Architektura MuratorKrytykaWitold Rybczyński, Jak działa architektura. Przybornik humanisty

Witold Rybczyński, Jak działa architektura. Przybornik humanisty

To książka, która dla architekta powinna być literackim uzupełnieniem nieśmiertelnego Neuferta i komputerowych programów budowlanych, która przypomina, że architektura to coś żywego, a projekt to nie załącznik do faktury, ale początek realizacji budynku, którego oglądanie przez innych wystawi nam świadectwo architektonicznej moralności – recenzja Sławomira Gzella.

Jak działa architektura?
WITOLD RYBCZYŃSKI, JAK DZIAŁA ARCHITEKTURA. PRZYBORNIK HUMANISTY, KARAKTER 2014

Ta książka potrzebna jest szczególnie dziś, kiedy – jak się okazuje – na architekturze i mieście znają się wszyscy. Nie wiem, czy Rybczyński – urodzony w Wielkiej Brytanii polskiego pochodzenia architekt, pisarz i wykładowca amerykańskich i kanadyjskich uniwersytetów – w to wierzy, czy też nie, ale cierpliwość i dokładność, z jaką przedstawia czytelnikowi poszczególne elementy budynku, każe nazywać jego właśnie wydaną książkę Jak działa architektura. Przybornik humanisty podręcznikiem rozumienia architektury.

Czyli wiary w powszechną wiedzę o niej Rybczyński raczej nie ma, ale nie mówi tego wprost, chowając dydaktykę za eleganckim zwrotem „przybornik humanisty”. Jest to rodzaj usprawiedliwionej pułapki na zawziętych i niedouczonych dyskutantów, którzy nazwy „podręcznik dla początkujących” mogliby nie przełknąć, ale nazwani „humanistami”, książkę przeczytają, ucząc się tego co trzeba. Dowiedzą się wtedy, jak czytać plany budynków, jak pomysł zamienia się w zbudowany konkret, ile możliwości daje coś tak wydawałoby się oczywistego jak ściana, strop i podłoga.

Jest to książka, która dla architekta powinna być literackim uzupełnieniem nieśmiertelnego Neuferta i komputerowych programów budowlanych. Jest to książka, która przypomina, że architektura to coś żywego, a projekt to nie załącznik do faktury, ale początek realizacji budynku, którego oglądanie przez innych wystawi nam świadectwo architektonicznej moralności.

Piątek w Łazienkach: nowy przewodnik Grzegorza Piątka „Łazienki Królewskie. Przewodnik po historii i architekturze” Grzegorza Piątka to pierwsza tego typu publikacja wydana nakładem Muzeum Łazienki Królewskie.
Kultowe publikacje Muzeum Architektury do pobrania za darmo! Muzeum Architektury we Wrocławiu udostępnia on-line najważniejsze i najbardziej poszukiwane wydawnictwa. Na razie bezpłatnie pobrać można cztery publikacje.
Cztery ściany i dach Reiniera de Graafa. Premiera książki Krakowski Instytut Architektury oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę książki Cztery ściany i dach. Złożona natura prostej profesji oraz na spotkanie z jej autorem Reinierem de Graafem, który jest jednym z partnerów w słynnym holenderskim biurze OMA.
BAZARCH* 2019 Warszawa – nowości, wystawcy, wydarzenia towarzyszące W przedostatni listopadowy weekend odbędzie się w Warszawie kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek o architekturze i mieście. Tradycyjnie towarzyszyć mu będą spotkania z autorami, premiery książek oraz dyskusje i wykłady.
Laka Perspectives 2: projektowanie dla świata przyszłości Głos udzielany jest architektom, urbanistom, inżynierom takich specjalności, jak biodizajn, informatyka albo robotyka, ale taż badaczom środowiska współczesnej mobilności czy sztucznej inteligencji. O drugim tomie Laka Perspectives wydanym przez Fundację Laka pisze Grzegorz Stiasny.
Fragments of Metropolis 3: ekspresjonizm górą Książka ma charakter atlasu, ułożonego według niezbyt zrozumiałego porządku – nie jest on chronologiczny, nie rządzi nim też geografia czy typologia budowli. Na kolejnych stronach zaprezentowano budynki użyteczności publicznej i mieszkalne, czasem obiekty małej architektury. Piszą Pitor Lewicki i Kazimierz Łatak.