Architektura MuratorKrytykaSocialist Modernism in Romania and the Republic of Moldova

Socialist Modernism in Romania and the Republic of Moldova

Album fotograficzny ukazuje tytułowy socjalistyczny modernizm jako jednolicie szary, ale przebogaty w formę i detal okres. Budynki – niektóre mocno już nadgryzione zębem czasu – zachwycają przemyślnymi bryłami, fasadami oraz fantazyjnym użyciem betonu i stali – recenzja Jacka Krycha.

Socialist Modernism in Romania and the Republic of Moldova
D. Rusu, S. Varenic, A. Trandafiropol, Socialist Modernism in Romania and The Republic of Moldova, B.A.C.U 2017

Książka Socialist Modernism in Romania and The Republic of Moldova to album fotograficzny, który dokumentuje teraźniejszy stan architektury powstałej w epoce socjalizmu na terenach obecnej Rumunii i Republiki Mołdawii.

Znalazły się tu budynki mieszkalne, kultury, edukacji, sportu, wypoczynku, administracji i przemysłu. Zdjęcia wykonane na przestrzeni ostatnich lat ukazują tytułowy socjalistyczny modernizm jako jednolicie szary, ale przebogaty w formę i detal okres. Budynki – niektóre mocno już nadgryzione zębem czasu – zachwycają przemyślnymi bryłami, fasadami oraz fantazyjnym użyciem betonu i stali. Album przedstawia niebywałe wręcz żelbetowe formy przestrzenne obiektów, których konstrukcja tworzy architekturę, a technologia żelbetu, w jakiej są wykonane, staje się materiałem kreującym delikatny detal. Najbardziej uderzające są na zdjęciach koronki elewacji. Totalny, mocny, powtarzalny, należący do różnej skali obiektów i różnej wielkości ornament, stanowiący opakowanie kubatury, wart jest chwili zatrzymania i podziwu. Zdjęcia żelbetowych budynków wywołują refleksję nad przemijaniem technologii, kierunków czy stylów. Wydaje się, że do pełni szczęścia brak w albumie tylko rzutów i przekrojów. Prawdopodobnie jednak nie ma ich specjalnie, bo założeniem autorów książki było ukazanie architektury socjalistycznego modernizmu jako rzeźby, gry brył, światła i cienia.

Autor: Jacek Krych
Kultowe publikacje Muzeum Architektury do pobrania za darmo! Muzeum Architektury we Wrocławiu udostępnia on-line najważniejsze i najbardziej poszukiwane wydawnictwa. Na razie bezpłatnie pobrać można cztery publikacje.
Cztery ściany i dach Reiniera de Graafa. Premiera książki Krakowski Instytut Architektury oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę książki Cztery ściany i dach. Złożona natura prostej profesji oraz na spotkanie z jej autorem Reinierem de Graafem, który jest jednym z partnerów w słynnym holenderskim biurze OMA.
BAZARCH* 2019 Warszawa – nowości, wystawcy, wydarzenia towarzyszące W przedostatni listopadowy weekend odbędzie się w Warszawie kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek o architekturze i mieście. Tradycyjnie towarzyszyć mu będą spotkania z autorami, premiery książek oraz dyskusje i wykłady.
Laka Perspectives 2: projektowanie dla świata przyszłości Głos udzielany jest architektom, urbanistom, inżynierom takich specjalności, jak biodizajn, informatyka albo robotyka, ale taż badaczom środowiska współczesnej mobilności czy sztucznej inteligencji. O drugim tomie Laka Perspectives wydanym przez Fundację Laka pisze Grzegorz Stiasny.
Fragments of Metropolis 3: ekspresjonizm górą Książka ma charakter atlasu, ułożonego według niezbyt zrozumiałego porządku – nie jest on chronologiczny, nie rządzi nim też geografia czy typologia budowli. Na kolejnych stronach zaprezentowano budynki użyteczności publicznej i mieszkalne, czasem obiekty małej architektury. Piszą Pitor Lewicki i Kazimierz Łatak.
Bauhaus – rewolucja sto lat później My – architekci, wykształceni po drugiej wojnie światowej – wywodzimy się wszyscy z Bauhausu. W krótkim, skondensowanym okresie działalności uczelnia wydała ogromny plon w postaci grona architektów i projektantów, projektów i realizacji, przykładów rewolucyjnego wzornictwa, grafiki użytkowej, postaw twórczych i światopoglądów – recenzja Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka.