Architektura MuratorKrytykaSekretne życie drzew

Sekretne życie drzew

Z książki Petera Wohllebena dowiadujemy się m.in., jak wiele aspektów życia obecnych jest w lesie i jak bardzo nie chcemy tego zauważać. Zbieranie dowodów na ich istnienie przypomina zresztą powieści kryminalne, a i literacki język autora nie stara się takiemu wrażeniu zaprzeczać – recenzja Marcina Włodarczyka.

Sekretne życie drzew

My, Polacy, mamy z drzewami problem. Temat w momencie pisania tej recenzji jest gorący, mocno polityczny, a ekologia i polityka często się nam mylą, no i jesteśmy też na każdym kroku „zmylani”. Z moich zawodowych obserwacji wynika, że obecny chaos wycinkowy nigdy nie był poprzedzonym jednoznacznym systemem regulowania kwestii ochrony drzew i zieleni w mieście. Generalnie systemy regulacji nie są mocną stroną polskiego społeczeństwa. Rekomendowana opowieść pokazuje las w sposób magicznie pragmatyczny, co oczywiście dla wielu czytelników może nie mieć związku ze wspomnianymi wyżej problemami dnia codziennego w Polsce. Opowieść o drzewach jest tak ciekawie prowadzona, tak treściwa w informacje, i tak niepozbawiona emocji, że jest dobrą książką dla każdego (potwierdza to jej status europejskiego bestsellera). Dowiadujemy się z niej, jak wiele aspektów życia obecnych jest w lesie i jak bardzo nie chcemy tego zauważać. Zbieranie dowodów na ich istnienie przypomina zresztą powieści kryminalne (według zasady: zauważanie, kojarzenie i dedukcja), a i literacki język autora nie stara się takiemu wrażeniu zaprzeczać. O leśnej sieci internetowej, autonomicznej i stworzonej przez przyrodę, zapewne nikt kto nie czytał książki Wohllebena nie wie, i niech to będzie z mojej strony zarzucona „zanęta” do podjęcia tej przyjemnej i pouczającej lektury. Specjalnie polecam czytanie wszystkim kochającym boazerie, a nie tolerującym grabienia liści.

Cztery ściany i dach Reiniera de Graafa. Premiera książki Krakowski Instytut Architektury oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę książki Cztery ściany i dach. Złożona natura prostej profesji oraz na spotkanie z jej autorem Reinierem de Graafem, który jest jednym z partnerów w słynnym holenderskim biurze OMA.
BAZARCH* 2019 Warszawa – nowości, wystawcy, wydarzenia towarzyszące W przedostatni listopadowy weekend odbędzie się w Warszawie kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek o architekturze i mieście. Tradycyjnie towarzyszyć mu będą spotkania z autorami, premiery książek oraz dyskusje i wykłady.
Laka Perspectives 2: projektowanie dla świata przyszłości Głos udzielany jest architektom, urbanistom, inżynierom takich specjalności, jak biodizajn, informatyka albo robotyka, ale taż badaczom środowiska współczesnej mobilności czy sztucznej inteligencji. O drugim tomie Laka Perspectives wydanym przez Fundację Laka pisze Grzegorz Stiasny.
Fragments of Metropolis 3: ekspresjonizm górą Książka ma charakter atlasu, ułożonego według niezbyt zrozumiałego porządku – nie jest on chronologiczny, nie rządzi nim też geografia czy typologia budowli. Na kolejnych stronach zaprezentowano budynki użyteczności publicznej i mieszkalne, czasem obiekty małej architektury. Piszą Pitor Lewicki i Kazimierz Łatak.
Bauhaus – rewolucja sto lat później My – architekci, wykształceni po drugiej wojnie światowej – wywodzimy się wszyscy z Bauhausu. W krótkim, skondensowanym okresie działalności uczelnia wydała ogromny plon w postaci grona architektów i projektantów, projektów i realizacji, przykładów rewolucyjnego wzornictwa, grafiki użytkowej, postaw twórczych i światopoglądów – recenzja Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka.
Listy Heleny Syrkus – spotkanie promocyjne z autorkami nowej publikacji NIAiU Najnowsza publikacja Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki zawiera wybór korespondencji Heleny Syrkus z jej bliskimi przyjaciółmi i kluczowymi przedstawicielami środowiska architektonicznego: Walterem i Ise Gropiusami, Cornelisem van Eesterenem i jego żoną Fridą Fluck czy Sigfriedem Giedionem. Spotkanie promocyjne już 21 maja.