Architektura MuratorKrytykaSztuka budowania od nowa

Sztuka budowania od nowa

Od szałasów do drapaczy chmur! Wraca najpiękniejszy komiks naszego dzieciństwa – tak reklamowane jest nowe wydanie Sztuki budowania Jana Knothe, architekta, grafika i popularyzatora architektury.

Sztuka budowania od nowa
Jan Knothe, Sztuka budowania, Karakter 2015

Książkę po 47 latach wznowił krakowski Karakter w nowym, ale wzorowanym na dawnym opracowaniu graficznym Przemka Dębowskiego. Publikacja ma blisko 500 stron, w tym 800 ilustracji wykonanych przez wybitnego rysownika, jakim był Jan Knothe. Rysunki tego warszawskiego architekta, związanego z Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej, znamy między innymi ze słynnego Sześcioletniego Planu Odbudowy Warszawy (1951), ale także na przykład z tomików poezji Gałczyńskiego. Knothe był też współprojektantem najbardziej prestiżowych inwestycji realizowanych w powojennej Warszawie – Trasy W-Z, MDM-u czy gmachu Ministerstwa Rolnictwa. Pisał i wydawał wiersze, felietony, książki z bajkami dla dzieci oraz reportaże. Sztuka budowania to przegląd najważniejszych budynków i konstrukcji od początku dziejów po secesję i pierwsze drapacze chmur. Przede wszystkim dla młodszych czytelników, choć również nieco starsi miłośnicy pięknej książki i architektury będą usatysfakcjonowani.

Działamy dla Pragi: poradnik aktywności lokalnej po polsku i ukraińsku „Poradnik Aktywności Lokalnej. Działamy dla Pragi. Порадник З Активізації Місцевої Громади. Діємо для Праги” to pierwsza publikacja wydana po polsku i ukraińsku, mająca na celu ułatwienie orientowania się w tym, jak działać na rzecz lokalnej wspólnoty i najbliższego otoczenia oraz jak korzystać z przywilejów i obowiązków obywatelskich.
Grzegorz Piątek laureatem Paszportów POLITYKI za książkę „Gdynia obiecana” Grzegorz Piątek został laureatem Paszportów POLITYKI za swoją nową książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”. To znakomita opowieść o mieście, która stawia pytanie o modernizację – uzasadniało jury.
Premiera książki „Mistrzowie Architektury 2004-2021” Katowicki SARP zaprasza na premierę książki „Mistrzowie Architektury 2004-2021”. Publikacja to nie tylko album prezentujący najważniejsze światowe realizacje, ale też reportaż przedstawiający ostatnie kilkanaście lat działalności katowickiego oddziału stowarzyszenia.
Socmodernizm: nowy poradnik dobrych praktyk architektonicznych Na 17 grudnia zaplanowano premierę kolejnego poradnika dobrych praktyk architektonicznych, tym razem poświęconego architekturze socmodernizmu. Publikacja z jednej strony pełni funkcję praktycznej instrukcji dla architektów, inwestorów i zarządców nieruchomości w przystępny sposób wyjaśniającej, jak prowadzić odpowiednie konserwacje i remonty, z drugiej – subiektywnego przewodnika po socmodernistycznej architekturze stolicy.
„Architektura-murator” na BAZARCHU! Już w najbliższy weekend kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek i wydawnictw architektonicznych. W programie m.in. spotkanie autorskie z Czesławem Bieleckim, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz teatralna adaptacja komiksu „Robert Moses. Ukryty władca Nowego Jorku”. Nie zabraknie też „Architektury-murator” ze specjalną ofertą prenumeraty dla wszystkich pasjonatów czytelnictwa!
Czy warto zajmować się projektowaniem liter? Bezpłatna publikacja Otwiera oczy, obala mity, prezentuje świat niezależnych projektantów krojów pisma w Polsce. Cyfrową wersję publikacji „Independent Type” można pobrać bezpłatnie.