Konkurs fotograficzny

Zadaniem konkursowym było wykonanie zdjęć pokazujących dobre i złe przykłady ludzkiej ingerencji w objęty ochroną krajobraz w Polsce. Szukaliśmy najlepszych i najgorszych śladów działalności człowieka na obszarach objętych formami ochrony przyrody: parki narodowe, parki krajobrazowe, obszary chronionego krajobrazu, zespoły przyrodniczo-krajobrazowe oraz obszarach i obiektach ochrony dziedzictwa kulturowego: pomniki historii, parki kultury, obiekty wpisane do rejestru zabytków. Mogły to być również doliny rzeczne, kompleksy leśne, ciągi wzgórz, pola wydmowe, torfowiska. Interesowały nas całe zespoły zabudowy, pojedyncze budynki, obiekty tymczasowe, nośniki reklam pokazane w szerszej perspektywie (danym krajobrazie), a także inne przejawy aktywności budowlanej człowieka - w sposób wyjątkowy wzbogacające lub szpecące naturalny polski krajobraz, istotne dla niego pod względem nie tylko estetycznym, ale i ekologicznym.

Spośród nadesłanych prac Internauci w otwartym głosowaniu wybrali po 1 laureacie w kategorii "krajobraz dobry" oraz "krajobraz zły". Laureatami zostaną osoby, których prace uzyskały największą liczbę głosów oddanych zgodnie z Regulaminem. Niezależnie od głosowania Internautów, Jury pod przewodnictwem fotografa przyrody Cezarego Korkosza dokonało wyboru 2 prac konkursowych, których autorzy zostali uhonorowani Nagrodami Jury.

Gratulujemy zwycięzcom!

KRAJOBRAZ DOBRYNAGRODA JURY
wybawienie
foto: fotonmatic
Powstałe w 1967 r Schronisko Chatka Puchatka inaczej zwane Tawerną jest starsze niż powstały w 1973 r Bieszczadzki Park Narodowy. Park jest wybawieniem dla przyrody Bieszczad a schronisko wybawieniem dla tych, którzy tą przyrodę kochają- to najlepsza forma symbiozy architektury i natury.
Wetlina, podkarpackie
KRAJOBRAZ ZŁYNAGRODA JURY
komercyjna zasłona krajobrazowego parku
foto: OlaLila
Popradzki Park Krajobrazowy. Patrzymy na skutki rozrostu stacji narciarskiej Dwie Doliny Muszyna- Wierchomla. Stelaż reklamowy, który już w zimie przesłoni nam pół świata i nieciekawy, płaski parking u bramy jednego z głównych szlaków turystycznych. Ten smutny widok został brutalnie wkomponowany w harmonijny krajobraz, w miejsce pola biwakowego i ciekawie ukształtowanego terenu kilka lat temu, krwawi do dziś. -Lokalizacja zabudowy w kontekście wartości krajobrazowych terenu? - Nie braliśmy tego pod uwagę.
Szczawnik, małopolskie
KRAJOBRAZ DOBRYNAGRODA INTERNAUTÓW
Dąb Wolności
foto: Mohikanin
Drzewo to posadzono w pobliżu gmachu, w którym w czasie I wojny światowej mieściło się biuro werbunkowe Legionów Polskich w ówczesnej Dąbrowie. Upamiętnia patriotyczną postawę młodych dąbrowiaków. Inicjatorami posadzenia dębu było 15-tu mieszkańców miasta.Uczynili to w 1915 roku. Ustanowienie ochrony ma na celu zachowanie cennego tworu przyrody żywej ze względu na jego szczególną wartość historyczną.
Dąbrowa Górnicza, śląskie
KRAJOBRAZ ZŁYNAGRODA INTERNAUTÓW
Lipienniki w Dąbrowie Górniczej ( Natura 2000 )
foto: Madzius79
Opisywana ostoja stanowi unikatowy układ na terenie zurbanizowanym i uprzemysłowionym. Występują tutaj zarówno podmokłe niecki, jak również różnych rozmiarów zbiorniki zasilane przez lokalne wysięki, a z drugiej strony siedliska otwartych suchych piasków. Stąd też roślinność ma tutaj układ mozaikowy.Mimo że obszar ten jest prawnie chroniony coraz bardziej jest niszczony przez kłady oraz motory crossowe które rozjeżdżają tą piękną ostoję fauny i flory .
Dąbrowa Górnicza, śląskie

Nagrody i wyróżnienia internautów otrzymują autorzy zdjęć, które uzyskały największą liczbę ważnych głosów - oddanych zgodnie z paragrafem II punkt 6 regulaminu konkursu.

WYRÓŻNIENIA INTERNAUTÓW
lato
foto: jawa07
Pogórze Rożnowskie, kolorowy świat pól, łąk przeplatanych miedzą dojrzałego lata. Na pszenicznym łanie wiatr melodię gna. Z przypadkowości rodzi się harmonia. Działalność rolnika rodzi nie tylko plony ale... wspaniałe polne kobierce i dzięki wa to wielkie.
Wola Kurowska, małopolskie
gorczanski poranek
foto: jawa07
Działalność szkółkarska w miejscach wiatrołomów uzupełnia drzewostan leśny. Obok walorów praktycznych poranne światło i jesienna mgła stworzyła bajkową scenerię. Takie niecodzienne widoki ogląda się z dreszczykiem emocji. Warto wcześnie wędrować z aparatem fotograficznym w plecaku....do zobaczenia na gorczańskich szlakach.
Lubomierz, małopolskie
Niby tylko puste pole, ale bije szczęściem na odległość
foto: EWA OLEKSIAK
Niby tylko puste pole, ale bije szczęściem na odległość
Poraj, śląskie
ZGŁOSZONE PRACE
KRAJOBRAZ DOBRYzobacz wszystkie zdjęcia
KRAJOBRAZ ZŁYzobacz wszystkie zdjęcia
Krajobraz dobry i zły. Wystawa pokonkursowa otwarta!
Krajobraz dobry i zły. Wystawa pokonkursowa otwarta! Wystawę wieńczącą konkurs fotograficzny "Krajobraz dobry i zły" otworzył Prezydent RP Bronisław Komorowski. Nagrodzone zdjęcia można oglądać na Krakowskim Przedmieściu do 20 listopada 2014.
Wystawa pokonkursowa przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie
Wystawa pokonkursowa przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie Zakończył się konkurs fotograficzny "Architektury-murator" pt. Krajobraz dobry i zły. Zapraszamy na wystawę pokonkursową, której otwarcie odbędzie się 21 października przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie.
"Krajobraz dobry i zły". Konkurs fotograficzny "Architektury-murator"
"Krajobraz dobry i zły". Konkurs fotograficzny "Architektury-murator" 26 sierpnia 2014 r. ruszył konkurs fotograficzny "Krajobraz dobry i zły" organizowany przez "Architekturę-murator". Zadaniem konkursowym jest wykonanie zdjęć pokazujących dobre i złe przykłady ludzkiej ingerencji w objęty ochroną krajobraz w Polsce. Do udziału zapraszamy fotografów profesjonalistów i amatorów w każdym wieku!