Architektura MuratorKrytykaŻycie między budynkami. Użytkowanie przestrzeni publicznych

Życie między budynkami. Użytkowanie przestrzeni publicznych

Książka Jana Gehla, wydana oryginalnie w 1971 roku, jest fundamentalną krytyką modernizmu w jego naj-bardziej ponurym aspekcie. Autor jest praktykiem, guru przywracania miast mieszkańcom, ruchowi pieszemu i rowerowemu. Od Kopenhagi po Nowy Jork wdrożone koncepcje Gehla przyczyniły się do restytucji trady-cyjnie żywej funkcji ulic, placów, przestrzeni półpublicznych i publicznych – recenzja Marty A. Urbańskiej.

Życie między budynkami. Użytkowanie przestrzeni publicznych
Jan Gehl, Życie między budynkami. Użytkowanie przestrzeni publicznych, przeł. Marta A. Urbańska, RAM 2009

Po poprzednich dawkach fantazji, romantyki i baroku, Życie między budynkami Jana Gehla może wydać się lekturą purystyczną. Wedle ślicznego bon motu purysty Ozenfanta, to łyk zimnej wody po zbyt wielu koktajlach. Nie uciekniemy jednak od paradoksu godnego Potockiego: książka Duńczyka, wydana oryginalnie w 1971 roku, jest fundamentalną krytyką modernizmu w jego najbardziej ponurym aspekcie.

Chodzi o zanik działających, przyjaznych obywatelom, mających ludzką skalę przestrzeni publicznych w modernistycznym planowaniu i urbanistyce. Odniosła natychmiastowy sukces, została przetłumaczona na blisko 40 języków. Autor jest praktykiem, guru przywracania miast mieszkańcom, ruchowi pieszemu i rowerowemu. Od Kopenhagi po Nowy Jork wdrożone koncepcje Gehla przyczyniły się do restytucji tradycyjnie żywej funkcji ulic, placów, przestrzeni półpublicznych i publicznych. Uczyniły z nich miejsca przyjemne pod każdym względem, mimo punktu wyjścia, jakim były puste, zaniedbane, betonowe, czy całkowicie skonsumowane przez ruch samochodowy powierzchnie. Książka, metodyczna i doskonale ilustrowana, jest traktatem z pogranicza psychologii, historii architektury i projektowania. Koniecznie!

Kultowe publikacje Muzeum Architektury do pobrania za darmo! Muzeum Architektury we Wrocławiu udostępnia on-line najważniejsze i najbardziej poszukiwane wydawnictwa. Na razie bezpłatnie pobrać można cztery publikacje.
Cztery ściany i dach Reiniera de Graafa. Premiera książki Krakowski Instytut Architektury oraz Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę książki Cztery ściany i dach. Złożona natura prostej profesji oraz na spotkanie z jej autorem Reinierem de Graafem, który jest jednym z partnerów w słynnym holenderskim biurze OMA.
BAZARCH* 2019 Warszawa – nowości, wystawcy, wydarzenia towarzyszące W przedostatni listopadowy weekend odbędzie się w Warszawie kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek o architekturze i mieście. Tradycyjnie towarzyszyć mu będą spotkania z autorami, premiery książek oraz dyskusje i wykłady.
Laka Perspectives 2: projektowanie dla świata przyszłości Głos udzielany jest architektom, urbanistom, inżynierom takich specjalności, jak biodizajn, informatyka albo robotyka, ale taż badaczom środowiska współczesnej mobilności czy sztucznej inteligencji. O drugim tomie Laka Perspectives wydanym przez Fundację Laka pisze Grzegorz Stiasny.
Fragments of Metropolis 3: ekspresjonizm górą Książka ma charakter atlasu, ułożonego według niezbyt zrozumiałego porządku – nie jest on chronologiczny, nie rządzi nim też geografia czy typologia budowli. Na kolejnych stronach zaprezentowano budynki użyteczności publicznej i mieszkalne, czasem obiekty małej architektury. Piszą Pitor Lewicki i Kazimierz Łatak.
Bauhaus – rewolucja sto lat później My – architekci, wykształceni po drugiej wojnie światowej – wywodzimy się wszyscy z Bauhausu. W krótkim, skondensowanym okresie działalności uczelnia wydała ogromny plon w postaci grona architektów i projektantów, projektów i realizacji, przykładów rewolucyjnego wzornictwa, grafiki użytkowej, postaw twórczych i światopoglądów – recenzja Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka.