Architektura MuratorKrytykaŚmierć i życie wielkich miast Ameryki

Śmierć i życie wielkich miast Ameryki

Jane Jacobs była przenikliwą obserwatorką miejskiego życia, dociekliwą dziennikarką śledczą, zaprawioną w bojach działaczką społeczną. Zafascynowana miastem, widziała w nim miejsce niezwykłe, mogące dać człowiekowi nieograniczone możliwości życiowego rozwoju. Jej bunt zrodził się z niezgody na wyraźny upadek tradycyjnego amerykańskiego miasta w latach 50. XX wieku. Na kolejnych 400 stronach książki przeprowadza konsekwentnie zmasowany atak na modernistyczne dogmaty urbanistyczne – recenzja Konrada Grabowieckiego.

Śmierć i życie wielkich miast Ameryki
Jane Jacobs, Śmierć i życie wielkich miast Ameryki, Centrum Architektury 2015

Ta książka to atak na obowiązujące metody planowania i przebudowy miast – taką deklaracją rozpoczyna swoją książkę Jane Jacobs. I rzeczywiście, na kolejnych 400 stronach przeprowadza konsekwentnie zmasowany atak na modernistyczne dogmaty urbanistyczne. Jane Jacobs była przenikliwą obserwatorką miejskiego życia, dociekliwą dziennikarką śledczą, zaprawioną w bojach działaczką społeczną. Zafascynowana miastem, widziała w nim miejsce niezwykłe, mogące dać człowiekowi nieograniczone możliwości życiowego rozwoju. Jej bunt zrodził się z niezgody na wyraźny upadek tradycyjnego amerykańskiego miasta w latach 50. XX wieku.

Pierwszym bodźcem do działania okazał się plan przeprowadzenia nowej autostrady przez jej rodzimą dzielnicę Greenwich Village na Dolnym Manhattanie. Wbrew decyzjom establishmentu Nowego Yorku, udało się jej mobilizując społeczność lokalną, ocalić XIX-wieczną dzielnicę przed destrukcją. Z czasem stała się nieprzejednanym krytykiem wielkich modernistycznych utopii. W bezkrytycznym kopiowaniu idei Miasta Promienistego Le Corbusiera, czy Miasta ogrodów Ebenezera Howarda widziała przyczynę upadku śródmieść, oraz niekontrolowanego rozrostu olbrzymich przedmieść. Upatrywała w tym źródła zanikania bogactwa więzi społecznych oferowanych przez tradycyjne intensywnie zabudowane miasto. Najgroźniejszą bronią Jane Jacobs w starciu z tuzami modernizmu okazał się jej zdrowy rozsądek.

Kultowe publikacje Muzeum Architektury do pobrania za darmo! Muzeum Architektury we Wrocławiu udostępnia on-line najważniejsze i najbardziej poszukiwane wydawnictwa. Na razie bezpłatnie pobrać można cztery publikacje.
Cztery ściany i dach Reiniera de Graafa. Premiera książki Krakowski Instytut Architektury oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę książki Cztery ściany i dach. Złożona natura prostej profesji oraz na spotkanie z jej autorem Reinierem de Graafem, który jest jednym z partnerów w słynnym holenderskim biurze OMA.
BAZARCH* 2019 Warszawa – nowości, wystawcy, wydarzenia towarzyszące W przedostatni listopadowy weekend odbędzie się w Warszawie kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek o architekturze i mieście. Tradycyjnie towarzyszyć mu będą spotkania z autorami, premiery książek oraz dyskusje i wykłady.
Laka Perspectives 2: projektowanie dla świata przyszłości Głos udzielany jest architektom, urbanistom, inżynierom takich specjalności, jak biodizajn, informatyka albo robotyka, ale taż badaczom środowiska współczesnej mobilności czy sztucznej inteligencji. O drugim tomie Laka Perspectives wydanym przez Fundację Laka pisze Grzegorz Stiasny.
Fragments of Metropolis 3: ekspresjonizm górą Książka ma charakter atlasu, ułożonego według niezbyt zrozumiałego porządku – nie jest on chronologiczny, nie rządzi nim też geografia czy typologia budowli. Na kolejnych stronach zaprezentowano budynki użyteczności publicznej i mieszkalne, czasem obiekty małej architektury. Piszą Pitor Lewicki i Kazimierz Łatak.
Bauhaus – rewolucja sto lat później My – architekci, wykształceni po drugiej wojnie światowej – wywodzimy się wszyscy z Bauhausu. W krótkim, skondensowanym okresie działalności uczelnia wydała ogromny plon w postaci grona architektów i projektantów, projektów i realizacji, przykładów rewolucyjnego wzornictwa, grafiki użytkowej, postaw twórczych i światopoglądów – recenzja Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka.