Architektura MuratorKrytykaWalter Isaacson, Steve Jobs

Walter Isaacson, Steve Jobs

Jobs uważał, że najważniejszym elementem dobrego wzornictwa jest intuicyjna łatwość obsługi. Myślę, że zrozumienie jego geniuszu może być szczególnie inspirujące dla architektów – recenzja Marka Dunikowskiego.

Walter Isaacson, Steve Jobs
Walter Isaacson, Steve Jobs, Insignis Media 2011

Nie jest to nowa książka. Jednakże myślę, że warto do niej wracać. Myślę również, że zrozumienie geniuszu Jobsa może być szczególnie inspirujące dla architektów. Steve Jobs w 1981 roku pojechał na międzynarodową konferencję wzornictwa do Aspen. Tam też zetknął się pierwszy raz z filozofią wzornictwa ruchu Bauhaus. Również – dwa lata później – w tymże Aspen, w przemowie, którą wygłosił publicznie, przyznał się do olbrzymiego upodobania do stylu Bauhaus, a maksymy wygłaszane przez Miesa van der Rohe i Waltera Gropiusa, takie jak Bóg tkwi w szczegółach czy mniej znaczy więcej, stały się dla niego święte. Zaś mantrą Apple pozostały słowa z reklamówki: prostota to szczyt wyrafinowania.

Jobs uważał, że najważniejszym elementem dobrego wzornictwa jest intuicyjna łatwość obsługi. Kluczem do ponadczasowego sukcesu produktów Apple, jest następujące stwierdzenie założyciela tej firmy: w naszym wzornictwie najważniejsze jest to, by nasze produkty były intuicyjnie oczywiste.

Symbolem wielkości giganta z Cupertino stał się iPhone, który przez blogerów natychmiast został ochrzczony mianem „Telefonu Boga”. IPhone zapisze się już na zawsze w historii niezwykłego mariażu technologii i wzornictwa. Mojego przyjaciela, katowickiego architekta Ryszarda Jurkowskiego, który nieustająco stara się udowodnić mi wyższość Samsunga Galaxy nad iPhonem, traktuję więc z oczywistym rozbawieniem.

Działamy dla Pragi: poradnik aktywności lokalnej po polsku i ukraińsku „Poradnik Aktywności Lokalnej. Działamy dla Pragi. Порадник З Активізації Місцевої Громади. Діємо для Праги” to pierwsza publikacja wydana po polsku i ukraińsku, mająca na celu ułatwienie orientowania się w tym, jak działać na rzecz lokalnej wspólnoty i najbliższego otoczenia oraz jak korzystać z przywilejów i obowiązków obywatelskich.
Grzegorz Piątek laureatem Paszportów POLITYKI za książkę „Gdynia obiecana” Grzegorz Piątek został laureatem Paszportów POLITYKI za swoją nową książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”. To znakomita opowieść o mieście, która stawia pytanie o modernizację – uzasadniało jury.
Premiera książki „Mistrzowie Architektury 2004-2021” Katowicki SARP zaprasza na premierę książki „Mistrzowie Architektury 2004-2021”. Publikacja to nie tylko album prezentujący najważniejsze światowe realizacje, ale też reportaż przedstawiający ostatnie kilkanaście lat działalności katowickiego oddziału stowarzyszenia.
Socmodernizm: nowy poradnik dobrych praktyk architektonicznych Na 17 grudnia zaplanowano premierę kolejnego poradnika dobrych praktyk architektonicznych, tym razem poświęconego architekturze socmodernizmu. Publikacja z jednej strony pełni funkcję praktycznej instrukcji dla architektów, inwestorów i zarządców nieruchomości w przystępny sposób wyjaśniającej, jak prowadzić odpowiednie konserwacje i remonty, z drugiej – subiektywnego przewodnika po socmodernistycznej architekturze stolicy.
„Architektura-murator” na BAZARCHU! Już w najbliższy weekend kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek i wydawnictw architektonicznych. W programie m.in. spotkanie autorskie z Czesławem Bieleckim, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz teatralna adaptacja komiksu „Robert Moses. Ukryty władca Nowego Jorku”. Nie zabraknie też „Architektury-murator” ze specjalną ofertą prenumeraty dla wszystkich pasjonatów czytelnictwa!
Czy warto zajmować się projektowaniem liter? Bezpłatna publikacja Otwiera oczy, obala mity, prezentuje świat niezależnych projektantów krojów pisma w Polsce. Cyfrową wersję publikacji „Independent Type” można pobrać bezpłatnie.