Od szałasów do drapaczy chmur! Wraca najpiękniejszy komiks naszego dzieciństwa – tak reklamowane jest nowe wydanie Sztuki budowania Jana Knothe, architekta, grafika i popularyzatora architektury.
Jan Knothe, Sztuka budowania, Karakter 2015
Książkę po 47 latach wznowił krakowski Karakter w nowym, ale wzorowanym na dawnym opracowaniu graficznym Przemka Dębowskiego. Publikacja ma blisko 500 stron, w tym 800 ilustracji wykonanych przez wybitnego rysownika, jakim był Jan Knothe. Rysunki tego warszawskiego architekta, związanego z Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej, znamy między innymi ze słynnego Sześcioletniego Planu Odbudowy Warszawy (1951), ale także na przykład z tomików poezji Gałczyńskiego. Knothe był też współprojektantem najbardziej prestiżowych inwestycji realizowanych w powojennej Warszawie – Trasy W-Z, MDM-u czy gmachu Ministerstwa Rolnictwa. Pisał i wydawał wiersze, felietony, książki z bajkami dla dzieci oraz reportaże. Sztuka budowania to przegląd najważniejszych budynków i konstrukcji od początku dziejów po secesję i pierwsze drapacze chmur. Przede wszystkim dla młodszych czytelników, choć również nieco starsi miłośnicy pięknej książki i architektury będą usatysfakcjonowani.
„Poradnik Aktywności Lokalnej. Działamy dla Pragi. Порадник З Активізації Місцевої Громади. Діємо для Праги” to pierwsza publikacja wydana po polsku i ukraińsku, mająca na celu ułatwienie orientowania się w tym, jak działać na rzecz lokalnej wspólnoty i najbliższego otoczenia oraz jak korzystać z przywilejów i obowiązków obywatelskich.
Grzegorz Piątek został laureatem Paszportów POLITYKI za swoją nową książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”. To znakomita opowieść o mieście, która stawia pytanie o modernizację – uzasadniało jury.
Katowicki SARP zaprasza na premierę książki „Mistrzowie Architektury 2004-2021”. Publikacja to nie tylko album prezentujący najważniejsze światowe realizacje, ale też reportaż przedstawiający ostatnie kilkanaście lat działalności katowickiego oddziału stowarzyszenia.
Na 17 grudnia zaplanowano premierę kolejnego poradnika dobrych praktyk architektonicznych, tym razem poświęconego architekturze socmodernizmu. Publikacja z jednej strony pełni funkcję praktycznej instrukcji dla architektów, inwestorów i zarządców nieruchomości w przystępny sposób wyjaśniającej, jak prowadzić odpowiednie konserwacje i remonty, z drugiej – subiektywnego przewodnika po socmodernistycznej architekturze stolicy.
Już w najbliższy weekend kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek i wydawnictw architektonicznych. W programie m.in. spotkanie autorskie z Czesławem Bieleckim, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz teatralna adaptacja komiksu „Robert Moses. Ukryty władca Nowego Jorku”. Nie zabraknie też „Architektury-murator” ze specjalną ofertą prenumeraty dla wszystkich pasjonatów czytelnictwa!
Otwiera oczy, obala mity, prezentuje świat niezależnych projektantów krojów pisma w Polsce. Cyfrową wersję publikacji „Independent Type” można pobrać bezpłatnie.