Architektura MuratorKrytykaŻycie między budynkami. Użytkowanie przestrzeni publicznych

Życie między budynkami. Użytkowanie przestrzeni publicznych

Książka Jana Gehla, wydana oryginalnie w 1971 roku, jest fundamentalną krytyką modernizmu w jego naj-bardziej ponurym aspekcie. Autor jest praktykiem, guru przywracania miast mieszkańcom, ruchowi pieszemu i rowerowemu. Od Kopenhagi po Nowy Jork wdrożone koncepcje Gehla przyczyniły się do restytucji trady-cyjnie żywej funkcji ulic, placów, przestrzeni półpublicznych i publicznych – recenzja Marty A. Urbańskiej.

Życie między budynkami. Użytkowanie przestrzeni publicznych
Jan Gehl, Życie między budynkami. Użytkowanie przestrzeni publicznych, przeł. Marta A. Urbańska, RAM 2009

Po poprzednich dawkach fantazji, romantyki i baroku, Życie między budynkami Jana Gehla może wydać się lekturą purystyczną. Wedle ślicznego bon motu purysty Ozenfanta, to łyk zimnej wody po zbyt wielu koktajlach. Nie uciekniemy jednak od paradoksu godnego Potockiego: książka Duńczyka, wydana oryginalnie w 1971 roku, jest fundamentalną krytyką modernizmu w jego najbardziej ponurym aspekcie.

Chodzi o zanik działających, przyjaznych obywatelom, mających ludzką skalę przestrzeni publicznych w modernistycznym planowaniu i urbanistyce. Odniosła natychmiastowy sukces, została przetłumaczona na blisko 40 języków. Autor jest praktykiem, guru przywracania miast mieszkańcom, ruchowi pieszemu i rowerowemu. Od Kopenhagi po Nowy Jork wdrożone koncepcje Gehla przyczyniły się do restytucji tradycyjnie żywej funkcji ulic, placów, przestrzeni półpublicznych i publicznych. Uczyniły z nich miejsca przyjemne pod każdym względem, mimo punktu wyjścia, jakim były puste, zaniedbane, betonowe, czy całkowicie skonsumowane przez ruch samochodowy powierzchnie. Książka, metodyczna i doskonale ilustrowana, jest traktatem z pogranicza psychologii, historii architektury i projektowania. Koniecznie!

Działamy dla Pragi: poradnik aktywności lokalnej po polsku i ukraińsku „Poradnik Aktywności Lokalnej. Działamy dla Pragi. Порадник З Активізації Місцевої Громади. Діємо для Праги” to pierwsza publikacja wydana po polsku i ukraińsku, mająca na celu ułatwienie orientowania się w tym, jak działać na rzecz lokalnej wspólnoty i najbliższego otoczenia oraz jak korzystać z przywilejów i obowiązków obywatelskich.
Grzegorz Piątek laureatem Paszportów POLITYKI za książkę „Gdynia obiecana” Grzegorz Piątek został laureatem Paszportów POLITYKI za swoją nową książkę „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939”. To znakomita opowieść o mieście, która stawia pytanie o modernizację – uzasadniało jury.
Premiera książki „Mistrzowie Architektury 2004-2021” Katowicki SARP zaprasza na premierę książki „Mistrzowie Architektury 2004-2021”. Publikacja to nie tylko album prezentujący najważniejsze światowe realizacje, ale też reportaż przedstawiający ostatnie kilkanaście lat działalności katowickiego oddziału stowarzyszenia.
Socmodernizm: nowy poradnik dobrych praktyk architektonicznych Na 17 grudnia zaplanowano premierę kolejnego poradnika dobrych praktyk architektonicznych, tym razem poświęconego architekturze socmodernizmu. Publikacja z jednej strony pełni funkcję praktycznej instrukcji dla architektów, inwestorów i zarządców nieruchomości w przystępny sposób wyjaśniającej, jak prowadzić odpowiednie konserwacje i remonty, z drugiej – subiektywnego przewodnika po socmodernistycznej architekturze stolicy.
„Architektura-murator” na BAZARCHU! Już w najbliższy weekend kolejna edycja BAZARCHU, czyli najpopularniejszych targów książek i wydawnictw architektonicznych. W programie m.in. spotkanie autorskie z Czesławem Bieleckim, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz teatralna adaptacja komiksu „Robert Moses. Ukryty władca Nowego Jorku”. Nie zabraknie też „Architektury-murator” ze specjalną ofertą prenumeraty dla wszystkich pasjonatów czytelnictwa!
Czy warto zajmować się projektowaniem liter? Bezpłatna publikacja Otwiera oczy, obala mity, prezentuje świat niezależnych projektantów krojów pisma w Polsce. Cyfrową wersję publikacji „Independent Type” można pobrać bezpłatnie.