Architektura MuratorKrytykaZiemowit Szczerek, Siódemka

Ziemowit Szczerek, Siódemka

Siódemka, szós polskich królowa, droga która jest kręgosłupem polskiego państwa. Szczerek wydestylował z tego wiedźmiński napój, częstuje i porywa w drogę. Gna jak Kowalski w Znikającym punkcie, jakby chciał uciec od tych wszystkich obrazów – recenzja Marcina Bratańca.

Ziemowit Szczerek, Siódemka
Ziemowit Szczerek, Siódemka, Korporacja Ha!Art 2014

Kraków. Michałowice. Słomniki. Miechów. Książ. Wodzisław. Jędrzejów. Kielce. I jeszcze – gdzieś tam dalej – Radom. Prędzej czy później Warszawa, bo tam będzie Bardzo Ważna Sprawa. Siódemka, szós polskich królowa, droga która jest kręgosłupem polskiego państwa.

Jadę do urzędów, żeby sto kilometrów dalej złożyć podpis „za zgodność z oryginałem”, jadę na budowę, żeby tłumaczyć, że styropian to wróble szybko wydziobią. Jadę. Dom – pracownia – budowa – dom – urząd – dom. Jadę i nie jestem sam. Jeździ mały biznes i większy biznes, przedstawiciele handlowi od przedstawiania handlu, dziennikarze od notowania notek i robotnicy do gładzenia gładzi. Po drodze staropolskie kebaby, staropolskie wiadukty ze staropolskimi murale, staropolskie stacje benzynowe, na które zajeżdżają młodopolscy młodzieńcy. Wszędzie reklamy, tablice, folia, opony i skup palet. HOCKI-KLOCKI HAMULCOWE SPÓŁKA Z O.O, AGENCJA OCHRONY TEMUDŻYN, GRUZ PRZYJMĘ I ZESPAWAM WSZYSTKO. I wszystkie siedem cudów Siódemki.

Szczerek wydestylował z tego wiedźmiński napój, częstuje i porywa w drogę. Gna jak Kowalski w Znikającym punkcie, jakby chciał uciec od tych wszystkich obrazów. Jakby możliwe było oderwanie się, jakby dało się zostawić, gdzieś z tyłu albo z boku ten prodżekt Polska, który kilka razy nie wypalił, a teraz znów jest odpalony i terkocze, działa jakoś, pyr-pyr, pyr -pyr (…). Jutro znowu jadę.

Książki na wakacje 2022: architektoniczne nowości wydawnicze TOP 10 Od lat co miesiąc recenzujemy dla Was najciekawsze książki o architekturze, urbanistyce, wnętrzach i projektowaniu krajobrazu. Tym razem polecamy 10 nowości wydawniczych, w sam raz na letnie nadrabianie zaległości bądź planowanie architektonicznych podróży. Książki na wakacje 2022: TOP 10.
MUR. Ilustrowany atlas architektury Muranowa – pomóż go wydrukować! Centrum Architektury prowadzi zbiórkę na druk ósmego tomu z serii ilustrowanych atlasów warszawskiej architektury. Książkę, tym razem poświęconą dzielnicy Muranów, napisali Beata Chomątowska, Grzegorz Piątek i Katarzyna Uchowicz.
Warszawa rysuje Skopje: nowa publikacja Centrum Architektury Nakładem Centrum Architektury ukazała się książka „Warszawa rysuje Skopje” autorstwa Kingi Nettmann-Multanowskiej. Autorka, od lat niestrudzenie badająca polskie wątki na terenie Gruzji i Macedonii Północnej, odkrywa przed czytelnikiem wciąż mało znaną historię udziału architektów z Polski w odbudowie Skopje po tragicznym trzęsieniu ziemi z 1963 roku.
Lista nieobecności: Janusz Sepioł o Archiprzewodniku Roberta Koniecznego i Tomasza Malkowskiego Lista obiektów zebranych w Archiprzewodniku budzi kilka zasadniczych pytań dotyczących całych obszarów nieobecności. Właściwie nie ma tu wsi. Trudno też znaleźć jakieś realizacje urbanistyczne. Nie ma architektury przemysłowej ani obiektów inżynierskich. Państwo jako inwestor, poza sferą kultury, właściwie nie istnieje.
Alcazar: uniwersalna opowieść o patologiach przemysłu budowlanego Nakładem Centrum Architektury wyszedł kolejny komiks. „Alcazar” Simona Lamoureta to fabularyzowana opowieść o pracownikach na indyjskiej budowie, ukazująca nepotyzm, opóźnianie wypłat, przemocowe relacje i łapówkarstwo.
„Architektki” Agaty Twardoch: 19 inspirujących rozmów z wyjątkowymi architektkami „Ta książka powstała ze złości” – pisze autorka we wstępie. „Złości na to, że kobietom w świecie architektury jest trudniej, są mniej doceniane i rzadziej nagradzane. I to nie dlatego, że są niewystarczająco dobre”. Właśnie ukazały się „Architektki” Agaty Twardoch, a my jesteśmy partnerem tej publikacji.