Nowy Jork. Wystawa Światowa 1964. W oddali symbol wystawy – stalowa Unisfera

i

Autor: Archiwum Architektury Nowy Jork. Wystawa Światowa 1964. W oddali symbol wystawy – stalowa Unisfera

Świat przyszłości w Fotoplastikonie

2015-11-24 19:59

Jeszcze tylko do 5 grudnia dzięki stereoskopowym zdjęciom, prezentowanym w warszawskim Fotoplastikonie, możemy przenieść się w pełne optymizmu lata 60., podziwiać architekturę, wielkie wynalazki i wizjonerskie plany na przyszłość, które podsuwano gościom EXPO w Nowym Jorku (1964 rok) i Wystawy Osiągnięć Gospodarki Narodowej ZSRR w Moskwie (1960 rok).

Niecały miesiąc temu zakończyło się ogłoszone wielkim sukcesem EXPO w Mediolanie, tymczasem w Warszawie możemy znowu poczuć atmosferę wielkiej światowej wystawy, a nawet dwu. Rosjanie prezentują przede wszystkim rakiety, stacje kosmiczne i sputniki. Amerykanie wiele przełomowych wyznalazków, które stosowane są do dzisiaj, na przykład komputery, ale też samochody swoich najważniejszych producentów, amfibie i dom przyszłości. Niezwykły jest kontrast pomiędzy lekką, kolorową, futurystyczną architekturą pawilonów na wystawie w Nowym Jorku i monumentalnymi, historycznymi formami obiektów moskiewskich. Rakiety pokazywane były tam w halach o stalowej konstrukcji jak z XIX wieku, a Pawilon „Kosmos” kojarzyć się może z egipską świątynią.

Tę „archeologię przyszłości” uprawiamy dzięki drewnianej machinie z wizjerami – zdecydowanie należącej już do przeszłości, ale kiedyś również będącej symbolem nowoczesności. Fotoplastikon w Alejach Jerozolimskich 51 to unikalne urządzenie, jakim może pochwalić się niewiele miast na świecie. Powstał na początku XX wieku i z małymi przerwami działał przez całe stulecie, zachowując pierwotną lokalizację. Stereoskopowe fotografie pokazywane na wystawie „DWIE DROGI DO PRZYSZŁOŚCI. Technologia jutra na wystawach światowych lat 60.” pochodzą właśnie z liczącej kilka tysięcy zdjęć kolekcji stołecznego Fotoplastikonu.

Wystawę można oglądać w ramach 10. edycji festiwalu „Niewinni Czarodzieje”, który w tym roku poświęcony jest fantastyce naukowej. Organizatorem wydarzenia jest Muzeum Powstania Warszawskiego.

Fotoplastikon, Al. Jerozolimskie 51

Otwarte: 10.00-18.00, z wyjątkiem poniedziałków

Cena: bilet normalny: 4 zł, ulgowy: 2 zł (w niedzielę wstęp wolny)