Architektura MuratorMłodzi do Łodzi 2018Historia konfrontacji Młodzi do Łodzi

Historia konfrontacji Młodzi do Łodzi

Kim są, do czego dążą i jaki mają wpływ na rzeczywistość projektanci, którzy są na początku zawodowej działalności? Na to pytanie odpowiedzieć próbują uczestnicy organizowanych przez miesięcznik "Architektura-murator" ogólnopolskich konfrontacji Młodzi do Łodzi.

Młodzi do Łodzi historia

Dotychczas odbyły się trzy spotkania, w 2003, 2008 i 2013 roku, w których w sumie udział wzięło 450 architektów. Burzliwe dyskusje, emocjonująca atmosfera pozostawiły po sobie nie tylko ulotne poczucie zawodowej wspólnoty, ale i trwałe przyjaźnie.  W ciągu pięciu lat, które upłynęły od trzeciej edycji Młodzi do Łodzi, studia ukończyło nowe pokolenie architektów. Czym różnią się od poprzedników? Co ich interesuje? Do czego dążą i jakie mają problemy? Tego dowiemy się już 18 maja w Łodzi.

Tagi:
Więcej zieleni! Projekty Aliny Scholtz To między innymi dzięki niej Warszawa jest jedną z najbardziej zielonych stolic Europy. Postać i dorobek nieco dziś zapomnianej projektantki, pionierki rozwijającej w Polsce dziedzinę, jaką jest architektura krajobrazu, przybliża Muzeum Woli.
Humboldt Forum. Nowe serce Berlina Realizacja największej i najbardziej kontrowersyjnej berlińskiej inwestycji architektonicznej ostatnich lat dobiegła końca. 16 grudnia 2020 roku zainaugurowano Humboldt Forum. Ze względu na pandemię budynek wciąż pozostaje zamknięty dla publiczności, a sama inauguracja przybrała formę wirtualnego oprowadzania.
W jak Wrocław Wspólne dobro: W to wystawa o wrocławskiej literze W, jednym z najbardziej charakterystycznych tamtejszych miejskich symboli.
Polscy konstruktywiści w Paryżu Najważniejsze europejskie muzeum sztuki nowoczesnej - paryskie Centrum Pompidou - pokazuje przedwojenną polską awangardę. Do 14 stycznia można zobaczyć tam niemal wszystkie prace Katarzyny Kobro i dużą część dorobku Władysława Strzemińskiego.
O historii Muzeum II Wojny Światowej Tomasz Żylski Historia powstania Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku pełna jest dramatycznych zwrotów. Po blisko dekadzie przygotowań wystawa główna jest już gotowa, jednak o przyszłości placówki zdecyduje w najbliższym czasie Naczelny Sąd Administracyjny. O kontrowersjach wokół konkursu architektonicznego na projekt muzeum, okolicznościach powołania instytucji oraz politycznego sporu, jaki towarzyszy otwarciu budynku dla publiczności pisze Tomasz Żylski
O konstrukcji Muzeum II Wojny Światowej Paweł Gębka Po przeprowadzeniu dokładnych analiz różnych wariantów wykonania szczelnej obudowy wykopu zdecydowaliśmy się na wodoszczelną konstrukcję żelbetową w technologii „białej wanny”. Składała się ona z żelbetowych ścian szczelinowych o grubości 100 cm i głębokości średniej 23 m kotwionych w gruncie oraz poziomej przesłony z betonowego korka o miąższości między 2 a 2,5 m, kotwionego mikropalami – pisze konstruktor Paweł Gębka.