Konkurs fotograficzny

Zadaniem konkursowym było wykonanie zdjęć pokazujących dobre i złe przykłady ludzkiej ingerencji w objęty ochroną krajobraz w Polsce. Szukaliśmy najlepszych i najgorszych śladów działalności człowieka na obszarach objętych formami ochrony przyrody: parki narodowe, parki krajobrazowe, obszary chronionego krajobrazu, zespoły przyrodniczo-krajobrazowe oraz obszarach i obiektach ochrony dziedzictwa kulturowego: pomniki historii, parki kultury, obiekty wpisane do rejestru zabytków. Mogły to być również doliny rzeczne, kompleksy leśne, ciągi wzgórz, pola wydmowe, torfowiska. Interesowały nas całe zespoły zabudowy, pojedyncze budynki, obiekty tymczasowe, nośniki reklam pokazane w szerszej perspektywie (danym krajobrazie), a także inne przejawy aktywności budowlanej człowieka - w sposób wyjątkowy wzbogacające lub szpecące naturalny polski krajobraz, istotne dla niego pod względem nie tylko estetycznym, ale i ekologicznym.

Spośród nadesłanych prac Internauci w otwartym głosowaniu wybrali po 1 laureacie w kategorii "krajobraz dobry" oraz "krajobraz zły". Laureatami zostaną osoby, których prace uzyskały największą liczbę głosów oddanych zgodnie z Regulaminem. Niezależnie od głosowania Internautów, Jury pod przewodnictwem fotografa przyrody Cezarego Korkosza dokonało wyboru 2 prac konkursowych, których autorzy zostali uhonorowani Nagrodami Jury.

Gratulujemy zwycięzcom!

prace konkursowe układają się według liczby głosów
 • 26.08 19.09
  Przyjmowanie zgłoszeń
 • 20.09 27.09
  Głosowanie internatów
 • 15.10
  Ogłoszenie wyników
 • 21.10
  Otwarcie wystawy
Krajobraz dobry
Gdy budzi się świt
Piękno letniego poranka we wsi Trutowo.
ikona
Mosty łączą a nie szkodzą
Zdjęcie zostało wykonane w Parku Ujazdowskim. Znajduje się tam wiele gatunków fauny jak i flory. Mostek poprowadzony przez dość spory staw-zamieszkany przez wielu "mieszkańców" od razu przyciągnął moją uwagę. Wiadomo,został zbudowany przez człowieka, żeby ułatwić życie ludziom, ale całemu krajobrazowi dodaje on smaku, nastroju, magii i piękna, przy czym najważniejsze jest to, że jego istnienie nie krzywdzi zwierząt i roślin.
ikona
Mostek w Fojutowie
Całość widać na zdjęciu. Piękno samo w sobie.
ikona
Droga
fotka - Park Botaniczny
ikona
Jezioro marzeń
Zapadający zmrok nad jeziorem w okolicach Bydgoszczy.
ikona
Foto278
Stanowisko archeologiczne w Biskupinie. Położone jest na terenie należącym do wsi Biskupin w województwie kujawsko-pomorskim. Tego miejsca nie trzeba nikomu przedstawiać. O tym uczą już w podstawówce.
ikona
Tleńskie krajobrazy
Przepiękny widok ze skweru prof. Alfonsa Hoffmana w Tleniu na rzekę Wdę
ikona
 Wdecki Park Krajobrazowy
Żniwa na terenie Wdeckiego Parku Krajobrazowego w okolicach Osia
ikona
Wdecki Park Krajobrazowy fot. ANNA RECKA-ŚWIERCZYŃSKA kujawsko-pomorskie Osie
Widok na malowniczą rzekę Wdę i skwer im. prof. Alfonsa Hoffmana w Tleniu
Oto piękniejsza i bardziej malownicza strona Tlenia.
ikona
Krajobraz zły
Farma wiatrowa nad Zatoką Pucką
Wielkie wiatraki elektrowni wiatrowych nad Zatoką Pucką szpecą nasze wybrzeże.
ikona
Skutki tornada w Borach Tucholskich
Tornado jak widać na zdjęciach połamało drzewa jak zapałki.
ikona
Zapomniane dworki Prus Wschodnich
Tak jak nie potrafiliśmy uszanować i docenić pałaców, zamków i dworków oraz zabytków na zachodzie Polski i południowo-zachodnich krańcach Polski (Dolny Śląsk, Kotlina Kłodzka), tak niszczyliśmy i nadal niszczymy zabytki w dawnych Prusach Wschodnich. Jest to przykład jednego z takich dworków, do którego trudno nawet dojść w deszczowe dni, tonie się w głębokim błocie i trzeba uważać, aby nie zostawić w nim butów.
ikona
Krajobraz po tornadzie Bory Tucholskie 2012
Krajobraz po tornadzie w Borach Tucholskich, dokładnie w okolicach Tlenia-Starej Rzeki. Tornado szło prosto na Tleń, ale około kilometra przed Tleniem skręciło i spowodowało olbrzymie szkody w gospodarce leśnej tego regionu.
ikona
Bory Tucholskie w objęciach tornada 2012
Tak oto powstał zły krajobraz w Starej Rzece i okolicach w wyniku działalności przyrody-tornada, a przyczynił się do tego oczywiście człowiek.
ikona
"Smietnisko"
Las Miejski jest miejscem, gdzie ludzie spacerując chcą zaczerpnąć świeżego, leśnego powietrza, ale czy tylko? są też tacy, którzy robią wysypiska psując wizerunek lasu.
ikona
"Smietnisko" fot. Henryka Dombrowska kujawsko-pomorskie Grudziądz
Śladami tornada-Wdecki Park Krajobrazowy. Fot 01
Tak wyglądała Stara Rzeka w Borach Tucholskich po przejściu tornada, bowiem gwałtownie wzrósł w niej poziom wody.
ikona
Śladami tornada-Wdecki Park Krajobrazowy. Fot 02
Tak wyglądała Stara Rzeka w Borach Tucholskich po przejściu tornada, bowiem gwałtownie wzrósł w niej poziom wody.
ikona
Śladami tornada-Wdecki Park Krajobrazowy . Fot 03
Tornado zadało olbrzymi cios gospodarce leśnej Starej Rzeki, zaraz po gwałtownie wzrósł poziom wody w tutejszej rzece.
ikona