Architektura MuratorKrytykaSocialist Modernism in Romania and the Republic of Moldova

Socialist Modernism in Romania and the Republic of Moldova

Album fotograficzny ukazuje tytułowy socjalistyczny modernizm jako jednolicie szary, ale przebogaty w formę i detal okres. Budynki – niektóre mocno już nadgryzione zębem czasu – zachwycają przemyślnymi bryłami, fasadami oraz fantazyjnym użyciem betonu i stali – recenzja Jacka Krycha.

Socialist Modernism in Romania and the Republic of Moldova
D. Rusu, S. Varenic, A. Trandafiropol, Socialist Modernism in Romania and The Republic of Moldova, B.A.C.U 2017

Książka Socialist Modernism in Romania and The Republic of Moldova to album fotograficzny, który dokumentuje teraźniejszy stan architektury powstałej w epoce socjalizmu na terenach obecnej Rumunii i Republiki Mołdawii.

Znalazły się tu budynki mieszkalne, kultury, edukacji, sportu, wypoczynku, administracji i przemysłu. Zdjęcia wykonane na przestrzeni ostatnich lat ukazują tytułowy socjalistyczny modernizm jako jednolicie szary, ale przebogaty w formę i detal okres. Budynki – niektóre mocno już nadgryzione zębem czasu – zachwycają przemyślnymi bryłami, fasadami oraz fantazyjnym użyciem betonu i stali. Album przedstawia niebywałe wręcz żelbetowe formy przestrzenne obiektów, których konstrukcja tworzy architekturę, a technologia żelbetu, w jakiej są wykonane, staje się materiałem kreującym delikatny detal. Najbardziej uderzające są na zdjęciach koronki elewacji. Totalny, mocny, powtarzalny, należący do różnej skali obiektów i różnej wielkości ornament, stanowiący opakowanie kubatury, wart jest chwili zatrzymania i podziwu. Zdjęcia żelbetowych budynków wywołują refleksję nad przemijaniem technologii, kierunków czy stylów. Wydaje się, że do pełni szczęścia brak w albumie tylko rzutów i przekrojów. Prawdopodobnie jednak nie ma ich specjalnie, bo założeniem autorów książki było ukazanie architektury socjalistycznego modernizmu jako rzeźby, gry brył, światła i cienia.

Autor: Jacek Krych
Monotowns: fotograficzna podróż przez monomiasta na peryferiach byłego ZSRR „Monotowns” to kontynuacja serii, zapoczątkowanej przez książki „Concrete Siberia” i „Eastern Blocks”. Tym razem Zupagrafika zaprasza czytelników w podróż po rosyjskich monomiastach.
Historia architektoniczno-kryminalna o termach w Vals Petera Zumthora „Uwodzenie. Historia architektoniczno-kryminalna” to komiks noir opowiadający m.in. o jednym z arcydzieł Petera Zumthora: zespole term w Vals w szwajcarskiej Gryzonii. Dzięki Centrum Architektury ceniony komiks Lucasa Harariego dostępny jest teraz po polsku.
Wszystko składane. Rower, aparat i przedmieścia: premiera książki i dyskusja z autorem Fundacja Bęc Zmiana zaprasza na premierę książki „Wszystko składane”, będącej zapisem kilkunastu wypraw fotografa Macieja Rawluka na przedmieścia Warszawy. W dyskusji z udziałem autora udział wezmą: Olga Drenda, Jakub Gondorowicz, Adam Mazur i Robert Zydel.
„Najlepsze miasto świata” w finale Nagrody Literackiej Nike Ogłoszono finalistów tegorocznej Nagrody Literackiej Nike. W finałowej siódemce jest „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949” Grzegorza Piątka. Przypominamy recenzję książki, jaka ukazała się na łamach „Architektury-murator”.
Maksimum śląskiej architektury Przewodnik był dobrą okazją, by śmielej oddzielić budownictwo od architektury. Ale książkę cechuje maksymalistyczne podejście: prezentacja aż 120 realizacji – Hanna Faryna-Paszkiewicz recenzuje książkę Anny Syski „Spodek w Zenicie. Przewodnik po architekturze lat 1945-1989 w województwie śląskim”. Tylko w wydaniu cyfrowym: fragment publikacji do pobrania.
ŚRÓD PN. Ilustrowany atlas architektury Śródmieścia Północnego Centrum Architektury zaprasza na premierę kolejnego przewodnika po Warszawie, tym razem poświęconego architekturze Śródmieścia Północnego. Najważniejsze realizacje dzielnicy zilustrowali Kamila Doniec, Maciek Drążkiewicz, Mateusz Gryzło, Maria Łomiak i Peter Łyczkowski, a tekstami opatrzyli varsavianista Michał Kempiński i historyczka sztuki Ewa Ziajkowska.