrum czasoprzestrzeni – reinterpretacja – kontrowersje – świat wartości

Dla czytelnika „Architektury-murator” najcenniejszy jest trzeci rozdział. Posiłkując się tekstami wielu współczesnych polskich architektów, autor, ksiądz Henryk Nadrowski, porusza zagadnienia bliskie wiernym praktykującym, dla których kontakt z Bogiem równoznaczny jest z obecnością w kościele. Pisze o stosownym otoczeniu świątyni, jej kontakcie z miastem albo przyrodą, o bodźcach które od dziecka rzeźbią swoistą matrycę w pamięci wiernych – recenzja Hanny Faryny-Paszkiewicz.

Sacrum Czasoprzestrzeni – reinterpretacja – kontrowersje – świat wartości
Henryk Nadrowski, Sacrum Czasoprzestrzeni – reinterpretacja – kontrowersje – świat wartości, Wydawnictwo Adam Marszałek 2012

Monumentalna praca księdza Henryka Nadrowskiego dotyczy bodaj wszelkich aspektów przestrzeni sacrum. Autor napisał ją z punktu widzenia osobiście przeżywanej wiary: teorii i praktyki. Tekst ten należy więc traktować jako głęboko doświadczony głos oparty o wiedzę teologiczną. Jednocześnie ksiądz Nadrowski udawania, jak dalece zna i panuje nad „świecką” literaturą przedmiotu, śledzi ją i analizuje. Dla czytelnika „Architekturymurator” najcenniejszy jest trzeci rozdział Urzeczywistnienie sakralizacji. Tu także, posiłkując się bogatą bibliografią, w tym tekstami wielu współczesnych polskich architektów: Szczepana Bauma, Aleksandra Franty, Henryka Buszki czy Jeremiego Królikowskiego, autor porusza zagadnienia bliskie wiernym praktykującym, dla których kontakt z Bogiem równoznaczny jest z obecnością w kościele.

Pisze o stosownym otoczeniu świątyni, jej kontakcie z miastem albo przyrodą, o bodźcach wzrokowych, słuchowych, zapachach – aurze, która od dziecka rzeźbi swoistą matrycę w pamięci wiernych. Skupia się na materiale budowlanym (godząc się także na „ubogi beton”), na roli witraży, gradacji oświetlenia, zalecając światło punktowe lub rozproszone. Poświęca uwagę ciszy – elementowi niezbędnemu kontemplacji. Jego monolog z czytelnikiem dotyka świata zastanego, oswojonego, więc nie daje wskazówek architektom, na których słowo pisane się powołuje ani nie szuka złotego środka, tak by każdy wierny odnalazł się w przestrzeni najbliższej mu świątyni. Podkreśla, że poszukiwania za wszelką cenę grożą swoistą unifikacją stylistyczną, uniformizmem artystycznym, stereotypem strukturalnym. Świadomy, jak trudno znaleźć harmonijny obraz wnętrza świątyni, ostrzega, że należy unikać poklasku i aprobaty tłumów, schlebiania ckliwości i sentymentalizmu. Nie jest to recepta wprost, raczej sugestia, by starannie prześwietlać decyzje o trwałych zmianach w kościelnych wnętrzach, ale także, by krytycznie spojrzeć choćby na stragany z dewocjonaliami, na szerzący się zły gust. Może szkoda, że autor nie posiłkuje się konkretnymi przykładami.

Twórców znaczących realizacji także wymienia rzadko, wręcz dyskretnie (o Barbarze Bieleckiej, projektantce świątyni w Licheniu, pisze tylko, że nawiązuje do baroku).

Książka ma ambicje gruntownego zarysu problemu sacrum w kontekście czasu i przestrzeni. Problem architektury – materialnej otoczki z cegły, drewna czy betonu – pozostaje ważny, ale nie najistotniejszy.

Wspomnienia Jerzego Sołtana po raz pierwszy po polsku Wspomnienia Jerzego Sołtana, publikowane dotąd we fragmentach, dzięki przychylności rodziny architekta i zapałowi Centrum Architektury po raz pierwszy trafiają do polskich czytelników w całości. Książka „On i ja. O architekturze i Le Corbusierze” jest już dostępna w sprzedaży.
Piątek w Łazienkach: nowy przewodnik Grzegorza Piątka „Łazienki Królewskie. Przewodnik po historii i architekturze” Grzegorza Piątka to pierwsza tego typu publikacja wydana nakładem Muzeum Łazienki Królewskie.
Kultowe publikacje Muzeum Architektury do pobrania za darmo! Muzeum Architektury we Wrocławiu udostępnia on-line najważniejsze i najbardziej poszukiwane wydawnictwa. Na razie bezpłatnie pobrać można cztery publikacje.
Cztery ściany i dach Reiniera de Graafa. Premiera książki Krakowski Instytut Architektury oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę książki Cztery ściany i dach. Złożona natura prostej profesji oraz na spotkanie z jej autorem Reinierem de Graafem, który jest jednym z partnerów w słynnym holenderskim biurze OMA.
BAZARCH* 2019 Warszawa – nowości, wystawcy, wydarzenia towarzyszące W przedostatni listopadowy weekend odbędzie się w Warszawie kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek o architekturze i mieście. Tradycyjnie towarzyszyć mu będą spotkania z autorami, premiery książek oraz dyskusje i wykłady.
Laka Perspectives 2: projektowanie dla świata przyszłości Głos udzielany jest architektom, urbanistom, inżynierom takich specjalności, jak biodizajn, informatyka albo robotyka, ale taż badaczom środowiska współczesnej mobilności czy sztucznej inteligencji. O drugim tomie Laka Perspectives wydanym przez Fundację Laka pisze Grzegorz Stiasny.